35 Mpixel – 60 cm-es nyomat
Sokszor hangoztattuk már, hogy a nagy felbontás leginkább a nagy nyomatok készítésénél térül meg (de nem csak ott, lásd később!). Amikor nagy méretű papírképet készítünk, a szükségesnél kisebb felbontású képből először nagyobb pixelszámú készül (vagy mi magunk csináljuk, vagy a laborgép/nyomtató szoftvere). Ahhoz tehát, hogy ezeket összevethessük, azonos felbontásban kell vizsgálódnunk.
A tesztünk elején úgy döntöttünk, hogy az a bizonyos „nagy méretű nyomat” legyen a komolyabb kiállításoknál is sűrűn használt 60×40 cm-es. Bár az 1 méter széles nyomat még jobb lenne, ez olyan óriási méretet jelentett volna, amely a tesztünk lebonyolítását komolyan nehezítette volna. Gyanítjuk, hogy a jelenlegi 18 Mpixeles maximális felbontás mellett a 60 cm vagy 100 cm között már nem lesz olyan különbség, amely esetleg egy-egy tesztkép sorrendjét megfordítaná.
A 60 cm szélességű, 300 dpi felbontású nyomat elkészítéséhez 7086 pixel széles képre van szükségünk (60/2,54×300), amely a 3:2 oldalarány megtartása mellett 4724 pixeles magasságot ad. Ezek a 35,5 Mpixeles képek lesznek tehát a nagy nyomataink kiinduló fájljai, amiket természetesen szintén érdemes megvizsgálni.
Az interpolálásnak többféle algoritmusa létezik, ki-ki a saját maga által preferált megoldásra esküszik. Mi az egyszerűség jegyében az IrfanView Resample módszerével készítettük el a nagyobb pixelszámú képeket. Az élesítés még az interpolálás előtt történt (a JPEG képeknél a gép, a RAW képeknél az Adobe Lightroom élesített).
60 cm széles, 300 dpi-s nyomatra méretezve 1. kivágás
60 cm széles, 300 dpi-s nyomatra méretezve 2. kivágás
60 cm széles, 300 dpi-s nyomatra méretezve 3. kivágás
60 cm széles, 300 dpi-s nyomatra méretezve 4. kivágás
Ahogy az egyre nagyobb felbontású gépek felé haladunk, jól látszik, ahogy az 60 cm-es nyomaton egyre inkább több részlet jelenik meg. Az 500 Ft-os mintája egyre jobban kivehető, sőt az igen apró szöveg is olvashatóvá válik.
Tökéletesen látható, hogy ekkora nyomatmérethez bizony kell a jó felbontás. Jóllehet, magam is készítettem ekkora méretet 6 Mpixeles (ráadásul lágy optikával készített) képből, s egész jó lett (kanapé mögé falra akasztva az ember nem nézi közelről) az azért egyértelmű, hogy a nagyobb felbontású gépeknek itt óriási előnyük van. Nem csak a több részlet miatt, hanem a nagy érzékenységű fotózásnál is, hiszen egy apróbb részeket érint csak a képzaj.
Most sem szabad elfelejteni, hogy ezek a képkivágások monitoron nézve kb 3,5×-es nagyításnak felelnek meg a 60 cm széles nyomathoz képest.
A részletek és a képzej tekintetében a monitoron történő ellenőrzés alapján a győztes egyértelműen a nagy felbontású Canon EOS-7D. A Nikon tehát hamarosan ki kell jöjjön egy hasonlóan nagy felbontású modellel, ha ugyanezt a minőséget kívánja kínálni. Hiszen ha a 7D-t kitakarnánk, feltételeznénk, hogy nem létezik, akkor pedig a Nikon D300 lenne a nyertes. Így hát csak azt tudjuk mondani, hogy hajrá Nikon, hiszen a felbontás növelésének itt is jótékony hatása van!