A világ népességének több, mint harmada, Európa lakosságának 60%-a nem látja a Tejutat, s ez az arány a jövőben romlani fog. De mi a helyzet Magyarországgal?
A Science Advances weboldalán megjelent tanulmány azt boncolgatja, hogy a világ mely részein milyen erősségű a fényszennyezés, illetve milyen irányban és hogyan változik majd ennek mértéke a jövőben. A helyzet jelenleg azt mutatja, hogy Észak-Amerika (főleg annak keleti fele), Európa, illetve Afrika és Ázsia fejlettebb országaiban élők sok esetben szabad szemmel soha sem látják a Tejutat, hacsak nem utaznak el messzire, egy kevésbé fényszennyezett vidékre. Ez persze az asztrofotósoknak nem újdonság, de a számok elég ijesztőek, miszerint Európa 60%-ának, az Egyesül Arab Emirátusok lakóinak 99%-ának a lakóhelyén esélye sincs arra, hogy a Tejutat megpillantsa. Ráadásul a kutatás arra is kitért, hogy az új, 4000 Kelvines CCT LED technológiájú utcai világítás hogyan változtatja meg a fényszennyezést. Az eredmények azt mutatják, hogy ha nem is nő a fényteljesítményt, az éjszakai égbolt és a LED-es fényforrások színhőmérsékletének közelsége miatt a hatás erősebbé válik, azaz a LED-es utcai világítás erősíti a fényszennyezést. Érdemes nézegetni a térképet, tanulságos (teljes felbontásban
IDE kattintva érhető el):
Ha pedig arra vagyunk kíváncsiak, hogy Magyarországon hol érdemes asztrofotókat készíteni, hol a legkisebb a fényszennyezés, akkor ezen a térképen érdemes keresgélnünk (a bal oldali a jelenlegi helyzetet mutatja, a jobb oldali a LED-es világítás elterjedését követő állapot előrejelzése).
Még részletesebben pedig itt láthatjuk a fényszennyezés mértékét (korábbi mérési adatok alapján készült korábbi
térkép):
Ha tehát a legkevésbé fényszennyezett területeket keressük, akkor a Dunántúl déli része, illetve a Tiszántúl keleti, dél-keleti része tűnik ideálisnak. A legjobban azonban akkor járunk, ha elutazunk Erdélybe, ahol a nagyobb városok környékének kivételével nagyon alacsony fényszennyezésű területek találhatók. További részletek:
http://advances.sciencemag.org/content/2/6/e1600377.full