A digitális fotózásban a képzajjal kell a legtöbbet küzdeni. Bár ma már kaphatók nagyon alacsony képzajú, magas érzékenységnél is jól használható gépek, a fotósokban mindig megvan az igény, hogy még tökéletesebb és még tisztább képet alkossanak. Íme egy “új” módszer a képek zajának csökkentésére.
A módszer valójában nem új, de így publikálva én még most láttam először. Az alacsony képzaj eléréséhez első körben több expozícióra van szükség, amelyekből dolgozni fogunk. Mivel a képzaj többnyire a termikus, véletlenszerű zajból áll, így ezek átlagolásával jelentősen csökkenthető a zajosodás. Gyakorlatilag ugyanezt teszik a modernebb fényképezőgépek is a többképes zajszűrő módjuk során. Mivel fontos, hogy tökéletes átfedésben legyenek a fotók, s ezt állványról fotózva sem minden esetben érnénk el, így javasolt a Photoshopba betöltés során automatikus igazítását is igénybe venni a File/Automate/Photomerge menüponton keresztül, ahol a képek kiválasztása után kapcsoljuk ki a Vignette Removal és a Geometric Distortion Correction funkciókat, most ugyanis nem panorámát, csak képek egymásra illesztését szeretnénk elérni. A képfájlok betöltése után a kapott rétegmaszkokat töröljük le, csak a képek legyenek egy-egy rétegen. Jelöljük ki az összes réteget, majd egyesítsük őket Smart Objectbe (Layer/Smart Objects/Convert to Smart Object). Ha ezzel megvagyunk, akkor már csak az átlagoló módot kell beállítanunk a Layer/Smart Objects/Stack Mode menüponton belül Mean módúra. A módszer hatékonyan képes csökkenteni a képzajt, de hátránya, hogy csak statikus témáknál használhatjuk. Ha viszont mozgó témát kell fotóznunk és nincs lehetőségünk több expozícióból átlagolásra játszani, akkor ezt használjuk:
Repülővel érkezni valahova mindig is különlegesnek számított, de a szocialista Magyarországon még nagyobb szám volt, ha egy híresség szállt le Ferihegyen.
Azt gondolom senkinek sem kell ecsetelnem, hogy a legnépszerűbb RAW feldolgozó (és egyébként kép kategorizálásra is használt) szoftver a Lightroom. Mindez annak ellenére így...
Bizonyára sokan tudtok róla, hogy érdekes hosszú expozíció felvételek készíthetők acélgyapottal, hiszen ezt meggyújtva és magunk körül megpörgetve pofás fényjelenség hozható létre:
Igaz, manapság már...
A Lightroom Match Total Exposures funkciója segítségével jelentősen felgyorsíthatjuk a képfeldolgozási folyamatunkat.
Az Adobe Lightroom YouTube csatornáján jelent meg ez a mindössze 1 perces videó,...