Bevezető
Érdekes megfigyelni, hogy az egyre olcsóbbá váló digitális tükörreflexesek hogyan módosítják a felsőszériás kompaktok tudását, árát és az egyes gyártók hozzáállását.
A Nikon utolsó bridge gépe a 2004. szeptemberében bejelentett, s azóta már a piacról kivont Coolpix 8400 volt. Azóta a belépőszintű tükrösök alatt már csak az egyszerűbb kompakt és ultrakompakt gépek szerepeltek termékpalettáján. A komolyabb kompaktokat a 2005-ben útjára indított P-széria tartalmazza, ennek egyik legkomolyabb tagja a nyár végén P5000 utódként bejelentett P5100.
Most azonban nem a P5100-at, hanem a jóval olcsóbb P50-et teszteljük. Ez ugyan nem rendelkezik optikai stabilizátorral, s vakupapucs sincs a tetején, cserébe viszont igazi 28 mm-nek megfelelő nagylátószöget kínál, s ára is igen kedvező. Alacsony ára miatt akár a belépőszintre is pozicionálhatjuk.
Nehéz is megítélni, hogy ez a gép vajon milyen kategória tagja. Kézi beállítási lehetőségei között találunk teljes manuálist, de rekesz- vagy zársebesség-előválasztás már nincs. Burkolata alacsony árat sejtet, LCD-je sem kiemelkedő képességű, ez lehet az oka annak, hogy tudásához képest valóban kevés pénzért hozzájuthatunk ehhez a géphez.
Külső, kezelés
A Nikon manuális beállításokkal is felvértezett, mégis belépőszintre pozicionálható Coolpix P50-ese elég szokatlan külsőt kapott. No nem azért, mert nincs rajta optika, vagy éppen elsütő gomb, inkább azért, mert olyan részek is felkerültek a gépre, amelyeket évek óta alig láthatunk az egyszerűbb kompakt gépeken.
A műanyag burkolatú gép önmagában nem lenne arra érdemes, hogy sokat beszéljünk külsejéről, mivel anyagminősége elég gyenge. Tipikusan az olcsó műanyag termékek jutnak eszünkbe, ha megtapintjuk. A kialakítása miatt azonban mégis érdemes róla részletesebben beszélni.
Elöl ugyanis igazi markolatot kapott, amely ugyan kissé keskeny, de mégis igazi markolat. Megismétlem: igazi markolat. Hogy ez miért olyan nagy szám? Lehet, hogy csak azért érzem így, mert az elmúlt 8 gépteszt sorá ez az első, aminek valamirevaló fogása van (no azért a Coolpix L15 sem volt rossz). Nyilván ezt is lehetett volna még kényelmesebbre tervezni, de ne legyünk telhetetlenek. A gépet így is igen stabilan és jól kézbe tudjuk venni, nem fog elveszni a kezünkben, de mégsem lesz emiatt túl nagy.
Elöl tehát a markolat okozhat kellemes meglepetést. De mi vár ránk a hátlapon? Szokványos LCD kissé alacsony felbontással, műanyag gombok, illetve felül üzemmódválasztó tárcsa.
De mégis van itt is már-már elfeledett lehetőség. Igen, egy átnézeti kereső, amivel az LCD nélkül, régi korok fotózását felidéző módón, a gépen átnézve készíthetjük fotóinkat. Ez főként sötétben jöhet jól, amikor egyébként az LCD-n aligláthatnánk képet, bár ez a veszély a Coolpix P50-nél nem fenyeget, mivel igen nagy erősítéssel képes az élőképet megjeleníteni, így egy sötét szobában néha többet látunk az LCD-n, mint szabad szemmel. Másik eset, amikor szükségünk lehet a keresőre, ha a nap oly erősen süt, hogy az LCD képét nehezen láthatjuk. Az átnézeti kereső képe természetesen nagyon apró, de használható.
Felülre az exponáló gombon és üzemmódválasztó tárcsán kívül a bekapcsoló gombot is elhelyezték.
Hátul az LCD felett annak üzemmódját választó nyomógomb (élőkép+adatok, élőkép segédráccsal és főbb adatokkal, csak élőkép, LCD kikapcsolása) található, míg jobb oldalra a zoom vezérlő, alatta a lejátszás gomb, a négyirányú navigáló és funkciógombok, ezek alá pedig a Menu gomb és a törlés gomb került.
A négy irányú navigáló gombokként is használható. Felvétel módban innen érhetjük el a következő funkciókat:
- fel: vaku mód
- le: makró mód
- jobbra: expozíció kompenzáció
- balra: önkioldó
A felső üzemmódválasztó tárcsán a következőket választhatjuk:
- magas érzékenységű
- teljes automata
- program automata
- manuális
- videófelvétel
- setup (beállítás)
- éjszakai portré
- tájkép
- portré
- téma módok: sport, party, tengerpart/hó, naplemente, alkonyat/hajnal, éjszakai tájkép, közeli, múzeum, tűzijáték, másolás, ellenfény, panoráma segédlet, hangfelvétel
Nézzük a Menu gombbal megjeleníthető lehetőségeket felvételnél:
- Képminőség: fine, normal, basic
- képméret: 8M, 5M, 3M, 2M, 1M, PC, TV, 3:2, 16:9
- képoptimalizálás: normál, lágyabb, élénk, élénkebb, portré, egyéni (kontraszt, élesítés és színtelítettség ±1 értékű módosítása), fekete-fehér
- fehéregyensúly: auto, kézi, napfény, izzó, fénycső, felhős, vaku
- érzékenység: auto, ISO64/100/200/400/800/1600/2000
- fénymérés: mátrix, középre súlyozott, szpot, szpot AF mezőn
- sorozat: egy kép, sorozat, BestShotSelector, 16 képes indexképsorozat, időzített felvétel (30 mp, 1, 5, 10, 30, 60 percenként)
- AF mező mód: arc-prioritás, automatikus, manuális, középső
- Autofókusz mód: egyszeri, folyamatos
- Vaku expozíció kompenzáció: ± 2 Fé 1/3 lépésben
- Zajcsökkentés: ki/be (hosszú expozíciós időnél hotpixelek kivonása)
Lejátszáskor:
- D-Lighting (képmódosítással árnyékos, sötétebb tónusú területek felvilágosítása)
- kijelölés nyomtatásra
- diavetítés
- törlés
- törlés elleni védelem
- leméretezés (640×480 vagy kisebbre)
- hangmegjegyzés készítése utólag
- másolás belső memória és kártya között bármilyen irányba
- fekete keretezés
Beállítás menü:
- menük: szöveges vagy ikonos
- üdvözlő képernyő: ki, Coolpix felirat, vagy saját kép
- dátum és időzóna beállítás
- kijelző fényerő: 1..5
- dátumozás: ki, dátum, dátum és idő, napszámláló (adott dátum óta eltelt napok számát írja a képre)
- elektronikus rázkódáscsökkentés (eVR): ki/be
- AF segédfény: auto/ki
- Digitális zoom: ki/be
- hangbeállítások: gombok és zár hangja
- automatikus kikapcsolás: 30 mp, 1, 5, 30 perc
- kártya formázása
- nyelv megadása, köztük magyar is
- videó mód: PAL/NTSC
- alapértékek visszaállítása
- elem típusa: alkáli, NiMH, Lítium
- firmware verzió
Képérzékelő
A Nikon Coolpix P50 CCD-je 1/2,5″ típusú. Teljes felbontása 8,3 millió pixel, amelyből 8,1 millió vesz részt a képalkotásban.
Legnagyobb felbontásban 3264×2448 képpontos fotókat lőhetünk. Ha a 4:3-as oldalarány nem tetszik, választhatunk 16:9-est is, így 3200×1800 pixeles képeket készíthetünk.
A fotókat csak JPEG formátumban menthetjük el, a minőségi fokot bármilyen felbontásban módosíthatjuk fine, normal vagy basic-re.
Az érzékenységet a gép automatikusan is meghatározhatja ISO64 és ISO1000 között, illetve nagy érzékenységű módban ISO1600-ig. Kézileg ISO64/100/200/400/800/1600/2000 értékek közül választhatunk.
LCD
A hátulra szerelt kijelző sajnos nem túl jó minőségű. Hasonló érzésem van, mint a Casio Exilim EX-Z1080-nál. A 115.000 pixeles felbontás sajnos túl kicsi ahhoz, hogy a 2,4″-os LCD-n szép képeket láthassunk. Az olcsó gépekbe persze nem lehet csúcsminőségű alkatrészeket építeni, ezt el kell fogadnunk.
A betekintési szög az olcsó LCD-kre jellemzően alacsony. Jó képet csak pont szemből nézve kapunk, fentebbről nézve kifehéredik a kép, lentről nézve pedig sötétebbé válik és megjelenik az inverz hatás. A fej fölüli fotózás így csak nehézkesen megvalósítható.
A képfrissítés is remek, még gyenge fénynél is folyamatos élőképet láthatunk, nincs elmosódás sem.
Fotózáskor a rekeszértéket és a zársebességet is láthatjuk a kijelzőn. Lejátszáskor a normál módon kívül 16, 9 vagy 4 képes indexképeken tekinthetjük meg a képeket, vagy akár 10x-es mértékben belenagyíthatunk azokba.
Optika, vaku
A kis méretű CCD miatt a 28 mm-nek megfelelő nagylátószögelérése elég nagy kihívás lehett. Az optika gyújtótávolásga 4,7-17 mm között állítható, ez kisfilmes formátumba átváltva 28-102 mm-nek felel meg. A fényerő nagylátószögnél az átlagos f/2,8, míg tele állásban kissé átlag alatti: f/5,6.
Az objektív 7 lencsét tartalmaz 5 csoprotba rendezve, aszférikus tagot itt sem említ a gyártó.
A 3×-os optikai zoomon felül maximum 4×-es digitális zoom-ot használhatunk, ha ezt feltétlenül indokoltnak gondoljuk (ne feledjük, a digitális zoom gyengébb minőségű képeket eredményez).
A Nikon gépek általában köztes zoomállásban hozzák a legjobb nagyítást. Itt is így van, bár a 31 mm-nek megfelelő gyújtótávolság még mindig komoly nagylátószögnek tekinthető. Ilyenkor 54 mm széles képpel tudjuk kitölteni a teljes képet. Ez átlagosmakrüképességet jelent.
A Nikon Coolpix P50 csak automatikus élességállítással használható. Az arcfelismerés ez esetben is segítheti az autofókuszt, ha ezt engedélyezzük. Az arcok felismerése gyorsan végbemegy, kevés fénynél is mindössze 1 mp ideig tart a folyamat. Ha több arc is van a képen, akkor a hatékonyság jelentősen csökken, egyrészt kissé bizonytalanná válik, hogy éppen mikor melyik arcot véli felismerni, másrészt ha többet is felismert, néha elveszt egy-egy arcot.
A fókuszpontot kézzel is kiválaszthatjuk, ez elősegíti a helyes expozíciójú, jól komponált képek készítését, mivel nem kell élességállítás és fénymérés után átkomponálnunk a fotót.
A gyenge fénynél történő élességállítást narancs fényő LED segíti. Ennek hatótávolsága egész jó, kellően kontrasztos témánál akár 3 méter is lehet.
A vaku szinte közvetlenül az objektív felett található, távolsága az optikai tengelytől 3 cm. A piros szemek elkerülésére vörösszem hatás csökkentő elővillantáson túl más nem áll rendelkezésünkre, így utólag nem korrigálhatjuk a vaku által vörössé tett pupillákat.
A vaku automatikus, derítő, letiltott, vörösszem csökkentő és hosszú szinkronidős módokon kívül második redőnyre szinkronizálva is használható.
Akkumulátor, memóriakártya
A Nikon Coolpix P50-hez alacsony ára miatt nem kapunk lítium-ion akkumulátort. Energiaellátását 2 darab AA méretű elem, vagy akkumulátor végzi. Természetesen célszerű NiMH akkukat beszerezni a gép mellé, de ha hosszú útra megyünk, ahol nem lesz lehetőségünk tölteni, használhatunk CR-V3 lítium elemet is (vagy akár ennek újratölthető változatát).
A beépített memória kedvező mérete miatt akár külön memóriakártya nélkül is használhatjuk a gépet. Az 52 MB-os memória 8 Mpixeles fine képekből 13-at, normál tömörítésűből 26-ot képes eltárolni. Ha megelégszünk a 10×15 cm-es papírképmérettel s 3 Mpixeles felbontást választunk, akár 65 képet is készíthetünk.
Ha ez nem lenne elegendő, SD vagy SDHC kártyával bővíthetjük a memóriát.
A memóriakártyát és az akkumulátort is az alul műanyag ajtó mögé kell helyeznünk. A kártya behelyezésekor ügyelnünk kell arra, hogy a fényképezőgépet úgy tartsuk, hogy az akkuk ne potyogjanak ki.
Az állványmenetet is műanyagból készítették. Ezt a gép aljának közepén alakították ki, nagyjából 2 cm-re az optikai tengely vetületétől. Mivel meglehetősen közel található az állványmenet az akku és memóriakártya fedlaptól, a Coolpix P50 állványra helyezése után nem lesz cserélhető sem az akku, sem a memóriakártya.
A fényképezőgép jobb oldalán egy gumi lap mögött találjuk a váz egyetlen csatlakozóját, a kombinált USB és A/V kimenetet.
Sorozat, videó
A sorozatfelvételkor másodpercenként kereken 1 képet készíthetünk. Az 1 kép/mp lassú vagy gyors memóriakártyánál is fennáll, az egy sorozatban készíthető képek száma 4, amely nem túl sok, de általános esetekben elég lesz.
A Nikon kompaktoknál már jól bevált módon itt is használhatunk BestShotSelector sorozat módot, amelynek során a készített képekből a gép kiválasztja a legjobban sikerültet (élesség és bemozdulás alapján).
Ezen kívül van még 16 képes indexsorozat is, ami szintén kb. 1 kép/mp sebességű. A készített kép 5 Mpixeles, erre a képre helyezi el a gép a 4×4 db kisebb fotót.
Időzített felvétel is készíthető, ilyenkor az egyes képek között 30 mp, 1 perc, 5 perc, 10 perc, 30 perc vagy 1 óra állítható be.
A mozgóképeket maximum 640×480 pixeles felbontásban készíthetünk, de választható 320×240 pixeles vagy 160×120 pixeles is. 320×240 pixeles felvételből szépia és fekete-fehér változat is használható. A képfrissítés 30 kép/mp, a tömörítés hagyományos mjpeg, elég nagy sávszélesség igénnyel (~14Mbps), emiatt elég gyorsan telik a memóriakártya.
A felvétel során optikai zoom nem használható, csak a digitális. A fénymérés viszont aktív marad. Optikai stabilizátor helyett itt kérhetünk elektronikus stabilizálást. A hangfelvétel 8 kHz-es mintavételezéssel készül.
A felvételek hossza csak a kártyától függ, 1 GB-osra közelítőleg 15 percnyi legjobb minőségű VGA felbontású mozgóképet rögzíthetünk (a fájlméret max. 2 GB).
A hagyományos videófelvételen túl ún. időzített videó is készíthető, ami nem más, mint az időzített sorozat által készített képek videóvá összefűzütt változata. Ennek felbontása is maximum 640×480 pixel.
Extra szolgáltatások
A BestShotSelector és indexképes sorozatokon, valamint a különleges videókon felül extra szolgáltatás az elektronikus képstabilizálás, amelynek hatékonysága nem biztos, hogy azonos az optikai módszerével, de ezzel is lehetséges 28 mm-es állásban 1/8 mp-et kézben kitartani. Ez minimum 2 Fé-es stabilizálást jelent.
Videózásnál is használhatunk elektronikus stabilizálást, ha ezt szükségesnek érezzük.
Extrának számít az élességállítás arcfelismeréssek történő támogatása is.
Plusz lehetőségnek tudhatjuk be a magas érzékenység használatát és a teljes kézi üzemmódot is, igaz, valódi rekeszelés helyett csak 2 blendeérték közül választhatunk, melyet ND szűrő használatával értek el, így a mélységélességet nem tudjuk befolyásolni ezzel.
Fotózás előtt beállíthatjuk a képoptimailzálást normálon kívül lágyabb, élénk, élénkebb, portré, fekete-fehér és egyéni használható, utóbbinál ±1 lépésben módosítható az élesítés, kontraszt és színtelítettség.
A képek utólagos korrekciójára ad lehetőséget a D-Lighting, ami a sötétebb részek kivilágosítását végzi el. Ez alulexponált vagy túl kontrasztos képeket is képes javítani, igaz, ilyenkor a képzaj a szokásosnál nagyobb. A D-Lighting hatásfoka, vagy erőssége nem paraméterezhető.
Vakuzásnál a szokványos módokon kívül második redőnyre szinkronizáltat is használhatunk. Szintén a vakukhoz kapcsolható extra a teljesítmény kompenzáció lehetősége.
A kész fotókat leméretezhetjük, de sajnos itt csak maximum 640×480 pixeles felbontást választhatunk, ezért ez maximum e-mailben való továbbításra, vagy blog oldalakhoz való.
Szintén utólag készíthetünk fekete keretet a képeink köré. Érdekes, hogy míg más gyártók tucatnyi különböző és néha túl extrém kerettel próbálkoznak, a Nikon csak az egyszerű fekete keretet kínálja. Ilyenkor a felbontás megmarad, csak a kép széleit takarja ki a gép feketével.
Képminőség
A Nikon Coolpix L15 optikája sem jelentős szférikus hibával, sem kromatikus aberrációval nem rontja a képeket. Bár ez utóbbi felfedezhető, a nagy felbontás miatt zavaró mértéket nem ölt.
A képzaj alacsony érzékenységnél nem okoz problémát, s még a mosottság sem zavaró. ISO200-tól kezd ez a hatás jól láthatóvá válni, a képzaj pedig ISO800-nál lesz látható.
A maximális ISO2000 érzékenység viszont a nagy élesítés miatt meglehetősen kompromisszumos, vagy fogalmazzuk úgy: nem túl jól használható.
Gyári tartozékok
- Szoftvereket és driver-t tartalmazó CD
- 2 db alkáli elem
- USB kábel
- A/V kábel
- Dokkolóállomás adapter
- Csuklópánt
Ajánló
A Nikon Coolpix P50 főként azoknak ajánlható, akik alacsony áron szeretnének beszerezni egy sokrétűen használható, igazi 28 mm-nek megfelelő nagylátószöggel rendelkező, de mégis alsóbb kategóriás fényképezőgépet. A markolat viszonylag ritka ebben az árkategóriában, s az elektronikus képstaibilizálást is érdemes megbecsülnünk, még ha nem is olyan hatékony, mint az optikai. A vörösszemek utólagos korrekcióját ebből a Nikonból is hiányolom.
A fényképezőgép kipróbálását a Nikon Kft. tette lehetővé. Köszönjük!
Ha bemutatónk segített a gép kiválasztásában, a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja az oldal működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az egyes képekre, a képekről expozíciós információk is leolvashatók. A fájlnevekben a kisfilmes formátumba átszámolt gyújtótávolság értékek is szerepelnek.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!