Nem a Canon és nem is a Nikon. Egy olyan gyártó, aki ma már nem is gyárt SLR-t! Mégis ő alkotta meg az első olyan tükörreflexes fényképezőgépet, amely az LCD-jén élőképet biztosított. Kicsit extrém, kicsit más megoldás volt, mint a maiak, de emiatt érdekesebb és bizonyos fokig jobb is.
Ha kellene két olyan tulajdonságot mondani, amely a mai digitális tükörreflexes fényképezőgépekben teljesen alapvetőnek számít, de nem túl rég óta áll rendelkezésünkre, akkor az egyik a videórögzítés lenne, a másik az élőképes üzemmód. A kettő valamelyest együtt jár, hiszen amíg nem volt lehetőség a szenzor tartalmának folyamatos, legalább 24-25 kép/mp frissítésű kiolvasására, addig az LCD-re se nagyon volt mód élőképet adni, illetve videófelvétel sem volt készíthető. De ki is volt az, aki elsőként alkalmazott DSLR-ben élőképes üzemmódot? Nos, nem más, mint az Olympus! Persze ehhez kellett a Panasonic is, de csak részben. Az Olympus 2006-ban dobta piacra a tükörreflexes NégyHarmados rendszer (amelyet a Panasonic és Olympus alkotott) negyedik tagját, az
E-330 modellt. Ez egyedülálló Porro keresővel készült, ahol a féligáteresztő tükrös keresőben az objektívből érkező kép nem csak a fotós szemébe, de egy külön CCD-re is jutott, amely lehetővé tette az élőkép LCD-n történő kijelzését. Mindezt úgy, mint a Sony SLT rendszerénél, azaz folyamatos fázis-különbség alapú élességállítás mellett. A gépnek volt egy másik LiveView üzemmódja is, amikor a képalkotó fő szenzort használta LiveView módra, de ekkor még kontraszt alapú élességállítás nem volt használható, így csak kézi élességállítás állt itt rendelkezésre. Manapság ez utóbbit alkalmazzák LiveView módhoz, de a mai fejlett szenzorok már olyan sebességű kontraszt alapú élességállítást is lehetővé tesznek, amelyek közel vannak sebességben a DSLR-ekhez is.
A LiveView szolgáltatás csak szép lassan jelent meg a többi gyártónál, természetesen nem meglepő módon a Panasonic volt a következő, aki élőképet kínált DSLR-jében, szintén 2006-ban. A Canon 2007 elején az EOS-1D Mark III-ban, a Nikon pedig szintén 2007-ben, de augusztusban a D300-ban vetette be elsőként. Az Olympus E-330-ról szóló hírünk 10 év távlatából:
https://pixinfo.com/hirek/2006-01-26_251719