Nikon D4
Nikon D4
A Nikon csúcsmodellje főként a riport-, és sportfotósok munkáját segíti. Tavaly év eleji megjelenésével a D3s modellt váltotta ezen a poszton, mely már „öreg” bútordarabnak számított, így sok téren számíthattunk újdonságokra.
- Nikon D4 (váz): 1 700 000 Ft-tól
Ergonómia
Elődhöz (D3s) képest: A professzionális vázak külseje nem sokban változik az évek során. A két váz közti minimális dizájn változtatásokat pedig el is felejthetjük, és ekkora gépeknél néhányszor tíz gramm, vagy pár mm különbség sem számít. Kezelésük és fogásuk nagyon hasonló, de a D4 új vezérlő joystickja, valamint átgondoltabb élőkép/videó kezelőszervei azért kicsit az újabb típus felé billentik a mérleg nyelvét.
A D4 100 000 expozícióval többre tervezett zárszerkezete igazi csúcsteljesítmény, pedig a D3s 300 000 ciklusra tesztelt mechanikája sem volt utolsó.
Nagyobb modellhez képest: Nincs nagyobb kategóriás modell.
Szenzor
Elődhöz (D3s) képest: Itt jelentős a változás, hisz a D3s még a 3-as csúcsmodellek 12,1 megapixeles szenzorát és EXPEED processzorát hozta, melyet a D4 egy harmadik szériás EXPEED-del és egy 16,2 megapixeles érzékelővel fejelt meg úgy, hogy sebessége mit sem csökkent, csak javult.
A formátum természetesen FX (a szokásos képkivágásokkal: DX, 1,2x, 5:4) és ezúttal 16:9-es oldalaránnyal is.
Érzékenységben is nagyobb tartományt kapunk. A D3s ISO200-12800-as értékét az ISO100-12800 tartomány, az ISO102400-ig kiterjeszthető módot pedig ISO204800 ekvivalens csúcsérték, vagy igény szerint ISO50-es kezdő beállítás váltja fel.
Nagyobb modellhez képest: Nincs nagyobb kategóriás modell.
Kijelző és kereső
Elődhöz (D3s) képest: Az előd 3″-os keresője itt 3,2″-ra hízott ugyanazzal a felbontással, de szélesebbkörű állíthatósággal. Ez főként az élőképes opciókat jelenti, melyekből többet kapunk és sokkal ésszerűbben állíthatjuk, aktiválhatjuk őket. A kijelző világossága is finomabban állítható és a korábbi egytengelyes helyett kéttengelyes virtuális horizont kapcsolható be.
A kereső tekintetében nincs sok változás, hiszen mérete, lefedettsége is maradt, a mattüveg azonban megújult.
Nagyobb modellhez képest: Nincs nagyobb kategóriás modell.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
Elődhöz (D3s) képest: A D3s dupla CompactFlash kártyafoglalata helyett egy szimpla CompactFlash és egy XQD foglalatot kapunk. Az egyedülálló XQD memóriaformátum úgy tűnik nem volt túl jó ötlet a Nikon részéről, mivel azóta sem tolonganak az ilyen kártyát használó fényképezőgépek, beszerzése pedig – minden előnye ellenére – drága és körülményes.
Egy új csatlakozó is felkerült a D4-re, mégpedig az RJ-45 típusjelű Ethernet aljzat.
Az akkumulátor a kisebb és alacsonyabb kapacitású EN-EL18 lett, de megijednünk nem kell, hisz egy feltöltésével így is kb. 2600 kép készíthető.
Nagyobb modellhez képest: Nincs nagyobb kategóriás modell.
Élességállítás, fénymérés, fehéregyensúly
Elődhöz (D3s) képest:Az újabb modellben a Nikon D3s-ben is használt Multi-CAM3500FX autofókusz rendszer továbbfejlesztett változatát kapjuk, mely beállítások és AF-pontok terén közel ugyanazt kínálja, érzékenysége azonban gyenge fényben egy fényértékkel jobb. Az 51 AF-pont közül 11 nagy érzékenységű, F8,0 fényerőnél is használható.
Hasonlóan kiterjesztett érzékenységgel bír a fénymérő, mely két üzemmódban is +1 Fé előnyt kapott, és a korábbi 1005-pixeles RGB szenzort egy 91 000-pixeles váltotta fel.
A fehéregyensúly egy plusz automata móddal bővült a D4-ben, a színhőmérséklet kézi megadása pedig sokkal finomabb, pontosabb. Ezzel együtt 5 mentési hely helyett csak 4-et kapunk ha manuális WB értékünket szeretnénk elraktározni.
Nagyobb modellhez képest: Nincs nagyobb kategóriás modell.
Sorozat, önkioldó
Elődhöz (D3s) képest: A sportfotó gépeknél igen fontos szolgáltatás szerencsére a nagyobb felbontás ellenére sem lassult, és puffert is sikerült nagyobbra fújni. A D4 teljes felbontásban is 11 kép/mp-et hoz, JPEG-ben akár 200 képig, RAW-ban pedig jó esetben megközelíthetjük a 100-at.
A D4 újdonsága az időeltolásos sorozat, mely videó módban is bekapcsolható. További újdonságként HDR sorozatot (effektust) kapunk.
Átalakították az önkioldó módot is, mely 1-9 képes sorozatot is kínál, változtatható késleltetési időkkel.
Nagyobb modellhez képest: Nincs nagyobb kategóriás modell.
Videó, hangfelvétel
Elődhöz (D3s) képest: A videó érzékenysége is ISO204800-ig kiterjeszthető, tömörítés pedig két fokozatban adható meg. Jelentősen nőtt a felbontás is, hiszen a D3s még csak 720soros HD felvételre volt képes, fix 24 kocka/mp-es képfrissítéssel. Ezúttal 1920 x 1080 pixeles Full HD felbontást is kapunk többféle sebességgel, mely 720 soros beállításnál akár 60/50p is lehet.
A Motion-JPEG/AVI helyett H.264/MPEG-4 tömörítésű mozgóképek FX és képkivágott DX formátumban is elindíthatók az új modell esetén. A full HD videóanyag a HDMI kimeneten keresztül tömörítetlenül kiküldhető külső rögzítő eszközre.
A hangfelvétel alapból maradt mono (sztereó mikrofon csatlakozással), de a D4-en már 20 fokozatú bemeneti jelszint szabályozást kapunk, a korábbi néhány lépéses helyett. Oldalán egy új fejhallgató kimenet található.
Nagyobb modellhez képest: Nincs nagyobb kategóriás modell.