A kompakt digitális fényképezőgépek tömeges elterjedésének kezdetén, valamikor a kilencvenes évek végén, a Casio fényképezőgépek közös jellemzője volt a nagyon kedvező ár és a komoly tudás. Ez utóbbihoz elég talán megemlíteni a panorámakészítés módot vagy az elforgatható optikát, ami annak idején kuriózum volt. Az ezredfordulóra a kedvező árfekvés mellett a legtöbbet tudó gép felvonultatását tűzhette ki célként a Casio vezetése. A sikert a 2000-es, majd a 3000-es modellsorozat hozta meg. A gépek méltán váltak nagyon népszerűvé itthon és külföldön egyaránt. Ahogy a tudás terén egyre nehezebb volt kimagasló újdonságokat bemutatni, úgy a Casio más terület felé vette az irányt: ráálltak a nagy szolgáltatásválasztékú, ultra-kompakt gépek fejlesztésére. Ma szinte csak ilyen apró, de mégis sokat tudó gépekből áll a Casio termékpalettája. Egy dolog viszont szerencsésen alakult: a kedvező árfekvést a Casionál sikerült tartani, így ár-érték arányt tekintve a Casio modelleknek nincs szégyenkeznivalójuk.
Az Exilim sorozat nagyon lapos, hitelkártya méretű gépeiről lett pillanatok alatt ismert. Az első modellek ugyan még fix gyújtótávolságú optikával (nincs zoom) készültek, de a Pentax-szal kötött megállapodás eredményeként hamar megjelentek az alig vastagabb, de már háromszoros zoom optikát rejtő modellek. A közös modellfejlesztés szerencsére nem állt meg az első gépnél, így az első 3 megapixelesek után mindkét gyártó elkészítette a maga 4 megapixeles változatát is. És miért vonunk párhuzamot a két gyártó között? Csupán azért, mert a Pentax Optio S sorozat és a Casio Exilim EX-Z sorozat darabjai több fontos részegységben is azonosak. Persze van azért bőven különbség is a gépek között, de ezekre majd később visszatérünk.
RÉSZLETEK MUTATÁSA / REJTÉSE (invertálás)
Bővebben »
Külső:
pici, nagyon masszív fém burkolat
Az Exilim EX-Z4 a Pentax gépekhez hasonlóan csupa fém burkolatot kapott. Az egész gép felépítése nagyon masszív, jó kézbe venni. A kialakítás igényes, bármelyik presztízs gyártó emblémájával is megállná a helyét. A kezelőfelület egyszerű, könnyen átlátható. Személy szerint egy dolgot módosítanék rajta: a zoom gombokat - amik egyébként nagyon jó kialakításúak - kicsit beljebb tenném, de így is nagyon jól használható. A Pentax és a Casio képek között külsőre a legnagyobb különbség az LCD monitor mérete: míg az előbbi egy 1,6, addig az Exilim 2 hüvelykessel van felszerelve. Az LCD-t látva az embernek rögtön megjön a kedve a fotózáshoz. A kicsi méret és a nagy LCD miatt olyan, mintha egy fém keretet szorongatnánk és csak simán átlátnánk a keretben lévő üvegen.
A kialakításnál meg kell említenünk az állványmenet szerencsés elhelyezését. Az állványra tett gép forgástengelye pontosan keresztülmegy az optikán, ráadásul valahol ott, ahova az érzékelőlapkát építették. Ennek köszönhetően a panorámaképek készítése jelentősen leegyszerűsödik.
Bővebben »
Technika:
4 megapixeles érzékelő, sok felbontás, JPEG képek
A korábbi 3 megapixeles érzékelőt egy 4 millió pixeles 1/2,5"-es lapkára cserélték. Legnagyobb felbontásban 2304x1728 pixeles képeket készít, de a pixelszám beállítható 2304x1536, 1600x1200, 1280x960 és 640x480 pixeles értékre is. A Casio is, mint minden hasonló gép JPEG tömörítésű képeket ment, ahol a tömörítés aránya 3 fokozatban (Fine, Normal, Economy) állítható.
Bővebben »
Optika:
Pentax fejlesztés, összecsukódó lencsetagok, nagyon kis helyen elfér
Mikor először kipróbáltuk a Pentax összecsukódó lencsetagú optikával szerelt Optio S-t, nagy volt a döbbenet. Hogy fér el el egy ilyen vékony vázban egy ekkora zoom optika? Úgy, hogy a középső lencsetagok az objektív összecsukásakor eltolódnak az optika tengelyétől, így az első és a hátsó lencsetagok közelebb kerülnek egymástól. Bekapcsoláskor a rendszer visszatolja a középső tagokat, ahogy az optika nyitásával felszabadul a helye. Az Exilim EX-Z4-be szintén ez az optika került. Bár már megszoktuk a látványát, de a mérnöki zsenialitásból és a használati értékéből ez nem von le semmit. Nagyszerű szerkezet.
Az objektív gyújtótávolsága 5,8 - 17,4 mm, ami az apró érzékelőre olyan kivágású képet vetít, mint a 35-105 mm gyújtótávolságú optikák a Leica méretű filmre. Az optika nagyítása 6 lépésben állítható, ami az ilyen kategóriájú optikáknál átlagos érték. Makró módban a téma kb. 6 cm-re közelíthető meg, ahonnan a képre még ráfér egy 4,2 cm szélességű tárgy
Persze hiába a zseniális mérnöki munka, ha az optikai tulajdonságok nem megfelelőek. Ez ennél az optikánál szerencsére nem igaz. A képek sarkaiban felfedezhető ugyan egy kis elmosódás és fényerővesztés (vignettálás), de ebben a kategóriában ez nem nevezhető vészesnek. A képek összességében szépek, a torzítás sem telében, sem pedig nagy látószögnél nem jelentős.
Bővebben »
Képek megkomponálása:
nagy méretű, de nem túl nagy felbontású LCD, pici kereső
Mint említettem, az LCD mérete lenyűgöző. A gép hátlapjának jelentős részét elfoglalja, így valós méreténél még nagyobbnak tűnik. A nagyobb méret viszont nem jár nagyobb részletgazdagsággal, mivel az LCD felbontása ugyanúgy 85 ezer pixel, mint a sokkal kisebb Pentax Optio S4 esetében. Megemlítendő, hogy az LCD-n látható kép gyengébb megvilágításnál is egész korrekt, a kép megkomponálására szobában is egész jól használható.
Az átnézeti kereső nyilván csak azért került a gépre, hogy legyen. Annyira pici, hogy gyakorlati haszna nincs.
Bővebben »
Vaku:
jól elhelyezett, átlagos
A vakut a kis méret ellenére sikerült egész távol tenni az objektív tengelyétől, ami az első és legfontosabb lépés a vörös-szem hatás kialakulásának megelőzésére. A vaku gombbal a következő beállítások csalogathatók elő belőle: automatikus, derítő, vörös-szem hatás csökkentő és kikapcsolt állás.
Bővebben »
Manuális állítás:
fénymérés, fehér-egyensúly, élesség
Az Exilim EX-Z4 egy ultrakompakt, automata fényképezőgép. Ezért nem kell blende és záridő előválasztást, illetve teljesen manuális expozíciós módokat kínálnia. Nem is teszi. Persze a fotózásról trükkösebb körülmények esetén sem kell lemondani, hiszen ha az automatika nem boldogul, akkor a fénymérés módja (szpot és multi), a fehér-egyensúly (napfény, árnyék, izzó, fénycső és manuális) illetve az élesség kézzel is beállítható. Ez utóbbi azért is fontos lehet, mert AF segédfény híján az automatika trükkösebb témáknál nehezen boldogul (de ez igaz lehet minden kompakt AF rendszerre). A manuális élességállítás nagyon kényelmesen használható, mert az állítás alatt a képernyőn a kép középső része kinagyítva látható: de nem az LCD-re szánt kis felbontású kép, hanem egy valóban több részletet tartalmazó valódi képkivágás.
Nem mehetünk el szó nélkül a Casio gépek jellegzetes funkciója a Best Shot program mellett. A sok gépben megtalálható témaautomatika mód továbbfejlesztésével jutott a Casio a már több típusban is bizonyított Best Shot programhoz. Az Exilim EX-Z4-ben 21 beépített téma található, amelyek a portré, a tájkép, az éjszakai felvételek és hasonló témák esetén segítenek a megfelelő beállítások automatikus kiválasztásában. Persze a Best Shot program sokat fejlődött az első megjelenése óta, így ma már olyan programok is találhatók benne, mint a páros kép (ahol két ember úgy fotózhatja le egymást, hogy a végeredményen egymás mellett állnak) vagy a beállított háttér (ahol az előre lefotózott háttérhez igazítva fotóztathatjuk le magunkat [Gyakorlottabb fotósokat bosszanthatja, hogy ha megkérnek valakit, hogy fotózza le őket egy kiszemelt háttér előtt, akkor a kiválasztott alkalmi fotós a géptulajdonos részletes iránymutatása ellenére borzasztó kompozíciót készít. Erre a problémára kínál megoldást a digitális technológia felhasználásával a Best Shot program]).
Bővebben »
Sorozat, sebesség videó:
nem sportfotózásra találták ki, de viszonylag gyorsan bekapcsol
Az Exilim bármennyire is kényelmes lenne a sportfotósok számára [:)], nem lehet a hivatásos felszerelés része: nincs rajta sorozatfelvétel mód. Szerencsére ez nem jelenti azt, hogy egy fotó elkészítése egész délutános elfoglaltság, hiszen a gép viszonylag gyorsan, kb. 1,5 mp alatt bekapcsol és felvételre kész állapotba kerül. Az élességállítás megfelelő fényviszonyok és kellően kontrasztos téma esetén nagy-látószög, tele és makró módban is villámgyors: 0,5-1 mp.
Ahogy egy mai géptől elvárható, képes videofelvételek rögzítésére is, de a maximális felbontás 320x240 pixel, a maximális felvételi hossz pedig 60 mp. A felvétel közben az optikai zoom nem használható (van digitális zoom helyette), de a megvilágítás méréséről, az élességállítással ellentétben, az automatika folyamatosan gondoskodik.
Bővebben »
Visszajátszás, extrák:
hisztogram, elforgatás, konvertálás, hangemlékeztető, testreszabás
A fényképezőgép az alapbeállításokon túl számos extra aprósággal is segít a fotósnak. Ilyen például a visszajátszáskor megjelenő hisztogram (fotózáskor nincs élő hisztogram), a képelforgatás, a képkivágás és az átméretezés. A képek tartalmához hangemlékeztető fűzhető, így rögzíthetők a kép tartalmához kapcsolódó élmények, információk. Itt lehetne megemlíteni a Best Shot programot, de erről már fentebb írtunk.
Bővebben »
Doboz tartalma:
dokkoló és a szokásos tartozékok
A gép piaci helyzetét jelentősen javítja, hogy a csomag része egy kis aranyos dokkoló állomás. Ezzel a fényképezőgép akkumulátora tölthető és kényelmesebb vele a képek áttöltése is. Legfontosabb szerepe azonban az asztalra is felkúszó kábeldzsumbuj visszaszorítása. Megjegyzendő, hogy a dokkoló csatlakozóját a gépen egy automatikusan csukódó ajtó védi, ami ha nem is tökéletes, de elfogadható megoldás. Szintén fontos tudni, hogy a fényképezőgépen csak dokkoló csatlakozó van, így a gépet a dokkoló nélkül nem lehet a konnektorba bedugni, és nem lehet a számítógéphez csatlakoztatni. Ezek a csatlakozások csak a dokkolón keresztül érhetők el.
A dobozban a fényképezőgép mellett a következő tartozékokat találtuk:
- NP-20 lítium ion akku
- dokkoló, csuklószíj
- cd rom
- hálózati adapter (a dokkolóhoz)
- usb kábel
- hálózati kábel
- rövid használati (idegen nyelvű - nyomtatva)
A dobozban magyar nyelvű használati útmutatót sajnos nem találtunk.
Bővebben »
Értékelés:
remek gép, jó ár érték aránnyal
A Casio EX-Z4 számunkra nem okozott nagy meglepetést. Jól összerakott, jó minőségű (mind kidolgozást, mind pedig képet tekintve) és baráti árú (az Extreme Digital-nál bruttó 120 ezer forint) fényképezőgép, amit bárkinek bátran ajánlhatunk.
A fényképezőgépet az Extreme Digital-tól kaptuk a kipróbálás idejére.
Ha bemutatónk segített a gép kiválasztásában, akkor erről vásárláskor tegyen említést az üzletben. Ezzel segítheti a munkánkat. Köszönjük!