A Panasonic Lumix DMC-L1, FZ50 és LX2 modelek részletes tesztje az oldal alján található linkek „Kipróbáltuk:…” pontjainál olvasható.
Barcelona, hőség és szikrázó napsütés. Ilyen körülmények közé szervezte idén termékbemutató szemináriumát a Panasonic. Az európai újságírókat a régóta csöpögtetett Lumix DMC-L1 mellett öt új fényképezőgép és egy HD vetítő bemutatója alkalmából invitálták a katalán városba.
A Panasonic digitális fényképezőgép kínálata idén ősszel a következő modellekkel bővül:
- Panasonic Lumix DMC-L1
- Panasonic Lumix DMC-FZ50
- Panasonic Lumix DMC-LX2
- Panasonic Lumix DMC-FX07
- Panasonic Lumix DMC-FX50
- Panasonic Lumix DMC-FX3
Ahogy az előadások során kiderült, a termékpalettán idén ősszel még természetesen megtalálhatók lesznek az év elején bemutatott digitális fényképezőgépek:
- Panasonic Lumix DMC-FZ7
- Panasonic Lumix DMC-TZ1
- Panasonic Lumix DMC-FX01
- Panasonic Lumix DMC-LZ5
- Panasonic Lumix DMC-LZ3
- Panasonic Lumix DMC-LS2
Így idén ősszel összesen 12 optikai képstabilizátoros Panasonic digitális fényképezőgép közül lehet majd választani.
Új funkciók, jellemzők
Ahogy az általában lenni szokott, az elkészült új funkciók az új termékek szinte mindegyikébe bekerültek, ezért ezeket megpróbálom itt az elején összefoglalni.
Venus Engine III
A Panasonic Venus Engine jelfeldolgozó processzorának legújabb változata három területen hoz változást elődeihez, a Venus Engine II-höz és a Venus Engine Plushoz képest: zajszűrés, optikai hibák korrekciója és fogyasztás.
A legfontosabb mindhárom közül a zajcsökkentés jelentős megreformálása. Legutóbbi stabilizált ultrazoom digitális fényképezőgépeket bemutató cikkünkben is ennek a funkciónak a viszonylagos gyengeségét tudtuk a Panasonic fényképezőgépek rovására írni. Az új rendszer külön szűri a világosság és a színzajt, ráadásul ezekre a jelfeldolgozás előtt és után is odafigyel. A Panasonic mérései szerint a DMC-FZ50-ben a DMC-FZ30-hoz képest a világosság zajt 63, a színzajt pedig 85 százalékkal sikerült csökkenteni. Bár az előadás során körbeadott nyomatok olyan rosszul sikerültek, hogy azokból bajos lett volna megállapítani, hogy mennyit változott a zajszűrés, a kivetítőn mutatott képrészletek mindenképpen meggyőzőek voltak. Azt ugyan az előadó is elismerte, hogy ugyanarról a témáról ISO 400-as érzékenységnél a (nagy érzékenységű kompakt fényképezőgépek mintájának is tekinthető) Fuji FinePix F30 még egyelőre szebb képet készít mint a DMC-LX2, de a hasonló Canon és Sony modelleknél a Panasonic terméke már szebb eredményt produkált. (Ez a kivetítőre tett képrészleteken látszott is.)
A korábbiakhoz hasonlóan az új processzor is küzd a kromatikus aberráció és a vignettálás ellen. Reméljük ezt majd a tesztjeink során is meg tudjuk mutatni.
Az új processzor fogyasztása a nagyobb tudás ellenére csökkent a Venus Engine II-höz képest. A Venus Engine III ugyan valamivel több energiát használ, mint a Venus Engine Plus, de lényegesen nagyobb tudása mellett ez talán megbocsátható.
Intelligens ISO állítás
Az optikai képstabilizátor, a MEGA O.I.S. minden digitális fényképezőgépbe való beépítésével egyértelműen vezető pozícióba kerülve a Panasonic elmondhatja, hogy a kézremegés által okozott elmosódást minden kategóriában sikerült a lehető legkisebbre csökkenteni, illetve az esetek többségében kiküszöbölni. Van azonban egy másik tényező, ami bizonyos esetekben elmosódást okozhat: a hosszú záridő. Ha a téma gyorsan mozog (pl. ugráló gyermek), de a gyengébb fényviszonyok miatt a fényképezőgép automatikája hosszú záridőt választ, akkor a képstabilizátornak köszönhetően a kép maga éles lesz, de a téma mégis csak egy elmosódott pacaként jelenik majd meg a felvételen. A Panasonic által most bemutatott Intelligens ISO állító rendszer felismeri ha a képen valami gyorsan mozog és a záridő alacsonyan tartása mellett megemeli az érzékenységet. Ha a témán nincs jelentős mozgás, akkor a nagyobb fénymennyiséget inkább hosszabb záridő alkalmazásával gyűjti be, a képélesség kérdését pedig a képstabilizátorra bízza. Az új funkció a demonstráció során elsőre felismerte a metronómon repülő pillangó makettet és ennek megfelelően állította be a digitális fényképezőgép érzékenységét ISO 800-as értékre. Az optikai képstabilizátor mellett ez ismét egy olyan funkció, ami valóban közelebb viszi a vásárlókat a gondtalanabb fotózás felé.
Még magasabb érzékenység
Az idén tavasszal bemutatott termékek egyik legnagyobb újdonsága az idei év slágerének is tekinthető magasabb érzékenység volt. Ennek az új lehetőségnek a megítélése még a szerkesztőségen belül is vegyes volt, hiszen az ISO 800-as érzékenységnél már nem teljes felbontással készültek a képek, így azok inkább hasonlítottak olajfestményhez, mint 2006-os digitális fotóhoz. Míg sokan feleslegesnek tartják ilyen minőségű képek készítését, én azt a nézetet képviseltem, hogy bizonyos esetekben még ez a minőség is sokkal jobb, mint ha egyáltalán nem tudna képet készíteni valamiről a felhasználó. A Panasonic vette a kritikákat, így a Venus Engine III legújabb zajszűrő algoritmusának köszönhetően már ISO 800 és ISO 1600 érzékenységeknél is teljes felbontású képek készülhetnek. A pixel összevonási technikát a fényképezőgépek csak ISO 3200-as érzékenységnél alkalmazzák. A most bejelentett gépek közül egyedül a DMC-FX3 nem rendelkezik ezzel a képességgel, így abban a legmagasabb választható érzékenység továbbra is ISO 400. A DMC-FX sorozat többi gépénél a legmagasabb érzékenység teljes felbontásnál ISO 1250.
További újdonságok
- Segédvonalak (DMC-FZ50, DMC-LX2, DMC-FX50, DMC-FX07)
A képernyőt 9 egyforma szeletre osztó háló mellett egy 16 részre osztó és átlós vonalakat is tartalmazó segédrács is választható. Az igazi újdonság azonban az, hogy a háló kiválasztása nem feltétlen jelenti a képernyőn egyébként látható információk (beállítások) eltűnését. Azok a segédvonalakkal együtt is megjeleníthetők. - Közvetlen nyomtatás mód (DMC-LX2, DMC-FX50)
A közvetlen nyomtatást egy új mód (tárcsáról elérhető) beépítésével segítik. Hogy ez mennyiben könnyíti a nyomtatást, az majd csak a gyakorlatban dől el. - Közvetlen, egygombos irányítás (DMC-FZ50, DMC-LX2, DMC-FX50, DMC-FX07, DMC-FX3)
Ez a funkció volt az első, amit úgy vettem ösztönösen használatba, hogy észre sem vettem. A négy irányú vezérlőgombok első megnyomásakor megjelenik egy lista az adott gombra tett beállításhoz tartozó paraméterekről (pl. vakumódok). A listában a le föl nyilakkal lehet választani, majd az ok gombbal rögzíteni a választást. A gyorsabb megoldás azonban mégis az, ha az adott nyíl gombot (pl. ami a vakumódokhoz van rendelve) nem csak egyszer, hanem többször nyomjuk meg, mindaddig, amíg a kívánt paraméterhez nem érünk. Önmagában talán egyik sem érdemelne emltést, a kettő kombinációja azonban egy kellemes megoldás. - Háromféle LCD mód (DMC-FZ50, DMC-LX2, DMC-FX50, DMC-FX07, DMC-FX3)
Az LCD módok nem újak, mégis újdonság ezekben a modellekben, hiszen a leváltott készülékek ezeket a funkciókat nem tudták.
Alulról nézett LCD: a fej fölé tartott gép LCD-je ebben a módban jobban látható, a kép nem lesz inverz, mint a legtöbb gépnél (a DMC-FZ50 a kihajtható LCD miatt ezt nem tudja). Világos nézet: sötét helyen extra erősítést ad az élőképre, hogy jobban látszódjanak a képek. Erős háttérvilágítás: napfényben javít az LCD használhatóságán. - Szélesvásznú (16:9) WVGA videók (DMC-FZ50, DMC-LX2, DMC-FX50, DMC-FX07, DMC-FX3)
Az új modellek mindegyike képes 848×480 pixeles, szélesvásznú videofelvételek készítésére 30 kép/mp-es sebességgel. A tömegből ennél a funkciónál a 15 kép/mp sebességgel HD videó (1270×720 pixel) felbontású felvételek készítésére is alkalmas DMC-LX2 emelkedik ki. A hagyományos 640×480 pixeles felbontás természetesen továbbra is elérhető minden modellben. - SD HC támogatás
A kipróbált gépek mindegyike támogatja az SD kártya szabvány legújabb változatát az SD HC-t. Az sztenderd a 2 GB-nál nagyobb kapacitású kártyák működését szabályozza.
Panasonic Lumix DMC-FZ50
A bemutató egyértelműen legjobban várt terméke a Lumix DMC-FZ30 leváltására hivatott Lumix DMC-FZ50. Hogy miért hagyták ki az FZ40-es nevet az nem derült ki, de nem ez első és biztoan nem is az utolsó megmagyarázhatatlan elnevezés a fotós piacon.
A Lumix DMC-FZ50 külsőre szinte teljesen azonos elődjével, mindössze a vezérlőtárcsa tartalma és hátlapon lévő funkció gomb számít újnak. A legfontosabb újítást a 10,1 megapixeles érzékelő és a már említett Venus Engine III, illetve a hozzá kapcsolódó szolgáltatások jelentik. A tervezők meghagyták a remek formát és a 12× nagyítású Leica zoom optikát (természetesen az optikai képstabilizátorral, illetve a zoom és élességállítási gyűrűkkel), de változott az LCD, a vakupapucs, a videó mód, az érzékenység tartomány és a képfeldolgozó processzor változása miatt az egy töltéssel készíthető képek száma is.
A változásokat a következő táblázat foglalja össze.
Panasonic Lumix DMC-FZ30 | Panasonic Lumix DMC-FZ50 | |
---|---|---|
CCD | 8 megapixel (1/1,8″) | 10 megapixel (1/1,8″) |
Objektív | 12× (35-420 mm, F2.8-3.7) | |
Kiterjesztett (digitális) zoom | 19,1× (3 megapixelnél) |
21× (3 megapixelnél) |
Képfeldolgozás | Venus Engine 2 | Venus Engine 3 |
LCD | 2″, 235 ezer képpont (120 fokban lehajtható) | 2″, 207 ezer képpont (180 fokban lehajtható és elforgatható) |
Vaku | középpontos érintkező (nem TTL) |
TTL vezérlés (4/3-os szabvány vakuival kompatibilis) |
Külső méret | 140,75 ×85,5 × 138,1 mm, 674g (akku és kártya nélkül) | |
Intelligens ISO | nem | igen |
Magas érzékenység | ISO 400-ig (teljes felbontásban), ISO 1600-ig (kisebb felbontásban) | ISO 1600-ig (teljes felbontásban), ISO 3200-ig (kisebb felbontásban) |
Videó felvétel | VGA, 30 kép/mp | VGA és WGA, 30 kép/mp |
Akku élettartam | 280 kép | 360 kép |
Használat közben a Panasonic Lumix DMC-FZ50 két területen mutat lényeges változást. Az egyik a kihajtható és teljesen elforgatható LCD, ami így bármilyen helyzetből lehetővé teszi a fotózást, nagyobb teret engedve a fantáziánknak. A másik a tavasszal bemutatott joystick egyszerűsített változata a funkció gomb, amivel a legfontosabb beállításokat tartalmazó külön menü érhető el.
Mindig örömmel tölt el bennünket, ha egy gyártó meghallgatja a kéréseinket. Az FZ30 esetében érdekes volt, hogy az expozíció kompenzációt nem lehetett a kényelmesen elérhető tárcsákkal állítani. Az FZ50 esetén ez a funkció bármelyik tárcsára rátehető, de szükség esetén akár ki is kapcsolható.
Nagyobb kategóriájú gépekből leszivárgott funkció a fehér egyensúly koordinátatengelyen való finomhangolásának lehetősége. A zöld és a magenta közt a vízszintes, a piros és a kék között a függőleges tengelyen elmozdulva állítható a színhőmérséklet. Bár ennek hasznosságával kapcsolatban vannak fenntartásaim, elfogadom, hogy lehetnek olyan szituációk, amikor jól jön egy ilyen szolgáltatás.
Érdekes módon a Panasonic és az Olympus négyharmados rendszerben való együttműködéséből a nem tükörreflexes DMC-FZ50 is profitált. A fényképezőgépre szerelt vakupapucs ugyanis kompatibilis a DMC-L1-hez bejelentett két új rendszervakuval, amelyekről egyértelműen kiderült, hogy azonosak az Olympus kínálatában is megtalálható villanókkal. Így a korábbi középpontos érintkezős vakupapucs után, az új modell már TTL rendszerben (tehát az optikán keresztül mért fény alapján) vezérli az erre alkalmas vakut.
Panasonic Lumix DMC-LX2
A 4× zoomtartományú optikával szerelt, 10 megapixeles DMC-LX2 külsőre szintén nem nagyon tér el elődjétől. Kicsi, elegáns, kicsit retro és jól kezelhető. A modell lényege sem változott semmit: a korábbinál 2 megapixellel nagyobb érzékelő továbbra is 16:9-es képarányú, ami a hagyományosnál szélesebb, panorámaszerű képek készítését teszi alapból lehetővé. Ezt a funkciót végre a gép hátlapján található LCD is támogatja, ami immár az érzékelőhöz hasonlóan 16:9-es oldalarányú. A 2,8″ képátlójú kijelző a korábbi modellhez hasonlóan 207 ezer pixel felbontású.
A Panasonic fényképezőgépek között továbbra is csak az LX sorozatú modelleken található meg az oldalarány állító kapcsoló, amivel a 16:9, a 4:3 és a 3:2 oldalarányok között lehet egy mozdulattal váltani.
A fényképezőgéppel kapcsolatos legfontosabb újdonságokat a következő táblázat tartalmazza:
Panasonic Lumix DMC-LX1 | Panasonic Lumix DMC-LX2 | |
---|---|---|
CCD | 8 megapixel (1/1,65″) | 10 megapixel (1/1,65″) |
Objektív | 4× (28-112 mm, F2,8-4,9) | |
Kiterjesztett (digitális) zoom | 5× (5 megapixelen, 16:9-ben) |
5× (5,5 megapixelen, 16:9-ben) |
Képfeldolgozás | Venus Engine 2 | Venus Engine 3 |
Beépített memória | nincs | 13 MB |
LCD | 2,5″, 207 ezer képpont | széles 2,8″, 207 ezer képpont |
Külső méret | 105,7 × 55,8 × 25,6 mm 185g (akku és kártya nélkül) |
|
Intelligens ISO | nem | igen |
Magas érzékenység | ISO 400-ig (teljes felbontásban), ISO 1600-ig (kisebb felbontásban) | ISO 1600-ig (teljes felbontásban), ISO 3200-ig (kisebb felbontásban) |
Videó felvétel | WVGA és VGA 30 kép/mp sebességgel | WVGA és VGA 30 kép/mp sebességgel, HD felbontás 15 kép/mp sebességgel |
Akku élettartam | 240 kép | 300 kép |
Az expozíció kompenzáció állítás módja az FZ50-hez hasonlóan ebben a gépben is megújult. A DMC-LX2 ugyan nincs tárcsákkal felszerelve, mint a nagyobb modellek, de a joystick pont alkalmas a tárcsák feladatának az átvételére.
A DMC-LX2 ezüst és fekete színben lesz kapható.
Ami a DMC-LX2 használatában a legjobban zavart, hogy az objektívsapka nem a kitolódó részre, hanem a külső, fix tubusra csatlakozik, így bekapcsoláskor megakadályozza az optika kitolódását. Ha az ember hozzászokik, hogy a bekapcsolást az objektívsapka levételével kell kezdeni, akkor nincs gond, de nekem ez mindenképpen szokatlan volt.
Panasonic Lumix DMC-FX07
Hogy az FX07 hogyan következik az FX01 után, azt megint csak nem tudtuk kideríteni, de a Panasonic ultrakompakt sorozatának csúcsán most a DMC-FX07 az úr. Külsőre ez is azonos a kistestvérnek tekintendő FX01-gyel, sőt az ahhoz készült búvártokban is gond nélkül használható. A gömbölyített váz, a gumiszerű, mégsem csúszós színes bevonat nagyon jól illik a fém felületekhez. A különbségek azonban itt is a részletekben keresendők:
Panasonic Lumix DMC-FX01 | Panasonic Lumix DMC-FX07 | |
---|---|---|
Felbontás | 6 megapixel | 7 megapixel |
Objektív | 3,6× (28-102 mm) | |
Kiterjesztett (digitális) zoom | 5× | 5,4× |
Képfeldolgozás | Venus Engine Plus | Venus Engine 3 |
Intelligens ISO | nem | igen |
Magas érzékenység | nagy érzékenységű mód | normál módban ISO 1250 érzékenységig és nagy érzékenységű mód |
Képjavítás | kromatikus aberráció és vignettálás javítása, javított zajcsökkentés | |
Automatikus élességállítás | 5 pontos AF | 9 pontos AF |
LCD | 2,5″, 207 ezer képpont | 2,5″, 207 ezer képpont (javított megjelenítés erős fényben) |
Turistaként első nap egy FZ50-nel és egy FX07-tel róttam Barcelona utcáit, de már az elején rájöttem, hogy ha az FZ50-et ráérnénk később megnézni, akkor azt legszívesebben a szállodában hagytam volna. Nagy és nehéz a kis ékszerként ható DMC-FX07 mellett, ami a nagyobb érzékenységű módnak köszönhetően ráadásul majdnem mindent tud, amire egy városlátogatáskor szükségünk lehet. Persze a templombelsőknél jól jön a nagyobb gép manuális módja által nyújtott szabadság, turista fotósként mégis hajlandó lennék azt feláldozni a méret oltárán.
A két gép között a legszembetűnőbb különbség az volt, hogy mennyivel többet lát a 28 mm-es nagylátószögnek megfelelő objektívvel rendelkező DMC-FX07, mint a 35 mm-ről induló ultrazoom modell. Ez belső terek, nagyobb csoportok és nagy épületek fotózásánál lehet igazán létfontosságú. (Persze tele állásban az FZ50 nyújt vitathatatlan előnyöket.)
A DMC-FX07 négy színben, ezüstben, feketében, kékben és pirosban lesz kapható.
Panasonic Lumix DMC-FX50 és DMC-FX3
Az FX50 és az FX3 a bemutató idején nem volt nagy számban elérhető, így csak kiállított mintapéldányokat láttunk. A DMC-FX3 külsőre azonos a DMC-FX01 és FX07 modellekkel, képfeldolgozó processzorban (Venus Engine Plus) és LCD felbontásban (115 ezer pixel) tér el azoktól. Az ezüst és fekete színben kapható DMC-FX50 lényegében az FX07 nagy méretű (3″) és nagy felbontású (230 ezer képpont) LCD kijelzővel szerelt, valamivel nagyobb méretű változata. Optikája ugyanúgy 28 mm-ről indul és 3,6× zoomtartományú, mint az FX07-é
Panasonic Lumix DMC-FX50 | Panasonic Lumix DMC-FX07 | Panasonic Lumix DMC-FX3 | |
---|---|---|---|
Felbontás | 7,2 megapixel | 6 megapixel | |
Objektív | 3,6× (28-102 mm) | 3× (35-105 mm) | |
Kiterjesztett (digitális zoom) | 5,4× | 4,1× | |
Képfeldolgozás | Venus Engine 3 | Venus Engine Plus | |
Intelligens ISO | igen | nem | |
Magas érzékenység | normál módban ISO 1250-ig, és magas érzékenységű módok | magas érzékenységű mód | |
LCD | 3″, 230 ezer képpont | 2,5″, 207 ezer képpont | 2,5″, 115 ezer képpont |
Hangrögzítés | van (mikrofon és hangszóró) | ||
Videó felvétel | WVGA/VGA felbontás, 30 kép/mp (Motion JPEG) | ||
Beépített memória | nincs | 13 MB | |
Akku élettartam | 300 kép | 320 kép | 320 kép |
Vízalatti tok | nincs | DMW-MCFX01 |
Dátum és ár
Rossz hír, hogy aki augusztusban utazik nyaralni, és az útra keres gépet, az még kénytelen lesz beérni a Panasonic mostani kínálatával. Ezek a gépek ugyanis várhatóan csak szeptember folyamán kerülnek a boltokba. Az árakról nem kaptunk még hivatalos adatokat, de a gyártó várhatóan a leváltott modellek utolsó ára közelébe vagy kicsivel fölé lövi majd be őket.
Panasonic Lumix DMC-L1
Barcelonában kipróbáltuk a Panasonic első tükörreflexes fényképezőgépét is, de a DMC-L1-gyel szerzett tapasztalatainkról, illetve a négyharmados rendszer első kompatibilitási tesztjéről egy külön cikkben számolunk be.