Két részes videó az optikák kifejlődésétől az objektívek tulajdonságáig, külön elemezve a fotós és mozis objektíveket, érintve az anamorf és parfokális lencséket.
John P. Hess, a FilmMakerIQ.com-tól részletesen bemutatja az objektívek fejlődését és az objektívek tulajdonságait. Az első videóban az ókori felfedezésektől a középkori csillagásztávcsöveken át a fény tulajdonságairól is ismereteket szerezhetünk, illetve ezen keresztül megtudhatjuk, hogyan is “működnek” az optikai lencsék. Arra is láthatunk példát, hogyan működnek a zoomobjektívek. Persze hiába a sok jó lencse, ha az általuk alkotott kép nem olyan tiszta és éles, mint szeretnénk. Az optikai hibák ismerete és kiküszöbölésük technikája a mai minőségi objektívek kulcsa. Szó esik az egyes objektívtípusokról, azok kifejlesztőiről is. Az angolul kevésbé értőknek a videó angol feliratot is tartalmaz. A második videó a modern objektívek tulajdonságairól szól, mint gyújtótávolság, látószög, rekesz/írisz (kitérve a videózáshoz fejlesztett objektívek T értékére), fókusz “breathing”, majd szó lesz a varifokális és parfokális zoomokról, a stabilizálásról, a bokeh-ról, az anamorf objektívekről, a közgyűrűkről és a tilt-shoft objektívekről is, és olyan, kifejezetten a filmezésnél alkamazott érdekességről is, mint az osztott dioptriás lencse.
Szépen lassan kimondhatjuk, hogy a képfeldolgozás és képmanipuláció már egy olyan szintet ért el, ahol a fotográfus és a digitális képművész már fényévekre van...
Csak negyvenes évei derekán kezdett autodidakta módon fotózni, mégis Zofia Rydet az egyik legismertebb lengyel fotográfus. Egy szerelmi viszony miatt többször megfordult Magyarországon az 1960-70-es években. Képein gyerekek és idősek hétköznapjai és a budapesti piacok tradicionális világa elevenedik meg.
Ha érdekel a videózás, vagy csak szeretnéd érteni a V-Log, HLG, TimeCode, vagy az anamorfikus objektívek lényegét, akkor a Panasonicnál ehhez találsz egy remek oktató oldalt.
Sokszor találkozom olyan fotópályázati kiírással, ahol hibásan, 300 dpi felbontású fotókat kérnek. Nos, ez nem csak a kiíró hozzá nem értését bizonyítja, de a...
Eddig általánosságban beszéltünk az objektívekről, és főleg úgy tekintettünk rájuk, mint a fényképezőgéptől elválaszthatatlan részre. A komolyabb gépek azonban nincsenek az optikával egybeépítve, így azok levehetők és cserélhetők.