Kuuvik Capture béta távvezérlő szoftver

0

Néha hajlamosak vagyunk úgy tekinteni napjaink magyar fejlesztésű termékeire, mint a Tanú c. film egyik főhőse arra nevezetes déligyümölcsre. „Kicsit sárgább, kicsit savanyúbb, de a mienk!”. Az elsőre fura nevű Kuuvik Capture szoftverre azonban egyáltalán nem igaz ez az előítélet. Egy fejlett – vagy nyugodtan nevezzük profinak – kábeles távvezérlő szoftverről beszélünk, és a bevezetőből nyilván az is kiderült, hogy hazai fejlesztéssel van dolgunk.

A Kuuvik Capture néven futó alkalmazás egyelőre béta állapotban van, és aki hajlandó regisztrálni a honlapon, ingyen is kipróbálhatja a tesztverziót. Szükség lesz azonban hozzá egy újabb kiadású Canon DSLR gépre, és egy Macintosh számítógépre (meg persze egy USB kábelre) is, a szoftver ugyanis jelen állapotában csak ezzel az összeállítással kompatibilis. Az angol nyelvű oldalon felsorolták a használható fényképezőgépeket a rendszerkövetelményeket.

A weboldal és a szoftver angol nyelvű, mely egyben azt is feltételezi, hogy készítője nem elsősorban a hazai piacra szánta, de aki eligazodik DSLR gépe angol beállításaiban, az itt sem fog elveszni. A kezelőfelület jól átlátható és egyértelmű. Na meg kicsit Lightroomos kinézetű, de ez legyen a legnagyobb baj. Az a helyzet, hogy valóban ez a legnagyobb baj, ugyanis rövid próbánk során nem sikerült komolyabb fogást találni a szoftveren. A béta változat is tökéletesen futott, minden általunk próbált szolgáltatása működött. Melyek ezek a szolgáltatások?

A fejlesztők az alábbiakat emelték ki:

  • Fejlett élőkép (live view) szolgáltatások
  • Osztott megjelenítésű élőkép
  • Nyers képadatokon alapuló előnézet (RAW hisztogram és kiégés/bebukás jelzés)
  • Automata expozíció sorozat
  • Barátságos kezelőfelület, kétirányú kommunikációval
  • Gyorsabb képválogatás

Ami elsőként feltűnt az a kiváló élőképes ablak. Szép, részletes és nem utolsó sorban gyors frissítésű élőképet kapunk a gépünk USB kábelével összekötött számítógép monitorán. Az élőkép ablak a munkafelület nagy részét elfoglalja, így magában is sok képrészletet visszaad, de lehetőségünk lesz 5x és 10x-es nagyítást kérni, vagy a Preview gombbal egy előnézeti állóképen ellenőrizni a kép minden részletét. Az előnézeti kép a fényképezőgép nyers adatai alapján készül, és ezek alapján kerülnek megállapításra a kiégés-, vagy bebukás-gyanús részek, melyeket piros és kék színnel jelzi ki a szoftver. Vagyis az előnézeti hisztogramnak és a rizikós területek kijelzésének köze sincs a gép utólag feldolgozott JPEG képéhez, a valódi képinformációról kapunk pontos visszajelzést. Az előnézeti kép természetesen teljes méretre is nagyítható és görgethető, tehát minden apró területe ellenőrizhető.

kiégés visszajelzése a nyers előnézeti képen

Az előnézet a jobb oldali kezelőszerv ablak alján lévő gombbal aktiválható, ahogy az expozíció is. Fölötte megváltoztathatjuk a legfontosabb beállításokat, mint a záridő, rekesz, érzékenység, és expozíció kompenzáció. Ezek hozzáférése a gépen beállított expozíciós módtól függően változik. Az expozíciós mód változtatására persze nincs lehetőség, hisz az a készülék tárcsájának állásától függ, de az aktuális mód nevét kijelzi a szoftver. Úgyszintén megkapjuk a gép nevét, sőt az akkumulátor töltöttségét is, mely azért egy hosszabb élőképes fotózásnál hasznos segítség lehet.

A szoftver és a fényképezőgép között kétoldalú a kommunikáció, vagyis, amit a szoftverben állítunk, a gép beállításai között is megjelenik, illetve ugyanez fordítva is érvényes. A Kuuvik Capture élőképén csak abban az esetben ellenőrizhető a kép valódi világossága, ha a fényképezőgépen engedélyeztük az expozíció szimulációt.

Az expozíciós beállítások alatt tükörfelcsapást kezdeményezhetünk, melynek idejét (az expo kezdetét) 0,5 és 5 mp között állíthatjuk be. Ugyanitt kezdeményezhetünk különböző expozíciós sorozatokat (Bracketing) is, 3, 5, 7 vagy 9 kép hosszan, melyeknél külön beállítható, hogy a gép a rekesz, a záridő, vagy az érzékenység változtatásával érje el az expozíciós lépéseket.

A Kuuvik Capture egyik érdekessége az időeltolásos sorozat (Intervalometer), mely természetesen olyan gépen is elérhető, mely alapból nem képes erre. Beállításai között a kezdés késleltetés (mp), a képek közötti várakozási idő (mp), valamint a fotók száma érhető el. Időeltolásos sorozatnál nem kapunk élőképet, viszont egy skálán kijelzi a szoftver, hogy épp hol jár a sorozatban.

A szoftver fontosabb beállításai az élőkép feletti ikonsoron is megjelennek. Itt aktiválható maga az élőkép, illetve az azonnali mélységélesség előnézet, melyet a gépen is engedélyeznünk kell a működéséhez.

Az élőképet osztott képernyős nézetben is használhatjuk, mely teljesen egyedi szolgáltatás a hasonló szoftverek között. A képen legfeljebb 3 pontot jelölhetünk ki, majd egy ikonra kattintva három kisebb ablakban, teljes méretre nagyítva látjuk viszont a kijelölt pontok körüli területeket.

három pont kijelölése az osztott képernyős módhoz

Osztott képernyős módban az élőkép frissítése érezhetően lassabb, mivel itt három külön képet kell kezelnie a programnak. Tökéletesen ellenőrizhető így a fotó fontosabb területeinek élessége, vagy épp életlensége.

osztott képernyős megjelenítés

Az élesség visszajelzésre egyéb megjelenítési módok is rendelkezésünkre állnak. Ilyen például a Peaking lehetőség, mely fekete-fehér előnézetben, illetve tiszta fekete maszkolt háttéren képes megjeleníteni a kontrasztos éleket. A szoftverben beállítható az élek megjelenésének tűréshatára, erőssége, vagy akár színe is. A live view nézetet akár élesíthetjük is, de mivel alap beállításon is kiváló részletességet kapunk, ennek nem láttuk akkora jelentőségét.

A Kuuvik Capture lehetőséget biztosít az élőkép elforgatására is, illetve a képszerkesztő szoftverekben használt segédvonalakat is könnyedén a képre húzhatunk, vagy segédrácsokat aktiválhatunk, ha a vízszinteshez, vagy netán a „tankönyvi ideálishoz” szeretnénk igazítani a kompozíciót.

élesség (maszkolt) kijelzése

Nagyon hasznos szolgáltatás, hogy a szoftver segítségével bármikor aktiválható az automata élességállítás (kontraszt alapú/élőképes), Az élőkép bármely pontjára kattintva a fényképezőgép azonnal oda fókuszál. Itt azonban még nincs vége. Ha nagyon finom manuális állításra lenne szükségünk, nem kell óvatosan tekergetnünk az objektív élességállító gyűrűjét, mivel a szoftverben apró lépésekben előre-hátra húzható az élességi sík. Természetesen ez nem manuális, hanem az autofókusz távvezérelt finom beállítása, de legalább olyan aprólékos, mintha a gyűrűvel játszanánk. A beállítás gyorsbillentyűkkel is elérhető.

Aki újabb Canon DSLR-el és egy Mac-kel rendelkezik mindenképpen próbálja ki a Kuuvik Capture bétát, de nem azért mert „kicsit sárgább és savanyúbb”, hanem mert bizony pirosabb és édesebb az átlagnál. Ez egy kiváló, fejlett távvezérlő szolgáltatásokat kínáló szoftver, melyen látszik, hogy fotósok készítették fotósoknak. Képzeletbeli kívánságlistánkon már csak a Windows, illetve a Canonon kívül más gyártók fényképezőgépeinek támogatása szerepel.