Általános és univerzális töltők

0

Egy mai fényképezőgépet – pláne ha olyan extra szolgáltatásokkal van felszerelve mint például egy optikai képstabilizátor – energiával ellátni komoly feladat. A fényképezőgépek egy része, főleg a felső kategóriás modellek, lítium-ion akkumulátorral üzemelnek, míg másik részük, leginkább az alsó szegmensben, áramforrásként 2 vagy 4 ceruzaelemet igényel. A kérdést, hogy melyik a jobb, nem olyan egyszerű megválaszolni, mint amilyennek tűnik. Nézzük a két technológia előnyeit és hátrányait.

Lítium-ion akkumulátorok

előnyök:

  • újratölthető
  • kisebb méretben nagyobb kapacitás
  • a telep töltöttsége pontosabban mérhető
  • pillanatnyi nagyobb terhelésre is jól reagál (pl. vaku töltés)
  • nincs memóriaeffektus, így bármikor újratölthető

hátrányok:

  • gép és gyártó specifikus, így az akkumulátor mással nem pótolható
  • speciális töltőt igényel, amit ugyan adnak a gépekhez, de ez árnövelő tényező
  • tartalék akkumulátor általában csak drágán beszerezhető (bár az utángyártott modellek baráti áron kaphatók)

Ceruzaelemek/akkumulátorok (AA vagy AAA méret)

előnyök:

  • relatíve olcsó (kb. 1/5-e a lítium-ion akkuk árának)
  • egyes akkumulátorok akár 1000 alkalommal is újratölthetők
  • ha az akkumulátorok lemerülnek, akkor szinte bárhol beszerezhető tartós elemről a készülék még használható
  • a töltő más eszközökbe szánt ceruzaakkumulátorok töltésére is használható (mivel rengeteg a háztartásban előforduló eszköz üzemel ilyenről, hosszútávon jelentős megtakarítás érhető el)

hátrányok:

  • elemekkel fotózni nagyon drága (10-15 szett elem árán egy jó akkumulátor/töltő csomag vásárolható)
  • akkumulátorok memóriaeffektus problémája (nem teljes lemerítés utáni újratöltéssel az akkumulátor a félig lemerített állapotot memorizálja üresnek)
  • akkumulátorok esetén a kapacitás kijelzése pontatlan (sokszor csak az utolsó pillanatban derül ki, hogy lemerültek), elemek esetén kicsivel jobb a helyzet
  • akkumulátorok esetén a hirtelen áramfelvételre rosszul reagál (vaku töltése a 2 ceruzaelemmel működő gépek esetén nagyon lassú)

A listák talán azt mutatják, hogy a lítium-ion akkumulátor egy lépéssel közelebb jár az igazsághoz, de az alsó kategóriás gépek árversenyében a ceruzaakkumulátoros megoldás létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen.

Az, hogy az AA méretű elemekkel használható fényképezőgépet nem elemmel, hanem akkumulátorokkal célszerű üzemeltetni, nem kérdés. Az újratölthető cellákkal nem csak a pénztárcánkat, de a környezetet is óvjuk, hiszen nem dobunk minden héten 4 veszélyes vegyi anyagokkal teli rudacskát a szemétbe. Nem egyértelmű azonban, hogy milyen akkumulátorokat és töltőt célszerű választani.

Ma már az akkumulátorok területén kicsit tisztult a kép, hiszen a nikkel kadmium (NiCd) telepekkel szemben teret nyertek a korszerűbb, memóriaeffektusra sokkal kevésbé hajlamos nikkel fémhidrid (NiMH) akkuk. Ezek felső kapacitása ma 2600 mAh, amit 0,2C = 540 mA kisütő áram mellett illik a tesztelt akkumulátoroknak átlagosan teljesíteni. Nyilván a kapacitás növekedésével nő az ár is, ezért célszerű megtalálni az igényeinknek és pénztárcánknak leginkább megfelelő egyensúlyt, ami ma talán 2200-2400 mAh környékén határozható meg.

Az akkumulátortöltők terén nem ilyen egyszerű a képlet. Nem csak különböző gyártók termékei közt kell választanunk, de mérlegelnünk kell azt is, hogy milyen szolgáltatásokra lesz majd szükségünk. Léteznek univerzális, többféle akkumulátor töltésére alkalmas töltők, vannak autós töltők, a világon mindenütt használható készülékek és különböző sebességű gyorstöltők is. A választékot növeli, hogy a gyártók szerencsére kombinálják is a jó tulajdonságokat.

Jó tudni, hogy a régi, 150-200 mA-es töltők a mai akkuk töltésére nem alkalmasak, hiszen az az áramerősség majdhogy nem csak a csepptöltésre elegendő.

E hosszú bevezető után lassan illene a tárgyra térnem. Bemutatónk alanya ezúttal 2 akkumulátortöltő, amiket a gyártó, a német Ansmann, 3 féle csomagban árul.

Ansmann Energy 4 Set


Ha csak egy töltőt vehetnék, akkor az Ansmann Energy 4 Set biztos rajta lenne azon a szűkített listán, amiből végül választanék. Modern elektronikával felszerelt, a világ minden táján használható és 1-2 óra alatt végez 4 ceruzaakku töltésével (az idő függ a kapacitástól és a betett akku állapotától). Remek. Bár a hamburger méretű készülék kicsit nagy, illetve közvetlen konnektorba dugható csatlakozója (nincs kábel) hátrányként is értelmezhető lenne, tudása miatt azonban feltétlen döntős a készülék. De nézzük pontosan mi mindent is tud az Energy 4.

A névben szereplő szám arra utal, hogy egyszerre 4 cella töltésére van lehetőség, ráadásul mindegyiket külön-külön kezelve. Ez azt jelenti, hogy a készülék felismeri, ha 4 különböző töltöttségű és állapotú akkut teszünk bele és egy rövid mérés után eldönti, hogy melyiknek milyen töltési programra van szüksége. A foglalatba AA és AAA (mikro – vékonyabb és rövidebb ceruzaakku), illetve 9 V-os blokk akku is tehető. Ez utóbbiból az Energy 4 egyszerre 2 töltésére képes. A készüléknek létezik 8 és 16 férőhelyes változata is.



A mai töltőktől már elvárható, hogy NiCd és NiMH akkuk töltésére is képesek legyenek, bár az akkutípus automatikus felismerésére nem mindegyik képes. Az Energy 4 azonban igen. Az akkumulátorok behelyezése után a néhány másodperces analizálást követően a típuson felül a készülék arról is dönt, hogy a cellának szüksége van-e regenerálásra (teljes lemerítésre) vagy sem. Ha szükséges, akkor a töltési folyamatot ezzel a művelettel kezdi. Az elsődleges teszt során a készülék kiszűri a a szárazelemeket és a hibás cellákat is, így azok töltését már el sem kezdi. Így megelzőhető a cellák folyása vagy felrobbanása.

A művelet végén a töltő csepptöltésre vált, megelőzve a túltöltést és az akku merülését.
A világjárók számára jó hír, hogy ez a készülék a világ minden táján használható. A feszültséghez és a frekvenciához automatikusan igazodik, míg a csatlakozást moduláris dugvilla készlet biztosítja.
Az Energy 4 most 4 darab 2400 mAh-ás Ansmann ceruzaakkuval kerül a boltokba. A 19.990 forintos bruttó árat sokallókat vigasztalja a tudat, hogy ezt a töltőt a háztartás vagy az iroda többi ceruzaelemes készülékébe vett akkumulátorok töltésére is használhatja.

Ansmann PhotoCam III


Az Energy 4-hez hasonlóan közvetlen a konnektorba dugható szögletesebb készülék az előzőnél egy fokkal egyszerűbb darab. Négy NiMH vagy NiCd ceruzaakku (vékony és vastag egyaránt) töltésére használható. A töltési folyamatot mikroprocesszor felügyeli, de nem cellánként, hanem párosával két részletben. Ez azt is jelenti, hogy egyszerre 2 vagy 4 cella tölthető (1 vagy 3 nem) A túltöltést megelőzendő a folyamat végén a készülék csepptöltésre vált. Teljesen lemerített akkuk esetében ez kapacitástól függően 3-5 óra töltés után következhet. A PhotoCam töltő figyel a polaritásokra is, így a fordítva betett akkuk sem teszik tönkre sem a készüléket, sem pedig a cellát. A PhotoCam III csomag bruttó 7.000 forinttért tartalmazza a töltőt és 4 db 2400 mAh-ás akkumulátort is.







Ansmann PhotoCam AAA


Az PhotoCam AAA csomagban található töltő teljesen azonos a III-as jelölésű csomag töltőjével, a különbség egyedül a mellékelt akkukban van. Az AAA, mint ahogy nevéből is sejteni lehet a vékonyabb, kisebb akkumulátorokat tartalmazza. Az apróbb fényképezőgépek (pl. Sony DSC-U40) mellett ilyen méretű elemekkel üzemel sok TV távirányító és még több háztartásban előfordulő eszköz is. A töltő természetesen képes a normális (AA) méretű ceruzaakkuk töltésére is.



Bár mindhárom töltő viszonylag gyorsan végez az energia pótlásával, ezek még nem igazán nevezhetők gyorstöltőnek. Ma már léteznek 15 perces készülékek is. Legközelebb 1 órás és 15 perces töltőket nézünk meg az Ansmann, a Sanyo és a Uniross kínálatából.

A töltőket a Kapacitás Kft-től kaptuk a kipróbálás idejére. Köszönjük!