A filmes korszakban nagy jelentősége volt a színező szűrőknek, hiszen egy-egy film befűzése után már nem volt lehetőség a színhőmérséklet változtatására, mint most a digitális korszakban, amikor nem hogy a fotózás minden képkockája előtt, de még akár utólag is módosíthatjuk azt. Mostanra kicsit feledésbe is merültek a különböző színszűrők, mint pl. a fekete-fehér fotózásnál korábban sűrűn alkalmazott narancs szűrő. Itt van azonban az Icelava, amely egy igen érdekes lehetőséget ad a fotósok és talán főképp a videósok kezébe.
Ha másból nem, hát tapasztalatból már szerintem mindenki tudja, hogy a nem helyesen beállított fehéregyensúly (azaz a megvilágítástól eltérőre állított színhőmérséklet) nagyon hideg, vagy túl sárgás képeket eredményez. A haladó amatőr fotósok és a profik azt is tudják nagyon jól, hogy RAW-ban fotózva ez utólag tökéletesen beállítható, így fotózáskor nem is nagyon kell foglalkozni a fehéregyensúllyal. Mindez azt sugallja, hogy felesleges egy olyan szűrő, amely módosítja a kép színezetét fotózás előtt. A tajvani STC Optical azonban mégis piacra dobott egy ICELAVA nevű szűrőt, amely a változtatható áteresztő képességű ND szűrőkhöz hasonlóan változtatható színezést kínál. A melegebb színek elérése így menet közben is megvalósítható a gyártó szerint 2900-6300K között. A szűrő 58, 67, 72, 77 és 82 mm átmérővel kapható, 130 amerikai dollártól. Igazság szerint a videózáson kívül nem is teljesen világos, hogy pl. fotózásnál miért is jó használni egy ilyen szűrőt. Előbbi esetben egyértelmű, hogy pl. felvétel közben egy külső helyszínről műfényes beltérbe jutva el kell fordítanunk a szűrőt a megfelelő irányba, így helyesebb színezetet kapva, ami lehetővé teszi, hogy akár utómunka nélkül használható videófilmet kapjunk. A fenti videó végén lévő bemutató, amely lemenő napos háttér előtti vakus fotózást szemléltet, viszont véleményem szerint teljesen irreleváns a termékkel. Egy olyan helyzetben a vaku elé kell színes (meleg fényt adó narancsos) fóliát helyezni, nem egyben módosítani a színhőmérsékletet (a vaku hidegebb fényét melegebbé varázsolhatjuk egy ilyen szűrővel, de akkor a naplemente fényei is még melegebbek lesznek, azaz a különbség megmarad). Szóval én ez alapján nem érzem, hogy ennek a szűrőnek létjogosultsága lenne a fotózásokon. Te hogy látod?
Jimmy McIntyre videójából megtanulhatjuk, hogyan készíthetünk hatásos HDR fotót, felturbózott napsugarakkal. Aki ismeri Jimmy-t, tudja róla, hogy előszeretettel mutogatja saját Raya Pro...
Egy jó képhez sokszor kevés a jó látásmód és a megfelelő kompozíció. A fények alapjaiban ronthatnak el egy képet, de ugyanúgy különleges képhatást is...
Mostanában egyre több fényképezőgép specifikációjában találkozunk ezekkel a bővös 4-es, 2-es és 0-ás számjegyekkel egy-egy kettősponttal elválasztva. De mit is jelentenek ezek a számok?
Cikkünkben ezt igyekszünk elmagyarázni.