A digitális fotózásban a képzajjal kell a legtöbbet küzdeni. Bár ma már kaphatók nagyon alacsony képzajú, magas érzékenységnél is jól használható gépek, a fotósokban mindig megvan az igény, hogy még tökéletesebb és még tisztább képet alkossanak. Íme egy „új” módszer a képek zajának csökkentésére.
A módszer valójában nem új, de így publikálva én még most láttam először. Az alacsony képzaj eléréséhez első körben több expozícióra van szükség, amelyekből dolgozni fogunk. Mivel a képzaj többnyire a termikus, véletlenszerű zajból áll, így ezek átlagolásával jelentősen csökkenthető a zajosodás. Gyakorlatilag ugyanezt teszik a modernebb fényképezőgépek is a többképes zajszűrő módjuk során. Mivel fontos, hogy tökéletes átfedésben legyenek a fotók, s ezt állványról fotózva sem minden esetben érnénk el, így javasolt a Photoshopba betöltés során automatikus igazítását is igénybe venni a File/Automate/Photomerge menüponton keresztül, ahol a képek kiválasztása után kapcsoljuk ki a Vignette Removal és a Geometric Distortion Correction funkciókat, most ugyanis nem panorámát, csak képek egymásra illesztését szeretnénk elérni. A képfájlok betöltése után a kapott rétegmaszkokat töröljük le, csak a képek legyenek egy-egy rétegen. Jelöljük ki az összes réteget, majd egyesítsük őket Smart Objectbe (Layer/Smart Objects/Convert to Smart Object). Ha ezzel megvagyunk, akkor már csak az átlagoló módot kell beállítanunk a Layer/Smart Objects/Stack Mode menüponton belül Mean módúra. A módszer hatékonyan képes csökkenteni a képzajt, de hátránya, hogy csak statikus témáknál használhatjuk. Ha viszont mozgó témát kell fotóznunk és nincs lehetőségünk több expozícióból átlagolásra játszani, akkor ezt használjuk:
Ha érdekel a videózás, vagy csak szeretnéd érteni a V-Log, HLG, TimeCode, vagy az anamorfikus objektívek lényegét, akkor a Panasonicnál ehhez találsz egy remek oktató oldalt.
A SmarterEveryDay YouTube csatorna csapata remek videót készített a CMOS szenzoroknál általában alkalmazott gördülő zár (Rolling Shutter) működéséből következő Jello effektusról, amely a gyorsan...
Talán az egyik legrégebbi kártyaformátum. Az otthoni digitális fényképezőgépek első hullámának megjelenésekor a SmartMedia kártyával együtt terjedt el.
Objektívet sokféleképpen lehet tervezni és készíteni. Nyilvánvalóan olyan megoldás nincs, ami mindenre tökéletes, így a képélességre, homogenitásra, színhibák minimalizálására, torzításra, tömegre, méretre, par- vagy...