Datacolor SpyderCheckr színkalibráló

0

Bevezető

A kiadós havazásnak köszönhetően a világ ugyan elszíntelenedett az utóbbi időben, de biztos vagyok benne, hogy legkésőbb jövő tavasszal újra támadnak a színek. Csak győzzük őket képbe sűríteni. A fotós egyik érthető elvárása, hogy minél pontosabban viszontlássuk őket a fotókon. Manapság már kissé túlhaladott hozzáállás teljesen rábízni magunkat a fényképezőgép szoftverére, hiszen tökéletesen pontos gép nincs, a színvisszaadásuk pedig olyan mint egy éttermi étlap, kinek a töltött káposzta, kinek a rántotthús a kedvence, vagyis egyikünknek a kissé melegebb, telítettebb színvilág, másnak talán a visszafogott természetes színek fekszenek.

Aki viszont nem az ízlésére, vagy fényképezőgépére szeretne hagyatkozni, választ magának valamilyen színkalibrációs lehetőséget. A legegyszerűbb dolog a szürkelap, mely máris félsiker a különféle színhőmérsékletű fényforrások ellen vívott szüntelen küzdelemben. Komolyabb előrelépésnek számít viszont egy színskála, melynek segítségével manuálisan vagy szoftveresen finomhangolhatjuk készülékünket. Rengeteg változatban és méretben gyártják, a bankkártya nagyságú zsebkiviteltől a profi stúdiókban használható, drága táblákig.

A színkalibráció egyik neves cége a Datacolor valahová a kettő közé lőtte be újdonságnak számító SpyderCheckr nevű termékét. Az Egyesül Államokban alakult cég 40 éves tapasztalattal rendelkezik a színkalibráló eszközök terén. Legismertebb fogyasztói termékeik a Spyder nevet kapták, melyek között a monitor-, házimozi-, és nyomtató kalibráló hardver/szoftvereket éppúgy megtaláljuk mint a fényképezőgépek beállítására szolgáló eszközöket. Ezek egyike a SpyderCheckr, mely a színekre szakosodott, testvérei pedig a szintén újdonságnak számító SpyderLens autofókusz finomhangoló ábra, valamint a SyderCube nevű expozíció és fehéregyensúly beállító kocka, mely most bemutatott termékükkel is kompatibilis.

Külső

A SpyderCheckr egy átlátszó műanyag-papír dobozban érkezett, mely a szétnyitható színskála mellett egy apró brosúrát, egy telepítő CD-t, és egy füzetkét rejt, melyből az előbbi telepítését ismerhetjük meg tíz nyelven. Sajnos a magyar nincs köztük, de nem lesz nehéz dolgunk.

A kalibráló ábra, egy ezüstösre fújt, kemény, kopogós műanyag tokban van. Valamivel kisebb mint egy netbook, egész pontosan 23 x 17 centi, vastagsága pedig 1,5 cm. Dobozához hasonlóan itt sem sokat gondolkodtak a dizájnon, de egy ilyen eszköznél ez nem is lényeges. Célszerű és kész. A sima műanyag felületen egy matrica, valamint a gerincen a cég logója szolgál díszítésként. A gerinc alsó részén egy fém állványmenet található. Méretének köszönhetően akár egy műteremben, állványra erősítve, akár odakint is használhatjuk. Nem foglal túl sok helyet egy nagyobb fotóstáskában. A gerinc tetején egy rugós tológombbal kiemelhető a benne megbúvó állványcsavar. A tábla tetejére így további menetes kiegészítők, például a fent említett SpyderCube erősíthető.

Kinyitva mindkét oldalon egy-egy 24 kockás színskála látható, természetesen a színábráktól elvárható magas minőségben nyomtatva. A színkockákat egy kartonra nyomták, a köztük lévő fekete keret pedig vékony műanyagból készült enyhe érdes felülettel, hogy a fény minél kevésbé tükröződjön rajta. Hasonló kialakítású a tábla külső, fekete műanyagkerete is. A bal oldali 24 szín jobbára a természetben gyakrabban előforduló pasztell színvilágot reprezentálja, a jobb oldali skála a GretagMacbeth által rendszeresített, standard kalibráló, egy sor szürkeárnyalattal, a nyomdai alapszínekkel, élénk, kevert színekkel, és a természetes alapszínekkel mint a világos és sötét bőrszín, az égkék, vagy a lombzöld.

A bal oldali ábra alatt egy kis ablak, az úgynevezett FadeCheckr, vagyis fakulásfigyelő látható. A hitelesített színábrák pontosságát csak néhány évre garantálja a gyártó. A nagy intenzitású, vagy hosszan tartó fénybehatásnak kitett ábra idővel fakul, színei már nem pontosak. Ezért is előnyös az összecsukható kivitel és ez a kis ablak, melynek élénk piros színe gyorsabban fakul a többinél, így jelezve az ábra elöregedését.

A SpyderCheckr tartogat még egy meglepetést. A tartó fekete kerete nyitható és a színskálák kivehetők. Cserélhetjük, vagy megfordíthatjuk őket, ugyanis a másik oldalukon egy nagy középszürke lap és egy szürkeskála található, mellyel tökéletesen belőhető a fehéregyensúly. A kivehető ábrák pozicionálását nagyon jól megoldották, mivel a szélükön lévő bevágások miatt csak egyféleképpen helyezhetők a keretbe. Ennek köszönhetően mindig pontosan felfekszenek és nem mozdulnak el. A nyitható keret a sarkokon lévő apró mágneseivel szorul az ábrára.

Használat

Természetesen nem csak egy egyszerű kalibráló ábráról van szó, hiszen egy szoftvert is kapunk a csomagban. A telepítő CD, csak a regisztrációban és a program webről való letöltésében segít. A SyderCheckr 1.0 szoftver önállóan is elindítható Windows, vagy Mac OS alapú számítógépeken, de a lényege a RAW kalibráció. Pluginként települ Lightroom, vagy Adobe Camera Raw alkalmazásunk alá, hogy egyedi színprofilt hozzon létre fényképezőgépünkhöz.

Miután feltelepítettük a szoftvert a kalibráló procedúra rendkívül egyszerű lesz. Az állványra helyezett, kinyitott színskáláról egy képet készítünk, akár JPEG-ban, akár RAW-ban. A fehéregyensúly beállításhoz használhatjuk az ábra hátoldalán lévő szürkelapot.

A számítógépre töltött fotóból ezután ki kell vágnunk az színábrákat tartalmazó részt. A vágókeret határait hozzávetőlegesen a tábla keretére felfestett fehér pontok jelölik. JPEG esetén ez gyorsan elvégezhető a Photoshopban, de pontosabb kalibrációt kapunk ha RAW-ban dolgozunk, hiszen a mentett profil is RAW konverterben használható majd.

Ha a Lightroomban kivágtuk a megfelelő területet a Photo / Edit in / SpyderCheckr editing menüpont alatt indíthatjuk el a kalibráló szoftvert. Előre mentett JPEG esetén különálló programként is elindítható.

A SpyderCheckr szoftverbe betöltött képpel nincs különösebb dolgunk. Ha pontosan vágtuk ki a szoftver nézőablakában felrajzolt színkockák a nekik megfelelő helyen jelennek meg, de szabadon pozicionálhatjuk is őket. Kétféle opció állítható be, egyrészt a kalibráció módja, mely színtelítettség szerinti (Saturation), kolormetrikus (Colormetric), vagy portré (Portrait) lehet. Ezen felül megadható, hogy a a mentett profil a Lighroom vagy az Adobe Camera RAW (ACR) szoftverrel legyen kompatibilis. Végül a Save Calibration gombbal menthetjük a kalibrációt.

Végül ki kell lépnünk a szoftverből és a következő RAW szerkesztéskor már használhatjuk is a mentett profilt. A Lightroom szoftverben a Develop rész bal oldali Presets sorában, a User presets szekcióban jelenik meg a fényképezőgépünkhöz idomított kalibráció. Rákattintva azonnal módosulnak a színek, melyeket jobbra, a HSL színbeállítások között ellenőrizhetünk, a színezet, tartomány szerinti világosság és telítettség csúszkákon.

Értékelés

A Datacolor SpyderCheckr egy valóban könnyen használható, sokoldalú kalibráló eszköz fényképezőgépünk színeinek beállításához. Főként műtermi használatra ajánlott, ahol a gépek gyors és pontos beállításával a későbbi feldolgozásnál nyert idő miatt a 40 ezer forint körüli ár hamar megtérül.

A Datacolor SpyderChekcr fényképezőgép színkalibráló tesztpéldányát az Artwork Photo Kft. bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!