Digitális fotózásról az interneten

0

Külföld


Külföldi site-ok

Mivel a nálunk gazdagabb társadalmakban a digitális fényképezőgép, mint elérhető árú játékszer 2-3 évvel hamarabb jelent meg, érthető módon a témát ismertető honlapok is régebben indultak.

Digital Camera Resorce Page – angol nyelvű
Az egyik legelső, ma is népszerű oldalt Jeff Keller indította 1997. novemberében. A kíméletlen és elfogulatlan bemutatóiról ismert Jeff nem tudományos alapon, hanem vásárlói szemmel értékeli a kezébe kerülő fényképezőgépeket. Az oldal kialakítása jól tükrözi, hogy nem az oldalletöltést jelző szám növelése, hanem az olvasó legegyszerűbb kiszolgálása a cél. Minden cikk szigorúan egy oldalas, így könnyen áttekinthető és kinyomtatható. Őszinte leírásainak köszönhetően Jeff barátunk oldala ma a leglátogatottabb négy digifotós site egyike (a sorrend változó).

Digital Photography Review – angol nyelvű
Sokak szerint az egyik legjobb honlap a digitális fotózás világában. (A fentebb említett cikk is ennek a bemutatásáról szólt.) A DP Review majdnem pontosan az Index Digicam melléklettel egyidőben indult, így nem tartozik a legrégebbi site-ok közé. Gépbemutató leírásai hihetetlenül részletesek, ennek megfelelően minden cikk maratoni olvasmánynak számít. Kendőzetlen leírásaiból a komoly vásárlók tényleg megtudhatnak mindent a kiválasztott fényképezőgépekről, de csak akkor, ha az szerepel a már bemutatott gépek között. A nagyon részletes cikkek miatt Phil ugyanis szelektálni kényszerül és csak a drágább, jobb modelleket veszi fel a listára. A részletes adatbázis szerencsére majdnem minden gépet tartalmaz, így legalább az adatok szintjén minden gépnek utána lehet nézni.

Steve’s Digicam – angol nyelvű
A másik korai lap a 30 éves fotós múlttal rendelkező Steve Sanders indította. A Steve’s Digicam szintén az egyszerűségre helyezi a hangsúlyt. Steve a tartalmat minden díszítőelemnél fontosabbnak tartja, ezért a site dizájnja nem követi a mai trendeket. Persze ez a konzervativizmus a tartalomra nem igaz. Steve (és csapata) rendületlenül írják a bemutató cikkeket, melyek célja nem elsősorban a hibák keresése, hanem az eszközök hasznos jellemzőinek felkutatása.

Imaging Resource – angol nyelvű
A négy nagy lap közül a Dave Etchells és csapata által készített Imaging Resource van még hátra. Az 1998-ban indult lap szintén tudományos megközelítésben és meglehetős részletességgel tárgyalja az egyes digitális fényképezőgépeket. Legnagyobb újításuk az összehasonlíthatóságot segítő tesztkép rendszerük volt. Az összehasonlíthatóság kedvéért valós életből vett témák mellett gondosan előkészített fotókat is lefotóznak. Így az adatbázisukban található bármely kipróbált gép képminőségét össze lehet hasonlítani a legújabb gépek minőségével.

És további néhány lap a teljesség igénye nélkül:

Teljes listáért érdemes felkeresni a digitalisfoto.lap.hu oldalt.

Az itt felsorolt oldalak mindegyikével egy nagy dolog van: külföldiek írják idegen nyelven. Ennek eredménye, hogy sokak számára nem nyújtanak értelmezhető információt (jelentkezzen nálam, aki szótár nélkül olvassa a japán digifotós oldalakat). Szerencsére azonban magyar nyelvű lapokban sincs már hiány.