Nikon D300s
Nem kell nagy hozzáértőnek lenni ahhoz, hogy már a Nikon D300s nevéből megállapítsuk, itt bizony nem egy teljesen új modellről, inkább egy módosítottról van szó, és ez így igaz. Az S-verzió szinte minden tekintetben megegyezik a régivel, néhány aktuális szolgáltatással, mint a videó, vagy a dupla kártyafoglalat.
Az Nikon D300és D300s közötti főbb különbségek |
||
---|---|---|
Nikon D300 | Nikon D300s | |
Videó |
nincs |
HD felbontású (max. 1280 x 720 pixel, 24 kocka/mp) automata élességállítással AVI (Motion JPEG) |
Hangfelvétel | nincs | mono mikrofon (3 fokozatú érzékenységgel) sztereo mikrofon bemenet |
Kártyafoglalat | CompactFlash (TypeI-II) MicroDrive |
CompactFlash (Type I) SD/SDHC (a két foglalat megosztható, kombinálható) |
Vaku lefedettsége | 18 mm ekv. gyutávig | 16 mm ekv. gyutávig |
Csendes expozíció mód | nincs | van |
Aktív D-lighting |
Off |
Off Auto Low Normal High Extra High |
Automata sorozatok | expozíció expozíció + vaku csak vaku WB sorozat |
expozíció expozíció + vaku csak vaku WB sorozat Aktív D-lighting sorozat |
Tömeg | 825 g | 840 g |
Egyéb |
– gépen belüli videóvágás |
Külső
Ha szemtől szemben kerül elénk a Nikon D300s, nem sok különbséget fedezhetünk fel az alaptípushoz képest, talán csak azt a kis s-betűt a modellnévben. A gép méretre, fogásra, kialakításra szinte pontos mása a D300-nak, vagyis igen masszív, időjárásálló szigetelésű alumínium ötvözet vázat, kényelmes, gumiborítású, méretes markolatot kapunk és rengeteg külső kezelőszervet, melyekkel majdnem minden lényeges funkció elérhető. A zárszerkezet most is 150 000 expozícióra tervezett.
A legfontosabb különbség a hüvelykujjhoz eső kezelőszerveknél figyelhető meg. Áttervezték a navigációs gombot, ami kisebb lett, de egyszersmind jobban kiemelkedik a vázból, szinte joystick-szerűen. Az elődnél kissé kényelmetlen megoldás volt, hogy a beállított opciót a teljes gomb lenyomásával véglegesíthettük, hisz néha bizony egy irányváltásnál véletlenül is lenyomhattuk. Most a gomb közepén egy másik található, mely nem csak a beállítások elfogadásánál kényelmesebb, de egyben a videofelvétel elindítására és leállítására is szolgál, ahogy a Nikon egyéb DSLR-jeiben megszokhattuk.
A navigációs gomb körüli Lock tárcsa is szélesebb lett, és az alatta lévő további kezelőszerveknél is megfigyelhető némi változás. Az AF-mező módválasztó kapcsoló a régi, alóla viszont eltűnt a kártyanyílás fedelét nyitó kar. A foglalat ajtaját a hagyományos módon a fedél hátratolásával nyithatjuk ezen a modellváltozaton. Ezen felül kapunk ugyanide két új gombot is. Az alsó a külön gombra került INFO, ami eddig az LCD bal szélén osztozott a törlésvédelem/menütippek gombbal. Fölötte a LiveView módot aktiváló LV gomb kapott helyett, amely a bal oldali sorozat tárcsáról került át ide. A tárcsán megüresedett helyén egy új szolgáltatást találunk a rejtélyes nevű Q-t. Ez nem más mint a csendes expozíció mód. Egy kicsit később szót is ejtünk róla.
Szenzor
A megújult modell a D300 23,6 x 15,8 mm-es CMOS szenzorát kapta, 13,1 megapixeles felbontással, melyből 12,3 millió felelős a valódi képalkotásért. A beállítható képméretek, formátumok, és tömörítési fokozatok szintén megegyeznek az előddel. A képadatok 12 és 14 bites konverzióval is menthetők. A feldolgozást a szintén változatlan EXPEED rendszer végzi. Az érzékenység hasonlóan, akár 1/3, vagy 1/2 lépésenként, ISO200-3200 között állítható, de elérhető az ISO100, valamint ISO6400 egyenértékű beállítás is.
A Nikon D300s-t ugyanúgy felszerelték automata szenzortisztító rendszerrel, amelynek aktiválását a menüben is beállíthatjuk, de kérhetünk azonnali tisztítást is. A rendszer a szenzor előtti védőszűrő rázásán alapul, a porszemeket pedig a többi Nikonhoz hasonlóan egy levegőkeringető rendszer igyekszik eltávolítani az érzékelő közeléből.
Kezelés
Menük és kezelés tekintetében sincs változás. Egy-két új menüpontot kapunk, melyek főleg az új funkciókhoz kötődnek. A menü kinézete és felépítése a korábbi modellt idézi. Beállításai között a Nikon D3-ban debütált virtuális horizont is helyet kapott, mellyel pontosabban vízszintezhetünk állványon. Bekapcsolhatunk extra képernyőtippeket is, melyek könnyíteni próbálnak a kezelésben elakadt felhasználó gondján. Új a Copyright funkció is, melynek segítségével előre elkészített személyes és jogvédelmi adatokat csatolhatunk a fotókhoz. Sajnos a menünyelvek közül ezúttal is kimaradt a magyar.
A D300s egyik érdekessége a csendes expozíciós mód. A már említett sorozattárcsáról aktiválhatjuk és főleg a félősebb vadállatok, vagy például színházi előadások fotózásánál vehetjük hasznát, ahol a tükörcsapódás hangja zavaró tényező lehet. Beállítva az exponáló gomb lenyomásával ugyanúgy felcsapódik a tükör, nyit a zár és végbemegy az expozíció mint egyébként, de csak a gomb felengedésekor áll alaphelyzetbe a tükörmechanika. Így megspóroljuk a második csapódás zavaró hangját.
Egyel bővült az automata sorozatok köre, mégpedig az ADL-sorozat funkcióval. Segítségével az Aktív D-lighting beállításokat zongorázhatjuk végig egy gyors sorozattal és utólag választhatjuk ki a legjobb dinamika-korrigált felvételt. Az Aktív D-lighting funkcióban is találunk némi változást, hiszen a korábbi 3 helyett, most 4 lépcsőben állítható a hatásfoka, és bekerült egy Auto opció is a beállításai közé. A fényképezőgép a kisebb modellekben már elterjedt gépen belüli RAW konvertálási lehetőséget is megkapta.
Sorozat, videó
A Nikon D300s elődjéhez hasonlóan 1-7 kép/mp sorozatra képes, mindkét (CL és CH) módban. Gyors módban eleve 7 kép készülhet másodpercenként, „lassú” beállításnál pedig 1-7 kép/mp sebességtartományban mozoghatunk. Ez a modell is alkalmas ennél gyorsabb sorozatra, de csakúgy mint elődjénél ehhez is szükségünk lesz az MB-D10 portrémarkolatra, mellyel 8 kép/mp érhető el.
A készülék legnagyobb újítása a HD videofelvételi szolgáltatás. Ez a D90 és D5000 modellekhez hasonlóan legfeljebb 1280 x 720 pixeles felbontású lehet, képfrissítési sebessége pedig bármely felbontásban 24 kocka/mp. Alacsonyabb képméretként 640 x 424, illetve 320 x 216 pixel választható. Maximális felbontás mellett 5 perces, míg egyéb beállításokban 20 perces snittek készíthetők. A videó Motion-JPEG tömörítést használva, AVI formátumban kerül a memóriakártyára. Természetesen hangot is rögzíthetünk a mozgókép mellé, így a váz egy mono mikrofont is kapott, melyet szükség esetén letilthatunk illetve érzékenységét 3 fokozatban állíthatjuk. A gép sztereó hangot is képes rögzíteni, a csatlakozói között található mikrofonbenet és egy sztereó külső mikrofon segítségével.
Mivel ez a Nikon legkomolyabb videófelvevős modellje, úgy járja, hogy valami extrát is kapjunk az eddigiekhez képest. Ez pedig az autofókusz. Állvány módban használva a gépet, a kontrasztérzékelő AF-rendszer az állóképeknél is alkalmazott összes élességállítási ponton használható.
Kereső, LCD
Nincs új a nap alatt a kereső és az kijelzők tekintetében. Mindet a D300-ból örökölte a gép.
Élességállítás
Az élességállítás szintén a D300-ban alkalmazott Nikon Multi-CAM 3500 rendszeren alapul. TTL fáziskülönbség elvén alapuló, 51 pontos rendszer, 15 keresztszenzorral, finomhangolással. Akinek ez túl sok redukálhatja 11 mezősre is.
Élőképnél a megszokott két üzemmód választható. Kézi módban a fáziskülönbségen alapuló TTL élességállító rendszer üzemel az 51 mező bármelyikén. Állvány módban – mely állókép és videó funkciónál is használható – a teljes képmező rendelkezésre áll az élességállításhoz a kontrasztészlelésű rendszernek köszönhetően.
Vaku
Egy nagyon picit faragtak a D300 beépített vakuján, így a D300s-ben lévő egy fokkal nagyobb területet fed le a fényével. Az alap modellnél ez 18 mm-nek megfelelő látószöget jelentett, itt 16 mm-nek megfelelőt. Minden másban megegyeznek.
Külső vakuként bármely i-TTL Nikon egység, vagy középpontos csatlakozású egyéb vaku használható a gépen lévő vakupapucs, vagy szinkroncsatlakozó – és kábel – segítségével.
Csatlakozók, akkumulátor, memóriakártya
A bal oldali gumifedél most is sok, sőt az elődhöz képest egyel több csatlakozót takar. Az ominózus kakukktojás a már említett mikrofon bemenet. Ezen kívül egy 1080 soros felbontásra is alkalmas HDMI videókimenet, egy kompozit videókimenet, USB 2.0 hi-speed aljzat, valamint egy GPS csatlakozó került a külön megvásárolható GP-1 kiegészítő számára. A gép elején lévő gumifülek mögött helyezték el a vakuszinkron csatlakozót és a vezetéket távkioldó aljzatát.
A Nikon D300s-hoz az EN-EL3e jelű lítium-ion akku és a hozzá való MH-18a típusú töltő jár, csakúgy mint elődjéhez.
A memóriakártyák támogatásában történt egy kis változás. Az alap D300 ugyebár csak a CompactFlash és ehhez hasonló MicroDrive típusokat kezelte. A D300s-re azonban egy új kártyafoglalat is került, a meglévő CF mellé. Ebben Secure Digital (SD) és SDHC kártyák használhatók. A CF foglalat viszont már csak a Type I típusokat támogatja, ami nem is csoda, hiszen a Type II és a hasonló MicroDrive kártyák lényegében kihaltak.
Igazi profihoz méltóan azonban a szolgáltatások köre itt még nem merült ki. A menüben beállítható, hogy melyik foglalatot szeretnénk elsődlegesként használni, továbbá meghatározható, hogy a másodlagos kártyára mit mentsen a gép: az első kártya betelte után a másodikkal folytatja, mindkét kártyára ugyanazt menti biztonsági másolatként, illetve az elsőre csak RAW formátumú, a másodikra csak JPEG képeket ment.
Összegzés
Aki most akar magának D300-at komoly dilemmába kerülhet, hogy inkább az újabb modellt válassza. Ha az ár hasonló lesz, akkor nincs nagy probléma, a D300s a nyerő. Ha viszont jelentősebb lesz a különbség, akkor a videó szolgáltatás lehet a mérleg nyelve. Lényegében ez az legfontosabb újítás. Ez a kandírozott cseresznye a tejszínhabunk tetején, hiszen a gép alapjáraton maradt ami volt; egy kompaktnak profi, profinak kompakt, nagytudású DSLR váz.