2017. december 11-én nyílik
Paratusspiritus Manuatum
Széljegyzetek a Ploubuter Parkból
című fotókiállítása.
Helyszín: Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ,
Budapest, VI. kerület, Nagymező utca 8.
A megnyitó időpontja: 2017. december 11., hétfő, 18.00
A kiállítást megnyitja: Dúll Andrea környezetpszichológus, egyetemi tanár (ELTE)
A kiállítás kurátora: Gellér Judit
A kiállítás megtekinthető: 2017. december 12-től 2018. március 1-ig,
az ünnepnapok kivételével naponta 11 és 19 óra között.
Koronczi Endre: Paratusspiritus manuatum (képek a megfigyelési dokumentációból), 2010-2017
Koronczi Endre képzőművész sok éve dolgozik a levegő e furcsa áramlásaival, melyeket szeleknek hívunk. Afféle modern Aioloszként, finom hártyarétegek közé bújtatva, terelve próbálja szelídíteni, őrizni, majd szabadon engedni őket. A kis zsákok életre kelnek, felfúvódnak, s elernyednek a természet rendje szerint. Formát öltenek, alakzatokat vesznek fel, miáltal az egyedek csoportosíthatókká, osztályozható rendekbe sorolhatókká válnak.
A folyamatosan bővülő Ploubuter Park egy kísérleti terep, mely lehetőséget ad a vizsgálódásra. Koronczi kezdetben csupán az eredeti előfordulások helyszínein dokumentálta álló- és mozgóképek formájában az egyedeket [Talált faj], majd lassanként a mesterséges előállítás [Jelenségek, Sarjak, OpenAir] módozataival kezdett kísérleteket végezni.
Az alkotó kilép a műterem falai közül, szabadtéri installációit gondosan kiválasztott területeken, változatos helyszíneken, a természetben kezdi felépíteni, ahol alig pár óráig, pár napig tartó megfigyeléseket végezhet csak el. A helyszínek specifikussága és a lélekkeltetők tünékenysége miatt azonban – a természeti jelenségekhez hasonlóan – kevesek számára válnak fizikai valóságukban megtapasztalhatókká, ezért mások számára többnyire csak a fotográfia és a videó médiumán keresztül láthatók.
A Paratusspiritus manuatum (Háztáji lélekkeltetős) egy mesterségesen előállított csoport, melynek egyes alakjai elhelyezkedésük földrajzi koordinátái (szélességi és hosszúsági fokok) és a számozás (Fig. 34–89) szerint ismerhetők fel. A különböző változatok sokasága az ismétlés módszerének kérdését vetik fel, miközben épp az ismétlődés lehetőségét vetik el. Miként az élettelen, mindenki számára ismert hordozók egy-egy fuvallat által lélekkel telnek meg, úgy születnek meg, kelnek életre az újabb és újabb egyedek. Lélek-metaforák. Mindegyik kivételes. Mindegyik megismételhetetlen.
Gellér Judit
kurátor