Cullmann állványok

0

Cullman tripod II

Cullmann Magnesit 522T CB5.1

Most pedig evezzünk komolyabb vizekre, s nézzünk meg néhány fotóamatőrnek is kijáró terméket.

A Magnesit családdal már a monopodok kapcsán találkoztunk, most ismét őket vesszük elő, hiszen e sorozat kifejezetten a fotóamatőröknek készült. Elsőként egy kis tripoddal ismerkedünk meg, a Magnesit 522T-vel. A kicsi, s könnyű állvány típusjelének végén látható T jelzés is arra utal, hogy utazáshoz szánják (travel), ennek tökéletesen meg is felel.

A Cullmann Magnesit 522T felső része magnézium ötvözet, lábai pedig alumíniumból készültek. A 4 szekciós, elcsavarodás ellen védett lábaknál 3 terpesz állás választható, a minimum magasság így akár 21 cm is lehet.

A lábak végén a korábban megismert kombinált gumikupakot találjuk, melyet becsavarva a benne rejlő fémtüske válik használhatóvá. A lábak kinyitáshoz itt is gyorsszorítók kioldására van szükség, melyeknél a szorítás erőssége imbuszkulccsal állítható. Az állvány érdekessége, hogy lábait akár teljesen felnyithatjuk, amely elsődlegesen olyankor hasznos, ha szűk hely áll rendelkezésünkre, s a három lábnak sem jut hely (pl. egy velencei sikátor, vagy egy enteriör fotózás során). Ez esetben az egyik lábat nekitámaszthatjuk a falnak, s máris elférünk, s a stabilitás se lesz sokkal rosszabb.

Középoszlopból kettőt is kapunk, egy hosszabbat és egy rövidebbet. Utóbbi előnye azon kívül, hogy kisebb tömegű, hogy nagy terpesznél kellően mélyre enged, így érhetjük el a korábban említett 21 cm-es magasságot is.
A középoszlop befogására szolgáló „csillagon” vízmértéket is elhelyeztek.
Az utazásra kihegyezett tripod kis mérete sajnos a teljes kinyitáskor érezhető hátrányként, ha a nagyobbik középoszlopot alkalmazzuk, a maximális magasság akkor sem éri el a 130 cm-t (fejjel együtt!). Ez pedig azt jelenti, hogy egy magamfajta átlagos magasságú (~180 cm) fotós mindenképpen görnyedni kénytelen, ha elektronikus, vagy optikai keresőt akar használni. Itt aztán van előnye az élőképet adó kihajtható, vagy dönthető LCD-nek.

A tripodra a csomagban a CB5.1 típusú gömbfejet szerelték, melyet igény esetén leszerelhetünk és leválthatunk.

A CB5 a gyártó egyik kis méretű, de nem a legkisebb gömbfeje. Cserélhető talp és vízmérték nélkül készül, egyetlen szorítója a gömb rögzítésére szolgál.

Az állvány terhelhetősége 5 kg, ezzel szemben a fej terhelhetőségére 2 kg-ot adott meg a gyártó. Picit alultervezettnek tűnik így a történet, ide bizony elkélne legalább egy CB7.1 a maga 4 kg-os teherbírásával, igaz, azzal az ár is magasabb lenne és az össztömeg is 140 grammal nőne. Aki viszont tényleg komolyabb felszerelést kíván rápakolni, javasoljuk a komolyabb fej beszerzését is.

Végül nézzük a hordozhatóság kérdését. E téren példás az 522T, hiszen mindössze 45 cm-t foglal összecsukva (fejjel), s tömege is csekély, 1,7 kg (szintén fejjel). A kényelmes cipeléshez pedig most sem maradt el a habosított borítás táskát azonban nem kapunk.

A Cullmann Magnesit 522T CB5.1 ára bruttó 37 ezer Ft.

Min. magasság (max. terpesszel) 44 cm
Min. magasság (kis középszoloppal, max. terpesszel) 21 cm
Max. magasság 96 cm
Max. magasság kihúzott nagy középoszloppal 124 cm
Összecsukott magasság fejjel 45 cm
Összecsukott magasság fej nélkül 39 cm
Legnagyobb csőátmérő 22 mm
Legkisebb csőátmérő 15 mm
Szekciók száma 4
Terhelhetőség (állvány) 5 kg
Terhelhetőség (fej) 2 kg
Tömeg (állvány) 1,58 kg
Tömeg (fej) 120 gramm
Össztömeg 1,7 kg

Cullmann Magnesit 525M

Igazán érdekes megoldást kínál a Cullmann a Magnesit 525M-mel, mely nem csak egy jó paraméterekkel bíró, jól használható tripod, hanem egy monopod is.
A Magnesit 525M középoszlopa ugyanis kivehető, s ekkor monopodként használható. Igazi kettő-az-egyben állvány.

A Cullmann Magnesit 522M hasonló kialakítású, mint az 522-es, vagyis a felső rész magnézium ötvözetből, a lábak pedig alumíniumból készültek. A tripod három lába 3 szekcióból áll, amely komolyabb stabilitást ígér, mint a több darabból összeállított változatok. A lábak terpesztése tág határok között változtatható, a másodikként kapott kis középoszloppal és nagy terpesszel 21 cm-ről is fotózhatunk, ugyanakkor itt is elérhető a lábak teljes felhajtása.

A lábak végére ezúttal is kombinált gumikupakot helyeztek, amely fémtüskét rejt. A szekciók kinyitását most is állítható szorítású gyorsszorítók kioldásával kell kezdenünk.

Nézzük a középoszlopot, amely egyben monopod is. A monopod 4 szekcióból áll, szükség esetén kivehető és kinyitható, s bőven használható magasságba emelhető.
Vízmértéket az 525M-en is a középoszlopot befogó magnézium ötvözet testen helyeztek el.

A tripodon a gyári csomagolásban CB7.3 típusú gömbfejet találunk, mely természetesen cserélhető.

A CB7 a CB széria legkomolyabb tagja, de nem a gyártó legkomolyabb gömbfeje (létezik ennél ütősebb darab is, lásd később). A 4×4 cm-es cserélhető gyorscseretalpas gömbfej két vízmértéket is kapott, így a legváltozatosabb helyzetekben is beállítható vele a helyes állás. Szorítóból itt is csak egyet kapunk, mely természetesen a gömb megfogására szolgál.

A szett ez esetben is egy picit alulméretezett, hiszen maga az állvány 6 kg-ot is elbírna, a fejre azonban 4 kg-ot írnak. Természetesen ez már azért egy méretesebb objektívvel ellátott SLR-hez is elegendő.

A Cullmann Magnesit 525M CB7.3 fejjel bruttó 51 ezer Ft-ért vásárolható meg. Létezik olcsóbb, 3D fejjel árult kit is, melyért 48 ezer Ft-ot kell fizetnünk.

Min. magasság (max. terpesszel) 55 cm
Min. magasság (kis középszoloppal, max. terpesszel) 21 cm
Max. magasság 127 cm
Max. magasság (fejjel) 135 cm
Max. magasság kihúzott nagy középoszloppal (fejjel) 173 cm
Max. monopod magasság (fejjel) 155 cm
Max. monopod magasság (fej nélkül) 147 cm
Összecsukott magasság fejjel 66 cm
Összecsukott magasság fej nélkül 59 cm
Legnagyobb csőátmérő 22 mm
Legkisebb csőátmérő 19 mm
Szekciók száma 3
Terhelhetőség (állvány) 6 kg
Terhelhetőség (fej) 4 kg
Tömeg (állvány) 2,1 kg
Tömeg (fej) 300 gramm
Össztömeg 2,4 kg

Cullmann Magnesit 528C

A Cullmann nem csak átlagos állványokat gyárt, kínálatában megtalálhatóak a szénszálas kompozit anyagból készült könnyű, de erős tripodok is. A Magnesit termékcsaládon belül három ilyen állványt találunk, az 525, 528 és 532 jelűeket. Nálunk a középső modell járt, mely árban és képességekben is aranyközéputat jelenthet.

A Cullmann Magnesit 528C főbb alkotóelemei magnézium ötvözetből készült, míg lábai, illetve középoszlopa szénszálas kialakítású. Az állvány lábai 4 szekcióból épülnek fel, melyek így kisebb összecsukott méretet eredményeznek.

A lábak terpesztése ugyanúgy tág határok között változtatható, mint a többi Magnesit modellnél, a lábakat akár teljesen fel is hajthatjuk, illetve ezúttal is két középoszlopot kapunk a szélesebb terpesszel alacsonyabb szintről fotózáshoz, amely itt akár 15 cm is lehet.

A lábak a már megismert módon fémtüskét rejtő gumi talpban érnek véget. A szekciók nyitásához állítható szorítású gyorsszorítókat kell kioldani.

Ahogy már említettem, középoszlopból ismét kettőt kapunk, a nagyobbik 39 cm-es, a kisebbik 14 cm méretű, mint a többi modell esetében.

A vízmértéket most is a középoszlopot befogó magnézium ötvözet testen találjuk.

A Cullmann Magnesit 528C nem olcsó darab, a hasonló teherbírású, de 3 lábszekciója miatt nagyobb méretben összecsukható, s 200 grammal könnyebb Magnesit 528-hoz képest 50 ezer Ft-tal kell többet fizetünk, így 89 ezer Ft-ért juthatunk hozzá a szénszálas változathoz.

Min. magasság (max. terpesszel) 48 cm
Min. magasság (kis középszoloppal, max. terpesszel) 15 cm
Max. magasság 128 cm
Max. magasság kihúzott nagy középoszloppal 159 cm
Összecsukott magasság (fej nélkül) 51 cm
Legnagyobb csőátmérő 24 mm
Legkisebb csőátmérő 19 mm
Szekciók száma 4
Terhelhetőség 7 kg
Tömeg 1,8 kg

Cullmann MB 6.3 gömb- / panorámafej

A Cullmann állványokat bemutató cikkünk végén egy különlegesnek számító gömbfejet is sorra veszünk, hiszen az MB széria a gyártó új sorozata. Az összes MB fejet övre fűzhető gyöngyvászon hordtáskával és a tisztításhoz használható mikroszálas kendővel forgalmazzák. A garancia természetesen 10 év.

Az MB 6.3 a termékcsalád nagyjából közepén, az 5 kg terhelhetőségű MB 2.1 és a robusztus, 32 kg terhelhetőségű MB 8.5 között foglal helyet. A 4×4 cm-es, MX440 gyorscseretalp mellett egy fix, 1/4 és 3/8″ méretű csavarral ellátott kör formájú talpat is találunk a hordtáskában.

Magán a fejen három szorítást szabályozó gombcsavar található, ebből kettőt egymásba építve találunk. Az állványhoz közelebb eső, az 5 fokonkénti beosztással ellátott, panorámázáshoz ideális kialakítású skála fölött lévő gomb a tengely körüli elfordításra, illetve rögzítésre szolgál. A másik kettő pedig a gömböt szorítja.

A különleges, ún. frikciós szorítást beállító gombbal a minimális szorítóerő állítható be, így nehéz és/vagy nem jó tömegeloszlású objektívet használva beállítható olyan szorítás, amely még lehetővé teszi a gép/objektív elfordítását a gömbfej segítségével, ugyanakkor nem kell attól tartanunk, hogy a kioldást követően orrabukik a gép, ezzel sérülést okozva az objektíven.

A 23 kg terhelhetőségű, 110 mm magasságú, 580 grammos fejet 51.000 Ft-ért vásárolhatjuk meg.