Nikon D800
Nikon D800
Sokáig a D800 és elődje a D700 jelentette a belépő kategóriát a fullframe-es gépek világába. A „belépő” jelző persze csak képletes, hiszen a 2012 elején bejelentett megapixel csúcstartó sok téren profi munkagépnek számít, de elsősorban a műtermi fotósok körében népszerű.
- Nikon D700 (váz): 556 000 Ft-tól (kifutó termék)
- Nikon D800 (váz): 708 000 Ft-tól
Ergonómia
Elődhöz (D700) képest: A korábbi, igen szögletes Nikon DSLR-ek az utóbbi években egyre lágyabb formavilágot kaptak, ami a D800-at és elődjét egymás mellé téve könnyen tetten érhető. A D700 nyúlánk, férfias vonásait több hajlat és egy kicsit tömzsibb váz váltja fel, de fogásuk és kezelőszerveik terén nem sok változást kapunk. Amit viszont igen annak örülnünk kell, hiszen például a D800 meghajtási módválasztó tárcsája vagy élőkép/videó aktiválása is jobb, ésszerűbb lett.
Nagyobb modellhez (D4) képest: Itt azért jelentős különbségek vannak, bár kezelésük alapfogásai egy tőről fakadnak. A D4 jóval nagyobb, köszönhetően a „beépített” portrémarkolatnak, amit a D800-hoz külön vásárolhatunk meg. A csúcsmodell ennek köszönhetően egy plusz folyadékkristályos kijelzőt és gombokat is kapott, melyekkel több funkció érhető el a vázról. Háttérvilágítású gombokat és kényelmes joystick vezérlőt is kapunk.
Mindezt leszámítva még akár egy tőről fakadónak is nevezhetnénk a két képet, hiszen kialakításuk, fogásuk nagyon hasonló, és mindkettő rendkívül masszív fémvázat kapott időjárásálló szigeteléssel. Zár élettartam tekintetében azért jelentős a különbség. A D4-ét 400 ezerre, míg a D800-ét 200 ezerre tervezték.
Szenzor
Elődhöz (D700) képest: Hatalmas az ugrás a D700 12 megapixeléről 36-ra, ráadásul a D800 nagyon szép képminőséget kínál az óriási képméret növekedés ellenére. ..vagy pont amiatt. Persze mindez a fejlettebb feldolgozórendszernek is köszönhető, melyet most egy EXPEED 3 processzor képvisel. Mindez olyan plusz előnyökkel is jár mint a többféle képkivágás formátum, vagy az érzékenység növekedése, mely elsősorban lefelé nőtt; ISO200 helyett ISO100-as natív, és ISO50-es kiterjesztett értékkel, na és persze sokkal szabadabban állítható Auto ISO opciókkal.
Az új modellbe egy szélesebbkörűen szabályozható Aktív D-Lighting, valamint új HDR és optikai torzítás csökkentő funkció is bekerült.
Nagyobb modellhez (D4) képest: Érdekes, hogy a Nikon DSLR kínálatban pont a D4 a jelenlegi legkisebb felbontású gép, a D800 pedig a legnagyobb. 16 vs. 36 megapixel, elég jelentős különbség, melyre azonban szükség volt, hiszen a nagyobb gépet gyors helyzetekre, a kisebbet inkább műtermi minőségre szabták. Ennek megfelelően a D4-en sokkal bátrabban emelhetjük az érzékenységet egészen ISO204800-ig, míg a D800 ISO25600-nál ér véget a tartomány.
Képformátumaik hasonlóak, de a D4-nél sokkal pontosabban, több beállítással szabhatjuk meg a tömörítést.
Kijelző és kereső
Elődhöz (D700) képest: Kis különbséget tapasztalhatunk TFT kijelzőik között. A D800 LCD-je 3-ról 3,2″-ra nőtt, nagyjából ugyanakkora felbontással (921 ezer pixel). Világosság állításához bekerül még 2 plusz fokozat és egy automata opció. Az újabb gép megújult élőkép és AF módokat is kínál.
A D800 keresőjében újfajta mattüveg fogad, de ami még fontosabb, nagyobb, 100%-os lefedettségű lett a korábbi 95% helyett. Kereső méretben ez egy kis javulást jelent, annak ellenére, hogy a D700 papíron nagyobb nagyítású.
Nagyobb modellhez (D4) képest: Nincs különbség.
Vaku
Elődhöz (D700) képest: Nincs különbség.
Nagyobb modellhez (D4) képest: Beépített vaku tekintetében komoly különbségek adódnak, lévén a D4-en nincs is ilyesmi, míg a D800-on még megtalálhatjuk. Külső vaku és vakuszinkron kábelt persze mindkét gép fogad.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
Elődhöz (D700) képest: A HDMI kimenet mindkét gépen adott, de a D800-on több kimeneti formátumot állíthatunk, és persze akár nyers videójelet is kiküldhetünk a segítségével. A D700 USB 2.0 aljzata az új gépen USB 3.0-ra változott és sztereó mikrofon bemenetet, valamint fejhallgató kimenetet is kapunk.
A D700 szimpla CompactFlash kártyafoglalatát egy dupla CompactFlash+SD foglalat váltotta fel, melyek külön kártyás biztonsági mentésre is módot adnak.
Az újabb típus új akkumulátort kapott, de a gyári mérések szerint egy töltéssel kb. 100 képpel kevesebbet bír.
Nagyobb modellhez (D4) képest: Csatlakozók terén mindkét gép jól ellátott. A D4 egy kicsit jobban, köszönhetően a plusz Ethernet aljzatnak. A D800 viszont egy USB 3.0 szabványú csatolóhellyel szépít, hisz a nagyobb típusban csak USB 2.0 aljzatot találunk.
Ahogy a méret vonatkozásában, úgy akkumulátorban is nagy a különbség. A D4 hatalmas és jóval nagyobb kapacitású áramforrása egy töltéssel akár 2600 kép elkészítését is lehetővé teszi. A kis D800 akkunál ez kb. 900 felvétel.
Mindkét fényképezőgép dupla kártyafoglalatot kapott, mely a D800-nál egy CompactFlash és egy SD, a csúcsmodellnél pedig egy CompactFlash és egy XQD helyet jelent. Utóbbi a legmodernebb, a fejlesztők tervei szerint a CompactFlash felváltó formátum, mely egyelőre más gépekben még nem terjedt el.
Élességállítás, fénymérés, fehéregyensúly
Elődhöz (D700) képest: Látszólag ugyanazt az 51-pontos, 15 keresztszenzoros AF rendszert kapjuk az újabb vázban is, de ez egy továbbfejlesztett változata, mely gyengébb fényben egy fényértékkel érzékenyebb, így akár -2 Fé-nél is biztonsággal állít élességet. Finomabb beállításokra is lehetőségünk van, például a követő fókusz hangolása tekintetében, és az AF módok váltása is más lett.
A fénymérési módok leggyakrabban használt beállítása a 3D Color Matrix is megújult, nem is beszélve a teljes fénymérő rendszerről, mely a korábbi 1005 pixeles szenzor helyett 91 000 pixeleset használ.
A fehéregyensúly beállítások között egy plusz Auto módot és jóval részletesebb Kelvin szabályozást kapunk.
Nagyobb modellhez (D4) képest: Nincs különbség.
Sorozat
Elődhöz (D700) képest: Sorozatban a D700 jobb, hiszen 5 kép/mp-et hoz, de azt 12 megapixelen. Ezt külön megvásárolt portrémarkolattal 8 kép/mp-ig tornászhatjuk fel, míg az új modellnél ez minden erőfeszítést (markolat, DX képkivágás) bevetve legfeljebb 6 kép/mp lehet.
A D800 újdonsága a csendes zárkioldás mód, mely például színházi fotózásnál jelent majd előnyt. Választhatunk továbbá egyképes és sorozat multiexpozíciót, vagy időeltolásos sorozatot is, a Bracketing funkciók közé pedig bekerült az Aktív D-Lighting sorozat.
Önkioldóból a korábbi modellhez hasonlóan sok késleltetés állítható, de ezúttal 1-9 képes sorozat is kérhető, többféle képek közti késleltetési idővel.
Nagyobb modellhez (D4) képest: A D800 nagyobb felbontása miatt kicsit komótosabbra sikeredett ezen a téren, így teljes képméretben legfeljebb 4 kép/mp-et, kivágással vagy portrémarkolattal pedig maximum 6-ot hoz és szerényebb a sorozat hossza is. A D4 viszont itt érzi magát igazán elemében, így a 11 kép/mp-es RAW fotózás, akár több mint 90 kép erejéig meg sem kottyan neki, JPEG-ben pedig akár 200 kép is készíthető egyvégtében.
Videó, hangfelvétel
Elődhöz (D700) képest: Hatalmas az előrelépés, hiszen a D700 nem volt képes videofelvételre. A D800 ellenben Full HD H.264/MPEG-4 mozgóképet készít többféle tömörítéssel és frissítési sebességgel, mely 720 soros felbontásnál akár 60/50 kocka/mp is lehet.
Hangfelvétele alapból mono, de ahogy említettük, sztereó mikrofon bemenet és fajhallgató kimenet is rendelkezésre áll.
Nagyobb modellhez (D4) képest: Nincs különbség.