Röviden: Sony DSC-W5 teszt

0

Külső
Az új, robosztus, kényelmes fogású alumínium vázon rögtön feltűnik jó pár módosítás az elődhöz képest. Úgy látszik, a Sony mérnökei is rájöttek, hogy az előző modellen alkalmazott „többfunkciós” ajtó kissé zsúfolt volt, hiszen alatta helyezték el a memória kártyát, a videó kimenetet és a hálózati adapter csatlakozó hüvelyét. Ezt a létfontosságú ajtót csak 2 kicsi műanyag pöcök tartotta zárva, amit egy véletlen mozdulattal is könnyen kilehetetett nyitni. A W5-nél a gép jobb oldalán most csak egy diszkrét gumi lapocskát láthatunk, ami alatt az USB2 és a videó kimenet csatlakozó hüvelye helyezkedik el. Viszont a hálózati adapter csatlakozót lespórolták a gépről. A memóriakártya pedig átkerült alulra, közvetlenül az elemek mellé. Hogy ez jó-e vagy rossz? Szerintem mindenképpen jobb az előző megoldásnál, és egy biztos, hogy nem nyílik ki véletlenül.

Az állványmenet fém, ami nem az optika alatt kapott helyet, hanem attól kissé távolabb, pont a gép súlypontján. Emiatt viszont az állványról történő fotózáskor nem tudunk elemet és memóriakártyát cserélni.



Képérzékelő
Az érzékelő maradt a Sony saját fejlesztésű, jól bevált 1/1,8″ méretű, 5,2 megapixeles lapkája. Említésre méltó, hogy a képarány lehet 4:3, vagy 3:2. A gép által támogatott felbontások: 640×480, 1280×960, 2048×1536, 2592×1728, 2592×1944. Kétféle tömörítési fok közül választhatunk: standard és fine.

Képek komponálása
A gépen található LCD átlagos felbontású, de nem átlagos méretű. E hatalmas, 2,5 colos kijelző mellett – ami a rögzített kép csaknem 100%-át mutatja, és erős fénynél is jól használható – szinte teljesen feleslegessé válik a kb. 85%-os lefedettségű átnézeti kereső. Az exponált képet visszajátszásnál 5x-ösre tudjuk nagyítani 17 lépésben.



Optika, vaku
Az f/2,8-5,2 fényerejű Carl Zeiss optika 7,9 mm-23,7 mm (35 mm-es formátumra átszámítva 38 mm-114 mm) átfogásával 3x-os optikai zoom-ot képez, amit 7 lépésben tudunk állítani. Emellett lehetőségünk van még maximum 6x digitális zoom-olásra is. Az optika legnagyobb makró lefedettsége 60 mm x 44 mm, amit nagylátószögnél 6 cm-ről ér el. Pozitívum, hogy makró módban is használhatjuk az optikai zoom-ot. Az objektív torzítása nem számottevő, csupán nagylátószögnél és makró módban vehető észre. Kromatikus abberáció ritkán jelentkezik. Fontos megemlíteni, hogy az optikának van 30 mm-es szűrőmenete: ide csavarhatjuk be az adaptert, és annak másik végébe a szűrőket, tele-előtéteket stb.

A beépített vaku mindössze 2 cm-re helyezkedik el az optika középpontjától. Ennek ellenére ritkán, az exponált képek kb. 30%-ánál lettek vörösszeműek a tesztalanyok. A vaku hatótávolsága nagylátószögnél 4,5 m, tele állásban 2,5 m. Ha meg szeretnénk növelni ezt a távolságot, akkor érdemes beszerezni a SONY HVL-FSL 1B típusú, úgynevezett slave vakut, amit a hozzá adott tartósínnel rögzíthetünk az állványmenethez. Ennek használata csökkenti a vörösszem effektust is. Visszatérve a beépített vakura, a választható vakumódok a szokásosak: auto, ki, derítés, lassú szinkron, vörösszem-hatás csökkentő.



Téma módok, beállítási lehetőségek
A vezérlőtárcsát forgatva 10 fényképezési mód közül választhatunk: automata, programautomatika, manuál, éjszakai fotó, éjszakai portré, gyertyafény, havas témák, vízpart, táj, táj előképpel. Szintén itt, a tárcsán választhatjuk ki a lejátszási és filmfelvételi üzemmódokat is. Számomra igen kellemes meglepetést jelentett a Manual opció, ahol mint a neve is mondja, mindent mi állíthatunk be, többek között a záridőt, 1/30 másodperctől (!) 1/1000 másodpercig. A rekeszérték beállításánál már nem ilyen adakozó a gép, mindössze a 2,8 vagy az 5,6 érték választható ki nagylátószögnél. Fontos megjegyezni még, hogy az idő és blende beállításokon kívül az összes opciót a P (program) üzemmódban is elérhetjük, mint például az ISO beállítást (ami lehet lehet 100, 200, 400 és Auto), a fehéregyensúlyt (ami 5 féle lehet: Auto, napsütés, borult idő, izzólámpa, neonfény), a fénymérési módokat (szpot, mátrix, középpontosan súlyozott átlag), az élesség-állítást (5 pontos kontraszt TTL vagy középső fókuszkeret), illetve lehetőségünk van még manuális fókusz állítására is 5 lépésben. A lehetséges expozíció korrekció ±2 blendeérték, 1/3 blendénként változtatható. Módosítható még a vakufényerő, a színtelítettség, az élesség, a kontraszt ±1 értékkel és az LCD fényereje.


MPG videó, 640×480; 0:10 mp; 3,6 MByte

Sorozatfelvételre is van lehetőségünk 1,4 kép/másodperc sebességgel 9 képig. Ha csökkentjük a felbontást, akkor az egy sorozatban lőhető képek száma az több. 3 Mpixelnél 1,4 kép/másodperc 13 képig, 1 Mpixelnél 1,4 kép/másodperc 32 képig. A képeket kb. 5 másodperc alatt menti el gépünk. Kiválaszthatunk még egy úgynevezett multi burst sorozat módot is, amiben villámgyorsan 16 kis képet lő a gép és ezt egy képben menti el. Ezáltal a képek mérete sajnos csak gyufásdoboznyi méretben élvezhető, de jól megörökíthető vele a gyors mozgás. Lehetőség van videofelvételre is hanggal, ami lehet 640×480 Fine (30 fps), 640×480 Standard (16 fps) és 160×120 E-mail (8,3 fps). Videofelvételnél a zoom és a fókusz nem változtatható, viszont a fénymérés korrektül és gyorsan működik.



Sebesség
Meg kell hagyni, a W5 igen fürge jószág, a bekapcsoló gomb lenyomása után 1,5 mp elteltével akár már exponálhatunk is. A fókuszálás ideje jó fényviszonyok között kb. 0,4-0,8 másodperc. Ha használnia kell az AF segédfényt, akkor is csak 0,7-2 másodpercet vesz neki igénybe az élességi pont meghatározása. A vaku feltöltésének ideje kb. 2-3 másodperc.

A segédfény hatékonysága nagylátószögnél kb. 4m, tele állásban kb. 3m. Ez a narancssárga kis fénynyaláb nagyon megkönnyíti a fotós dolgát. Ezt az tudja igazán értékelni, aki már próbált kevés fénynél élességet állítani egy olyan géppel, ami nem rendelkezik ezen funkcióval. Két kép készítése között mindössze annyi időre van szüksége a gépnek, hogy egy pillanatra felengedjük az exponálógombot, és újra beálljon az AF – ez kb. 0,4 másodperc jó fényviszonyok mellett. De ha nem várjuk meg az AF-et, akkor szinte azonnal tüzelhetünk ismét. Ha be van kapcsolva a vaku, akkor ez az érték megnő 1,6-3 másodpercre.



Extrák
A gép rendelkezik 10 másodperces időzítővel. Képkomponálásnál valós idejű hisztogram segítségét is igénybe vehetjük. (Hisztogram van lejátszásnál is.) Visszajátszásnál megjeleníthetünk úgynevezett indexképet, fotóinkat tetszőlegesen tudjuk forgatni, átméretezni, és azt is be tudjuk állítani, hogy minden készített fotó bal alsó sarkára automatikusan írja fel a felvétel elkészítésének idejét, ami igen hasznos lehet. Valamint lehetőségünk van még fekete-fehér és szépia képek készítésére is. A gép természetesen támogatja a közvetlen nyomtatást is. Még a végére hagytam egy nagyon fontos extrát, a folyamatos fókuszpont keresést. Ennek alkalmazása tovább rövidíti a fénykép elkészítésének idejét.

Akkumulátor, memóriakártya
A W5-rendelkezik 32MB-os belső memóriával, de külön vásárolhatunk hozzá Memory Stick, illetve Memory Stick Pro elnevezésű memóriakártyákat. Utóbbit a gép 2GB-ig támogatja. A Sony ad a dobozban 2db AA méretű Stamina akkumulátort, és ehhez töltőt is mellékel. Az akksikról ódákat tudnék zengeni: a 2,5 collos LCD monitor nem kis fogyasztása ellenére közel 400 képet készítettem egy feltöltéssel. Azt hiszem, ez önmagáért beszél.



Összegzés
A tesztelés során többnyire nagy dinamikájú, gyönyörű színvilágú, kontrasztos képeket sikerült készítenem. Az automatikus fehéregyensúly is nagyon jól működött (bár nem is én lennék, ha nem piszkáltam volna bele). A W5 kevés fénynél is szép, zajmentes képeket produkált, szóval mindent egybevetve, túlzások nélkül öröm volt vele fotózni. Aki egy igényes családi gépet szeretne vásárolni akár hosszabb távra is, valamint nem szeretne mindig több tucat tartalék elemet magával hordozni, annak csak ajánlani tudom. Ehhez masszív szerkezete, nagy kijelzője, sebessége, és képmínősége is hozzájárul.

A Sony DSC-W5 ára jelenleg bruttó 80 000 forint.

A fényképezőgépet a Sony Hungária Kft.-től kaptuk kölcsön kipróbálásra. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!