Exkluzív: HP Photosmart 8250

0

Az elmúlt években, miután a Canon és az Epson is átállt a színenként cserélhető tintapatronok alkalmazására, a HP-t a legtöbb támadás nyomtató fronton a patrononként három tintatartály egybeépítése miatt érte. A vádak szerint tintapocsékolás, abban az esetben is el kell dobni két tartály tartalmát, ha a patronnak csak az egyik tartályából fogyott ki a tinta. Mivel előfordulhat, hogy valamelyik színből több fogy mint a többiből, az állítások valóban elgondolkodtatóak. Bár a HP mérései és megfigyelései szerint a tartályokban maradó tinta mennyisége átlagosan nem jelentős, pláne a patroncserénél és az időnkénti karbantartásnál elhasznált tintához képest, a vásárlói nyomás további fejlesztésekre ösztönözte a HP mérnökeit.

Ipari felhasználásra szánt nyomtatóiban a HP már régóta alkalmaz színenként külön tintapatront, így annak a technológiának az átvétele kézenfekvőnek tűnhet. A HP az otthoni fotónyomtatókba mégis új eljárást fejlesztett, ami a Scalable Printing Technology nevet kapta.

Scalable Printing Technology

Az új technológia a fejtől külön elhelyezett, színenként külön cserélhető tintapatronokból, a tintát szállító rendszerből és egy gyárilag beépített, így a felhasználó által nem cserélhető nyomtatófejből áll.

Tintapatronok
Az új rendszer leglátványosabb elemei a tintapatronok. A nyomtató előlapjának felnyitása után az eddigi szögletes elektronikai alkatrészek helyett, kellemes formájú dugókkal találkozunk. A patronok nem csak színkódosak (mutatva, hogy a tartály milyen színű festéket tartalmaz), de a kiképzésük is olyan, hogy minden patron csak a megfelelő helyre tehető be. Eltűnt a korábbi patronokra jellemző érintkező- és fúvókasor, helyettük diszkrét érintkezőket és két tintaszelepet találunk. Az egyes patronokat megfigyelve oldalról jól látható, hogy a tartály alja enyhén lejt, így abból az alsó szelepen keresztül az utolsó csepp tinta is kiszivattyúzható.





Nyomtatófej
A festék gazdaságosabb felhasználását a rendszer másik lényeges eleme a nyomtatófej, illetve az abban megtalálható hat különálló tintatartály is segíti. A tintapatronok behelyezésekor a rendszer ide szivattyúzza át a patronokban található folyadék egy részét, így a nyomtatás a patronok töltöttségi szintjétől függetlenül zavartalanul folyhat.

A tintapatronoktól külön épített és összes színt egy egységként kezelő nyomtatófej előnye, hogy a patronok cseréje után nincs szükség a fej kalibrálására. A fúvókák mindig egy vonalban sorakoznak fel, biztosítva az állandó képminőséget. A kalibrálás elmaradása időben és tintában mérhető megtakarítást jelent.



A Scalable Printing Technology Az új nyomtatófej színenként külön tintatartályokat tartalmaz

Tinta
A beépített nyomtatófej és az átmeneti tartályok miatt a rendszer fejlesztésénél figyelni kellett arra is, hogy a nyomtatóba tett hat tintával mind a szöveges dokumentumok, mind pedig a fotók is jól nyomtathatók legyenek. Ez főleg a fekete tintát tervező vegyészeknek adta fel a leckét, hiszen optimális esetben a fotókhoz más jellegű feketére van szükség, mint az apró betűs szövegek nyomtatásához. A feladatot egy teljesen új fekete tinta kidolgozásával oldották meg.

Active Air Management
Köztudott, de egyszerű mérésekkel is igazolható, hogy a tintasugaras nyomtatókban a tinta nem csak dokumentumok és fotók nyomtatásakor, de a fejek tisztításakor, sőt a tartályok cseréjekor is fogy. Ennek oka, hogy a nyomtatási rendszerek fellevegősödnek, a levegőbuborékokat tartalmazó tintával pedig nem lehet egyenletes minőségben nyomtatni. Így a tintasugaras nyomtatók időről-időre karbantartási műveletbe kezdenek, amit leggyakrabban fejtisztításnak hívunk. Ilyenkor a fellevegősödött tintát a rendszer kipumpálja a nyomtatófejből, így az többé már nem használható fel. A legtöbb nyomtató ezt a műveletet indítja el a tintatartályok cseréjekor is. Kevésbé ismert tény azonban, hogy ilyenkor nem csak a kicserélt tartály, hanem az összes tartály fúvókáit tisztítja a rendszer, így minden színből elfogy néhány tized gramm. Ez elsőre nem tűnik jelentősnek, de egy hat színű rendszernél, ha minden tartályt külön cserélünk, akkor tartályonként nem egy, hanem hat karbantartási művelettel kell számolni.

Az így elpocsékolt tinta megmentésére született az Active Air Management elnevezésű rendszer. A lényege, hogy a fellevegősödött festéket nem ürítik ki a rendszerből, hanem visszaforgatják a tintatartályba, ahonnan már levegőbuborékok nélkül kerül újra a nyomtatófejbe. Ez nyilván a klasszikus „fejtisztításhoz” hasonlóan időigényes, de a művelet során legalább a festék nem fogy.

A rendszer további előnye, hogy a nyomtatófejben tárolt festék mennyisége pontosan meghatározható, így a készülék még a nyomtatás előtt képes kiszámolni, hogy a következő oldalhoz van-e elegendő festék. Ha a tintapatron üres és a fejben lévő tinta sem elég a teljes oldal kinyomtatásához, a maradék festék egy új patron beillesztésével pótolható. A nyomtatófejbe tehető tintapatronok esetén a fél oldalra elegendő festéket is ki kell dobni a majdnem üres patronnal, ha az várhatóan már nem elég egy teljes kép vagy oldal kinyomtatására, míg az új rendszerben a nyomtatófejbe épített tárolónak köszönhetően minden tinta elhasználható.

Auto Sense Technology

A HP nyomtatókban megjelent másik újdonság csak részben kapcsolódik a tintához. Ahogy nő a felhasználható papírtípusok száma, úgy bonyolódik nyomtatáskor a megfelelő típus beállításának feladata és a kockázat, hogy erről a műveletről teljesen megfeledkezünk. A HP nyomtatókban volt ugyan eddig is papírtípus felismerő érzékelő, de az csak a felület tükröződéséből következtetett a papír típusára. Az Auto Sense Technology ezzel szemben a papír hátuljára nyomtatott apró vonalkódból pontosan be tudja állítani a papír típusát és méretét, így azzal nem kell többet foglalkozzunk. Az eljárás plusz szolgáltatása, hogy felismeri, ha a papírt véletlen fejjel lefelé tesszük a nyomtatóba, így ezzel sem pocsékoljuk el a papírt és a festéket.

HP Photosmart 8250

A consumer kategóriában a HP első színenként külön tintapatront alkalmazó nyomtatója a Photosmart 8250. A fentebb vázolt újdonságok mind megtalálhatók ebben a készülékben, amit a HP a kategória leggyorsabbjaként mutatott be az újságíróknak. Specifikáció szerint egy 10×15-ös kép elkészítéséhez Draft módban csak 14 mp-re van szüksége, de ebben a méretben legjobb minőség mellett is csak 49 mp-be telik egy fotó kinyomtatása. A nyomtatófejbe szerelt 3900 fúvóka 4800×1200 dpi-s felbontás mellett másodpercenként 140 millió tintacseppet képes a papírra juttatni.



Ahogy azt egy mai otthonra szánt fotónyomtatótól elvárjuk a Photosmart 8250-es a csatlakozási lehetőségek garmadáját kínálja: számítógéphez kötve, fényképezőgéphez kötve (PictBridge) és Bluetooth adapteren keresztül is ellátható nyomtatnivalóval, és akkor a beépített kártyaolvasót nem is említettem.

A HP fényképezőgépek legújabb generációiban megismert Real Life technológia bekerült a most bejelentett Photosmart fotónyomtatókba is (a Photosmart 8250 mellett a 335, 385, 428 és 475 is megkapta), így az árnyékos részek kivilágosítása és a piros szemek automatikus javítása nyomtatáskor is megoldható. Ennek akkor van jelentősége, ha nem HP fényképezőgéppel készült felvételeken szeretnénk élvezni eme HP technológiák előnyeit.

A Photosmart 8250-es várhatóan augusztus második felétől lesz kapható.