Exkluzív: Nikon D800

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás

A készülék megújult, 91 ezer pixeles RGB érzékelőjének köszönhetően javult az arcfelismerés és a 3D témakövetés is. Utóbbi a kisebb tárgyak pontos élességkövetésében vált pontosabbá. A D800 továbbfejlesztett helyzetfelismerési funkcióval (Advanced Scene Recognition System) is rendelkezik.

Az automata élességállításért felelős Multi-CAM 3500FX szintén javult a korábbihoz viszonyítva. Egyik újdonsága, hogy egy egész fényértékkel rosszabb megvilágításnál (-2 Fé) is működőképes; pont mint a D4-ben lévő. Ugyanúgy 1, 9, 21, vagy 51 pont közül választhatunk, mint a régebbi modellnél, és adott a 15 keresztszenzor is. Ezeket használja a gép ha F5,6 és F8 közötti rekeszértéket választunk, de a rendszer működőképes marad F8-nál is, melynél 11 AF-pont aktív.

Sokkal egyszerűbbé vált az AF módok és pontok kiválasztása, ahogy azt már az Ergonómia fejezetnél említettem. Az AF pontok között egyszerűen a hátsó iránygombbal lépkedhetünk. Az AF és MF (manuális) élességállítás között a szokott módon a gép elején lévő kis kapcsolóval válthatunk. Nem kell azonban odapillantanunk, hiszen csak két állása van. A korábban ugyanezzel a kapcsolóval választható AF-S (egyszeri) és AF-C (folyamatos) autofókusz között a kapcsoló közepén lévő gombot lenyomva, az elülső, vagy a hátsó vezérlótárcsával válthatunk. A megfelelő funkciót a keresőben is kijelzi a gép. Szintén így kapcsolhatunk az korábban egy hátsó kapcsolóval elérhető mezőmódok között. Ennek is az volt a hátránya, hogy rá kellett pillantani a kapcsolóra. A D800-nál viszont a keresőben is ellenőrizhető mindez. A készülék visszajelzi, hogy 1, 9, 21, 51 pontot, 3D témakövetést, vagy Auto opciót választottunk.

Sorozat fényképezés

A D700-ban teljes felbontásban, ami abban az esetben 12 megapixelt jelentett, 5 kép/mp-es sorozat volt elérhető, amit hálózati adapter, vagy opcionális portrémarkolat használatával akár 8 kép/mp-re is növelhettünk. A D800-nak viszont 36 megapixelnyi képinformációval kell megküzdenie, így a 4 kép/mp-es sorozat sebesség nem is olyan rossz. Ha megelégszünk a DX formátummal, és még egy külső markolatot (MB-D12) is csatlakoztatunk, a sebesség akár 6 kép/mp is lehet.

A menüben beállítható a sorozatban készíthető képek (JPEG) száma is, 1 és 100 db között.

Az automatikus sorozatok a gép tetején lévő BKT gombbal hívhatók elő. A D800 expozíció sorozatra, fehéregyensúly és vaku-sorozatra, valamint Aktív D-Lighting sorozatra is képes.

Videó

Külön videó gomb az expo gomb fölött

Ahogy említettem a videofelvételhez egy külön gombot kapunk, de elérhető az exponáló gombbal is. A gép hátulján egy új élőkép kapcsoló is helyet kapott, közepén a LiveView mód aktiválására szolgáló gombbal. Ennek segítségével gyorsan válthatunk az álló-, és mozgóképes LiveView módok között.

A videó maximált felbontása most is Full HD (1920 x 1080 pixel), melyet 24, 25, vagy 30 képkocka/mp-es frissítéssel rögzíthetünk. Full HD videót – a Nikon D4-hez hasonlóan – FX és DX képformátumban is felvehetünk. 1280 x 720 pixeles felbontásban elérhető a 25, 50 és 60 képkocka/mp-es sebesség. Egy snitt maximális hossza 29 perc 59 mp lehet.

A felvétel hangja mono, de a sztereó mikrofonbemenet segítségével a kétcsatornás hangzás is adott. Jól jöhet majd a fejhallgató kimenet is, melynek köszönhetően folyamatosan ellenőrizhető a hang.

A gép bal oldalán lévő HDMI kimeneten tömörítetlen videóanyag is továbbítható külső forrás felé. Ez is a D4-ből „örökölt” szolgáltatás.

Új funkció az úgynevezett Power Aperture lehetőség, melynek köszönhetően a gép elején lévő két programozható gombbal is vezérelhető a rekesz. Videózás közben az egyiket megnyomva beugrasztható, a másikat használva nyitható a blende anélkül, hogy hangos matatásba kezdenénk a gép kezelőszervein. A D800 egyik videózást érintő újdonsága, hogy a programozható gombjai már nem csak az állóképekkel összefüggő funkciókhoz, de mozgóképes szolgáltatásokhoz is rendelhetők.

Felvétel közben a fontosabb képkockák meg is jelölhetők, így később a szerkesztésnél könnyedén visszakereshetők a lényeges részek. Lehetőségünk van gyorsított sebességű felvételre is, illetve a visszajátszás sebessége is állítható 24 és 36 000x-es tartományon belül.