A kiállítás hagyományos résztvevője a Japán Fényképezőgép Múzeum is, mely mindig tartogat néhány őskövületet, melyen hüledezni és mosolyogni lehet. Pár évtized múlva nyilván a mai technológián derülnek majd a nézők. Az idei tárlat egy kicsit szürkére sikeredett, de azért volt pár érdekes téma. Például a jelenleg is futó téli olimpia tiszteletére összeállított, az olimpiai sajtófotózás történetét bemutató sorozat. Több mint 100 évre tekinthetünk vissza a sportfotózás technikai múltjába kezdve az 1900-as évek elejének csúcstechnológiáját jelentő kicsi, könnyen hordozható harmonikakihuzatos kompakt gépektől a 20-30-as évek Leica és Contax csodáin át az elmúlt évtizedek újdonságaiig. Helyet kapott itt a legendás Leica III, és Contax II, vagy az 1937-es csúcsminőséget képviselő Leica Telyt 400mm F5 teleobjektív. A vitrinek üvegfala mögött felsorakoztak a különböző olimpiák tiszteletére kiadott Kodak, Leica és Canon gépek. Érdekes színfolt volt az 1964-es tokiói olimpia célfotó fényképezőgépe, melynek lelke egy Ricoh Auto Shot modell. Megtekinthető a világ első negatív szkennere és fax gépe az AP Leafax 35, mellyel kis túlzással már a pálya széléről is beolvastatható és azonnal a hírügynökségnek faxolható volt a kép. Külön téma volt, bár kapcsolódik az előzőhöz, a sorozatfotózás fejlődésének bemutatása. Mai szemmel tényleg megmosolyogtatóak a néhány évvel ezelőtti ormótlan motoros meghajtású SLR gépek, mint a 70-es évek végén készült Nikon F2 H-DM, vagy a Canon High-speed Motor Drive, melyből nem kis kényelmetlenség árán akár 4-9 kép/mp is kipréselhető volt. Érdekes színfolt a nyolclencsés Graph-Check sorozatfényképezőgép, mely egy Polaroid 500 kockára egy mozdulatsor 8 fázisát volt képes „rárajzolni”. Rendszeres olvasóink még emlékezhetnek a nem is olyan öreg Casio EXILIM PRO EX-F1-re, a kommersz digitális fényképezőgépek közül elsőként adott 1200 kocka/mp-es videosebességet, és 60 kép/mp-es sorozatot. Szóval van itt ritkaság szép számmal, nyilván olyan értékben, hogy külön őr vizslatja a látogatókat a vitrinsor mellett. A CP+ tudósításunk segítő partnere idén is a Canon!
NÉPSZERŰ CIKKEK
Stúdióvakuk, fényformálók II.
Rövid sorozatunk második felében az előző részben bemutatott stúdióeszközök közül válogattunk össze jónéhányat, hogy a legnyilvánvalóbb módon, példafotókkal illusztrálva mutassuk be működésüket.
Ha eddig nem vágtad a Jello effektet, ebből a videóból könnyen megértheted!
A SmarterEveryDay YouTube csatorna csapata remek videót készített a CMOS szenzoroknál általában alkalmazott gördülő zár (Rolling Shutter) működéséből következő Jello effektusról, amely a gyorsan...
Alapfokon: Objektívek – Felbontás, élesség
A digitális fényképezőgépek kisméretű, ám nagy felbontású érzékelőlapja miatt az objektívekre nagy feladat hárul: kis területre kell nagyon részletgazdagság képet vetíteni.
Mi köze a tiplinek a vakuszinkronhoz?
Több, mint gondolnád! 1947-ben Artur Fischer német feltaláló jegyeztette be a szinkronizált vaku szabadalmát, miután az akkori vakukkal képtelen volt jó...
(9 helyett) 7 jó ötlet fotózáshoz
A Cooperative of Photography Youtube videócsatornáján 9 egyszerű ötletet osztott meg, amelyeket fotózásokhoz (vagy videózáshoz) használhatunk.
A kilencből mi hetet ajánlunk megvalósításra, kettőt azonban kerülendőnek...
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben