A múlt héten megírt Zeiss hírek után kíváncsian kerestem fel a cég standját. Elsősorban – önző módon – az érdekelt, hogy várható-e Canon bajonettes változat is a ZF szériából, de természetesen a középformátumú új Classic darabokra és az egyéb várható különlegességekre is kíváncsi voltam. A múlt hét új Zeiss objektívjei közül vélhetően a ZF sorozatnak lesz a legnagyobb felhasználói köre, legalábbis ennek bázisa a legnagyobb, hiszen nagyon sokan rendelkeznek Nikon tükörreflexessel. De vajon mit tehet az ember, ha a váz megvásárlásakor mégis inkább a Canon mellett voksolt? Vajon le kell-e mondania a méltán híres Zeiss optikákról? Kérdésemben konkrétan a ZF sorozatról érdeklődtem, vagyis hogy várható-e ezekből az optikákból Canon EF bajonettes verzió. A válaszból kiderült, hogy nem a Zeiss-en múlik, hogy nincsen, hanem a Canon-on. A Canon ugyanis nem járult hozzá, hogy alkalmazzák a bajonett elektronikus csatlakozóit, e nélkül viszont nem lehetséges a blende beugrasztása (a Nikonnál mechanikusan történik, így nem szükséges az elektronikus rendszer használata). Ebből az is következik, hogy nem várható ezekből az optikákból közvetlenül Canon vázra feltekerhető verzió. Nincs azonban veszve minden. Létezik ugyanis adapter gyűrű, aminek segítségével Zeiss ZS optikát már – ha kicsit körülményesen is, de – használhatunk akár digitális tükörreflexesen is. A mintadarabon egy Carl Zeiss Planar 50mm/F1,4 T* ZS optika volt megtalálható. A korlátozás viszont kissé kényelmetlenné teszi a használatát. Az élességállításhoz célszerű teljesen nyitott blendét használni (több bejutó fény, jobban elkülöníthető részletek, kisebb mélységélesség, melyek együttesen eredményezik a pontosabb beállítás lehetőségét). Ezt követően az expozíció előtt be kell forgatnunk a rekeszgyűrűt a megfelelő értékre. Persze közben vigyázni kell, hogy a gépet már ne mozdítsuk meg. A sajtófotók között szereplő termékfotók alapján nem volt könnyű elképzelni a középformátumú optikák méreteit. Bár a bajonett mérete nyilván adott, a gépre csavart optika sokkal jobban szemlélteti a méreteket. Sőt, az sem volt ismeretes számomra, hogy ilyen gyönyörű szép bársonnyal borított és bélelt dobozban kapjuk a Zeiss ZV-ket. Már megéri, nem igaz? Természetesen ma már nem képzelhető el a Zeiss stand Sony Alpha és a hozzá készített objektívek nélkül. Mára már számos kiváló optikát készít a Zeiss az Alpha rendszerhez is, legyen szó akár fix, akár zoom változatról.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Így távolítsd el (retusáld le) a távvezetékeket, drótokat a fotódról – pofon egyszerűen
Lehet nem is gondolnád, mennyire egyszerű vezetékeket, kábeleket eltüntetni egy fotóról. Aaron Nace megtanítja neked is, hogyan érdemes csinálni...
Jönnek a kemény fagyok, most fotózz fagyott szappanbuborékot!
Jönnek a komoly mínuszok, most lehet izgalmas fagyott szappanbuborékos képeket készíteni!
Szabad-e ingyen fotózni?
A sokszor előkerülő témát főképp profi fotósoktól hallhatjuk, s nem feltétlenül csak itthon, hanem külföldön is. De vajon szabad-e ingyen fotózni? Vagy ezzel tényleg...
Stúdióvakuk, fényformálók II.
Rövid sorozatunk második felében az előző részben bemutatott stúdióeszközök közül válogattunk össze jónéhányat, hogy a legnyilvánvalóbb módon, példafotókkal illusztrálva mutassuk be működésüket.
Tanulj te is világítási diagramokból!
Azt már bizonyára mindenki tudja, hogy fotózni kétféleképpen lehet: vagy megelégedve a rendelkezésre álló fényekkel, vagy módosítani, kiegészíteni azokat és kreatív megvilágítást használva.
Utóbbi nyilván...
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben