A Canon tavaszi kínálata

0

A fővárosunk egyik legszebb budai villájában megrendezett sajtótájékoztatót Guttray László, a Canon Hungária Kft. PR menedzsere nyitotta meg. Ezt követően elsőként David Beckett, a Canon CCI 4CE igazgatójának beszámolója hangzott el.



Guttray László David Beckett

Beckett elmondta, hogy a Canon középeurópa 4 országával egy közös cégében, a 4CE-ben foglalkozik, amely Magyarországot, Csehországot, Szlovákiát és Lengyelországot foglalja magában. Bár a négy ország össznépessége megközelíti Németországét (a négy országban 63,75 millió ember él, melyből csak Lengyelország 38 millió lelket számlál, míg Németország 82 millió állampolgárt mondhat magáénak) a bruttó hazai termék összege jóval elmarad az EU német tagállamáétól (míg Németország GDP-je több, mint 2000 millió euro, a négy országé összesen alig haladja meg a 800 millió eurot). Ennek ellenére a Canon fontosnak tartja e régiót és egyáltalán nem érzi gyengébbnek termékeinek eladhatóságát, mint más országokban. A régióban való hatékonyabb marketingtevékenység érdekében hozták létre a 4CE-t is (mely a négy középeurópai országot jelzi), illetve ennek részeként a CCI 4CE-t (CCI: Canon Consumer Imaging – vagyis a Canon azon része, amely a fogyasztói szférába szánt képalkotási eszközökkel foglalkozik).

Az eladásokon kívül természetesen a fejlesztések is nagyon fontos szerepet játszanak a cég életében, ezt bizonyítja, hogy 2006-ban több, mint 100 millió dolláros beruházást fognak végrehajtani a japán objektívgyártás korszerűsítésére, illetve az is, hogy a nyomtató iparágban 2004 és 2007 között szintén közel 100 millió dolláros fejlesztéseket eszközölnek.


Ezt követően az egyes új termékek bemutatása következett. Mivel oldalunkon a nemzetközi bejelentések, illetve a hazai sajtóközlemények alkalmával már mi is ismertettük ezen készülékeket, cikkünkben csak összefoglalás jelleggel, csak az érdekességekre figyelve foglalkozunk.

Nyomtatók

A Canon konzumer nyomtatói megtartották korábbi előnyeiket (például kimagasló sebesség, külön tintapatronok alkalmazása, takarékos festékhasználat, FINE nyomtatófejek, CD/DVD-re való nyomtatás lehetősége), de természetesen fejlesztések is végbementek. A tavaszi kollekció új darabjai azonban ennél többre képesek, némely esetben még A3-nál is nagyobb méretben nyomtathatunk, küldhetünk vagy fogadhatunk FAX-ot, rendelkeznek automatikus dokumentum adagolóval, vagy teljes duplex megoldással, támogatását pedig nem csak a Windows alatt élvezhetjük, hanem már Macintosh és Linux operációs rendszerek alatt is.


Canon PIXMA iX5000

A PIXMA iX4000/iX5000 A3+ méretben is képes nyomtatni, amely közel 6 cm-rel hosszabb nyomat létrehozását teszi lehetővé, mint a hagyományos A3-as nyomtatók (A3: 297×420 mm, A3+: 329×483 mm). FINE nyomtatófeje minimum 2 pikoliteres cseppméretettel képes dolgozni, de a MultiDroplet (változó cseppméret) technológiának köszönhetően esetenként a kellő fedettség érdekében 5 pl-es cseppeket is létrehozhat. Sebesség tekintetében is jól teljesít a két új printer, fekete-fehér dokumentumot 25 lap/perc (iX4000 18 lap/perc), színes dokumentumot 17 lap/perc (iX4000: 14 lap/perc) sebességgel képesek nyomtatni, A4-es méret esetén. Mindkét nyomtató felbontása maximum 4800×1200 dpi.


Canon PIXMA MP830

A multifunkciós A4-es nyomtatók között az MP530 és MP830 az MP500 ráncfelvarrt változatai. Mindkét készülékkel lehet másolni, , faxolni, nyomtatni, akár CD vagy DVD korongra is. Felbontásuk 9600×2400 dpi, FINE nyomtaófejük 1 pl-es tintacseppeket is képesek létrehozni, a mechanikát pedig a jól ismert PIXMA iP5200-ból örükölték. A két modell között sebességben és a szkenner felbontásában van eltérés, valamint az MP830-as rendelkezik kártyaolvasóval is, a nem PictBridge kompatíbilis fényképezőgépekről való nyomtatás megkönnyítése érdekében (mert azt ugye nem is kell külön mondanunk, hogy az összes új Canon termék, melyek állóképekkel képesek dolgozni, támogatják a PictBridge közvetlen nyomtatást). Az MP530 29/19 lap/perces (FF/színes) A4-es nyomtatási sebességű, az MP830 30/24 lap/perc (FF/színes) A4 nyomtatásra képes. Az MP530 kontakt lapolvasója 2400 dpi felbontású, az MP830 dupla CCD-soros olvasója pedig 4800 dpi-s.


Canon LaserShot LBP5000

Bár kissé távolabb állnak fő profilunktól a lézernyomtatók, hiszen ezek fotók nyomtatására kevésbé alkalmasak, mégis megemlítjük a cég új színes lézernyomtatóját, a LaserShot LBP5000-et, hiszen ez az első olyan lézernyomtató, amelynek 4 különálló színes tonerét függőlegesen helyezték el. A 600 dpi fizikai felbontású nyomtató 8 lap/perc nyomtatási sebességre képes. Közismert tény azonban, hogy a lézernyomtatók az első oldalt jóval lassabban készítik el, mint a továbbiakat. A Canonnál erre is figyeltek, így ezzel a modellel 20 mp alatt elkészíthetjük az első oldalt. Ezt a PCL nyelv helyett alkalmazott CAPT nyelv használata teszi lehetővé, mely az adattovábbítás előtt úgy tömöríti az átküldendő adatokat, hogy az a teljes anyag megérkezése előtt már feldolgozható, így nem kell megvárni, míg az egész oldal óriási adatmennyisége átér. Ez további előnnyel szolgál: kevesebb memória is elegendő a nyomtatóba.

Az otthoni fotónyomtatás különleges darabjai a kisformátumú készülékek, melyekkel maximum 10×15 cm-es fotókat készíthetünk. A Selphy családban ezeket a termékeket találjuk meg. A CP710/CP510 nyomtatók hőszublimációs elven működnek, amely kiváló fotórealisztikus minőségű nyomatokat készítenek, 300 dpi felbontás mellett. A két fotónyomtató között felszereltségbeli különbséget találunk, a CP710 1,5″-os színes LCD-t és kártyaolvasót is tartalmaz, míg a CP510-zel csak számítógép, vagy PictBridge kompatíbilis fényképezőgép használatával nyomtathatunk.

Digitális fényképezőgépek

A Canon fényképezőgépei közül legjobban a kompakt PowerShot sorozata frissült, hiszen öt új taggal bővült. Négy új modellt jelentettek be az ultrakompakt IXUS-ok között, valamint megjelent a tükörreflexes EOS-20D utódja is, amely az EOS-5D-től vett át pár új szolgáltatást.



Canon PowerShot A420 és A430 modellek kezében Canon PowerShot A420, az új belépőszintű

A PowerShot A420, A430 és A530 a belépőszintre sorolható. Ezek a gépek 4 és 5 Mpixel felbontásúak, optikájuk 3,2x-es illetve 4x-es átfogású. 1,8″-os LCD-vel és átnézeti keresővel egyaránt rendelkeznek. Az A530-as válotzatba már a HiISO üzemmód is implementálásra került, amely gyenge fénynél könnyebbé teszi a berázás nélküli fotózást, az akár ISO800 érzékenységével.


Canon PowerShot A540

A PowerShot A540 komolyabb kihívásoknak is megfelel, érzékenysége akár ISO800 is lehet HiISO üzemmódjában, 6 Mpixeles felbontása A3+ nyomatok készítését is lehetővé teszi. A könnyű felépítésű, műanyag burkolatú gépet átnézeti keresővel és 2,5″-os LCD-vel látták el. A precíz élességállítást FlexiZone 9 fókuszpontú AiAF fókuszrendszer végzi. A készített képeket 16:9 formátumban is elmenthetjük, a mozgóképeket VGA felbontásban rögzíthetjük. 4x-es átfogású zoomobjektívje segítségével az átlagos kompakt gépekhez képest nagyobb nagyítást érhetünk el.


Canon PowerShot A700

A PowerShot A700 a PowerShot A sorozat legnagyobb zoomátfogású objektívvel szerelt fényképezőgépe: 6x-os zoomoptikája már a szuperzoomok közé sorolja. A 6-os számmal nem csak itt találkozunk, hanem a CCD felbontásánál is, a képérzékelő ugyanis 6 Mpixeles. Ez a modell is támogatja a HiISO nagy érzékenységű üzemmódot, a 16:9-es oldalarányú képkészítést, a VGA mozgóképrögzítést. A gép hátuljára 2,5″-os LCD került, mely éjszakai megjelenítésre is alkalmas.



Canon Digital IXUS 60 és 65 Canon Digital IXUS 65

A fém borítású ultrakompakt IXUS-ok körében is történt pár frissítés, az IXUS 60 és IXUS65 egyaránt 6 Mpixeles felbontásúak. Érzékenységük akár ISO800 is lehet, optikájuk 3x-os átfogású. Az IXUS 60 2,5″-os LCD-t kapott, míg az IXUS 65-öt a Canon gépek között elsőként óriási méretű, 3″-os LCD-vel szerelték. A kis ultrakompakt valóban furcsa kinézetet ad, a hátuljára szerelt nagy méretű LCD-vel.


Canon Digital IXUS IS – képstabilizátorral

A Panasonic és a Sony után a Canon is elkészítette saját ultrakompakt gépét, amelyben optikai képstabilizátor is segíti a fotózást. A Canon Digital IXUS 800 IS nem csak a képstabilizátorának köszönheti majdani sikertörténetét, hiszen felbontása is figyelemre méltó: 6 Mpixel. Az optikája sem az átlagos 3x-os átfogású, hanem ennél nagyobb, akár 4x-es optikai nagyításra is képes. Az érzékenység itt is ISO800-ig növelhető.
Az IXUS-okra jellemző fém borítás természetesen ennél a modellnél is megmaradt. A könnyű gépet Li-ion akkumulátor működteti. A képek komponálását mind átnézeti keresőn, mind LCD-n végezhetjük. Utóbbi 2,5″ képátlójú.



Canon Digital IXUS Wireless… … vezeték nélküli átviteli lehetőséggel

A Canon Digital IXUS Wireless sem 5 Mpixeles felbontásával, sem 3x-os zoomoptikájával, sem ISO50-400 érzékenység tartományával nem számít különlegesnek. Az informatikában és az angol szavakban jártasak viszont már biztos tudják miért érdekes darab ez a fényképezőgép. Igen, helyes a megfejtés: az IXUS Wireless képes vezeték nélküli adatátvitelre, így arra alkalmas (vagy alkalmassá tett) nyomtatóra akár méterekkel távolabb is kezdeményezhetünk nyomtatást, vagy épp tölthetjük át képeinket hordozható számítógépünkre anélkül, hogy vezetékek dugdosásával kellene bajlódnunk.


Canon EOS-30D

A tükörreflexes kategória középkategóriás modellje, a 20D is frissült. Az új, EOS-30D nem hozott nagyobb felbontást, ahogy azt többen várták. A 30D-be ugyanaz a 8 Mpixeles szenzor került, mint amit a 20D-ben már megismerhettünk. Az újítások főként az EOS-5D-ből kerültek át, úgy mint a 100 ezer exponálásig garantált működésű továbbfejlesztett zárszerkezet, a nagyobb puffer (50%-kal hosszabb sorozat), a szpot mérés és a képstílusok használatának lehetősége. Ezen kívül az érzékenységet immár 1/3 Fé lépésekben állíthatjuk. Az LCD is megújult, a 30D-re nagyobb, 2,5″-os LCD került.

Videókamerák


Canon MV960

Négy új miniDV-vel bővült a Canon választéka. Ezek mindegyike 800 kpixeles CCD-vel, 2,7″-os 16:9 oldalarányú LCD-vel, elektronikus képstabilizáló funkcióval és beépített elcsúszó objektívvédővel rendelkeznek. Az MV900-as sorozat gépei különböző optikákkal készülnek, 20 és 25x-ös, többsebességes zoomot biztosítva. Az MV930 modellbe SD/MMC kártyafoglalat is került, amelyre 1024×768 pixeles állóképeket rögzíthetünk, illetve mikrofon bemenetet is elhelyeztek rajta. Az MV950 és MV960 9 pontos AiAF fókuszrendszerrel és NightMode LED megvilágítással büszkélkedhet. Az MV960 a sorozat jelenlegi csúcsa, melybe a korábbi felvételeink digitalizálásához analóg bemenetet és A/D konvertert is beépítettek.
Az MVX450 és 460 20x-os zoomátfogású objektívvel készülnek, LCD-jük szintén 2,7″-os 16:9-es. Fókuszrendszerük 9 pontos AiAF működésű, éjszaka a NightMode LED könnyíti a felvételek készítését. SD/MMC kártyára 1,3 Mpixeles fotókat készíthetünk. Az MV460 is rendelkezik analóg bemenettel és A/D konverterrel, valamint a gyári csomagolásban egy 0,75x-ös nagylátószögű konverterlencsét is mellékelnek.



Canon DC40 Canon DC100

A Canon DC10 és DC20 után itt vannak a DC40 és DC100 modellek, melyek szintén közvetlenül 8 cm-es DVD-re képesek rögzíteni. Az MPEG4 tömörítésű videófolyamot DVD-R vagy DVD-RW lemezekre képesek írni.
A DC100 25x-ös optikai zoommal, 2,7″-os LCD-vel rendelkezik. Az elveszíthető objektívsapka helyett e modellre is beépített elcsúszó optikavédő került.
A DC40 10x-es átfogású optikával készül. Állóképeket akár 4 Mpixeles felbontásban is készíthetünk vele, a fotókat miniSD kártyára menti a gép. A fotók készítésének megkönnyítésére még vaku is került a készülékre. Lencsevédője automatikusan elhúzódik, ha a gépet bekapcsoljuk.