Biermann és Weber 1947-ben Berlinben alapította a szűrők gyártásával és forgalmazásával foglalkozó cégüket. 1985-ben a vállalat összeolvadt a Bad Kreuznach-i székhelyű Schneider Optical Works-szel, melyet követően kibővítették a B+W termékpalettáját, s azóta már tudományos célra is készítenek optikai szűrőket.
A B+W a fejlesztésekben is élen jár, ők alkottak elsőként olyan szűrőt, mely víz- és portaszító kialakítású.
A fotósok körében nagyjából olyasmi a B+W, mint az audiofilek körében a B&W. Mint tudjuk, egy jó név, fél siker. Talán nem is csoda, hogy tényleg a legek között tartjuk számon, persze ennek nem csak a minőséggel és prémium kategóriával szerencsésen egybecsengő név az oka, hanem a folyamatos fejlesztés, a mindig kiváló termékminőség és az optikai szűrők gyártásában szerzett tapasztalat.
Bár a B+W szűrők a felső kategóriába sorolhatók, áruk mégis kedvező. Persze ne a belépőszintet és hobbifotósokat kiszolgáló Hama, vagy a minőséggel annyira nem, de a költségekkel inkább törődő kínai (pl. Green.L) termékek árával hasonlítsuk össze.
A nálunk járt szűrők két szériából kerültek ki, a Premium és a Professional vonalból. Talán az elnevezésből még nem tűnik ki teljesen egyértelműen, de a Premium széria a komolyabb modelleket foglalja magába, melyek MRC Nano bevonatot is kaptak.
B+W Professional
A B+W Professional szériájához tartozó szűrők standard F-Pro kialakításúak. Ez önmagában persze semmit nem mond azok számára, akik nem ismerik a B+W marketing elnevezéseit, így segítünk egy kicsit kiigazodni az jelölések útvesztőjében.
Az F-Pro kialakítású szűrők kerete sárgarézből készül, melyet matt feketére festenek a káros csillogások elkerüléséért.
A Professional szériás F-Pro szűrőkben 1,8 mm vastag Schott üveget alkalmaznak. A nemkívánatos tükröződések elkerülésére igen alacsony tükröződésű (0,5%), 8 rétegű MRC (Multi Resistant Coating) bevonatot használnak, a szűrő mindkét oldalán. Az MRC bevonat további előnye, hogy enyhe karcállóságot is kínál.
A B+W Professional családból körpolarizációs és 1000×-es ND szűrő járt nálunk.
B+W Premium
A gyártó felső kategóriás szűrőit sorolja e családba. Ezek a szűrők XS-Pro kialakítást kaptak.
Az XS-Pro szűrők szintén feketére festett sárgaréz keretbe kerülnek. A keretek vékony kialakításúak, a Professional szűrők keretének 5 mm-es vastagságával szemben az XS-Pro-k kerete csupán 3 mm vastagok. Ezen túlmenően az XS-Pro kialakítású szűrők elől egy kisebb peremet is kaptak, mely igazán hasznos, ha az objektívsapkánkat is szeretnénk használni.
A Premium kategóriájú szűrőkbe 1,2 mm vastag (vagyis a Professional-nál vékonyabb) Schott üveget helyeznek, melyet MRC Nano bevonattal látnak el. A standard MRC-nél fejlettebb MRC Nano bevonat víz- és portaszító, valamint jobb karcállóságot is biztosít. Az MRC Nano bevonattal ellátott szűrőkön a víz nem folyik el, hanem gomb formájúra húzódik (Lotus effekt), így ha hideg helyről melegebb, nagyobb páratartalmú helyre megyünk, a szűrőre kicsapódó pára apró kis gömböcskék formájában jelentkezik, mely később gyorsabban elpárolog.
A B+W Premium vonalából egy UV és egy körpolarizációs szűrőt kaptunk.
Tesztképek
A lenti képeket a nyári fotófesztiválunk után lőttük a Kopaszi-gáton. A képek Canon EOS-40D-vel, rajta egy 28-135mm-es objektívvel készültek. A késő délutáni időpont miatt az égbolton kevésbé érzékelhető a polarizációs szűrő hatása, de a képet kinagyítva annak jobb oldalán látható a Művészetek Palotája üvegfala, ahol már jól érezhető a hatás (egyébként a Duna tükröződésének csökkenése is eléggé látványos).
Az 1000×-es ND szűrő vöröses elszíneződést hagy, ha a fehéregyensúlyt a szűrő felhelyezése előtt állítjuk be. Felhelyezett szűrő utáni fehéregyensúly állítás, vagy utólagos színkorrekcióval kijavítható ez a jelenség.
Szűrő nélkül és szűrővel
A B+W szűrőket a Pálvölgyi Digital Kft.-től kaptuk kölcsön.
Az eredeti B+W szűrők dobozán zöld színű hologram látható. Hologram nélküli B+W termék az eredetiség hiányának gyanúját vetheti fel! Figyeljünk a hologramra!