Kezelőszervek
Fent
(1) A markolat elején, a váz felső részén található a fényképezőgép bekapcsolására használható tárcsa.
(2) Ennek a tárcsának a közepén kapott helyet az exponáló gomb.
(3) Expozíció-kompenzáció, de ez szolgál kézi üzemmódban a rekeszérték kiválasztására is.
(4) Súgó gomb: az egyes üzemmódokról rövid leírást olvashatunk, ill. második megnyomása után bármely gombról információt kaphatunk.
(5) Üzemmód választó tárcsa, amelynek összesen 13 állása van. A Set-Upban beállítható, hogy minden módváltás alkalmával a gép az LCD-n is megjelenítse a kiválasztott üzemmódot. A megoldás jó ötlet, hiszen sötétben problémás lehet az üzemmód tárcsa használata, mivel nem látjuk, hogy éppen melyik állásban vagyunk. Nézzük a tárcsa egyes állásait, kezdjük a témamódokkal:
Vakutiltás: ebben a módban a gép nem nyitja ki automatikusan a vakut, ezért jól használható pl. múzeumban való fotózáskor. A többi beállítás megegyezik a normál módnál leírtakkal.
Éjszakai portré: vakuzáskor hosszú záridőt engedélyez, így a háttér is jól kivehető lesz.
Sport mód: nagy zársebességeket és folyamatos élességállítást használ a gép.
Makró mód: közeli felvételek készítéséhez ajánlott.
Tájkép mód: nagy mélységélesség elérése szűk rekesz használatával, valamint nagyobb élesítés és erősebb kontraszt, emellett a sárga és kék színek kiemelése jellemzik ezt a módot.
Portré mód: a lehetőségekhez képest nagy rekesz használatával kis mélységélességet érhetünk el.
Autopict mód: a fényképezőgép automatikusan választja ki a sport, makró, tájkép, portré és normál módok valamelyikét a tárgytávolság és megvilágítás függvényében. További részletek sajnos nem derültek ki az algoritmusról (többször előfordult a próbáink során, hogy ugyanarra a témára állva hol tájkép, hol sport üzemmódot választott a gép).
SCN : további 10 témamód: éjszakai tájkép, szörfözés és hó, étel, naplemente, színpad, gyermek, háziállat, gyertyafény, múzeum, Night Snap (nagy érzékenység használata).
P: programautomatika mód: a rekesz- és zársebesség értékén kívül mindent megadhatunk. A programeltolás segítségével a fénymérő által kiválasztott rekesz és zársebesség párost eltolhatjuk az azonos expozíciót eredményező más értékek felé úgy, hogy közben a rekesz és zársebesség értékét együttesen változtatjuk (pl. F6,3 és 1/100-ad mp helyett választhatnánk F9 1/50-ed mp-et, vagy F4,5 1/200-ad mp-et).
Sv: érzékenység-előválasztás: hasonló a programautomatikához, azzal a különbséggel, hogy itt nem választhatunk automatikus érzékenységet, hiszen azt mi magunk kézzel állítjuk be a vezérlőtárcsa segítségével. Ennek megfelelően itt programeltolást sem alkalmazhatunk.
Tv: zársebesség előválasztás. Ez esetben 30 mp és 1/4000-ed mp közötti záridőket állíthatunk be, 1/3-ad Fé-enként.
Av jelzi a rekesz-előválasztás módot.
M módban alapesetben a vezérlőtárcsával a zársebesség értéke választható ki, a rekesz értékét a gép felső részén elhelyezett expozíció-kompenzáció gomb nyomva tartásával és a tárcsa elforgatásával állíthatjuk be. Manuális módban szintén nem használhatunk automatikus érzékenységet.
Elöl
(1) Bajonettzár kioldója objektívcseréhez.
(2) Automatikus vagy kézi élességállítás kapcsolója.
Hátul
(1) Vaku felpattintó gomb: megnyomására (a vakutiltás és a múzeum témamódokon kívül) a vaku felpattan. Természetesen ha a fényképezőgépre külső vakut helyeztünk, a beépített vaku nem fog felpattanni.
(2) Vezérlőtárcsa: felvétel módban elsősorban a rekesz vagy a zársebesség értékének megadására szolgál, lejátszáskor indexképes megjelenítést vagy naptárnézetet, ill. képbe történő belenagyítást kérhetünk. Ez utóbbi 1,2-16×-os mértékű lehet.
(3) AF gomb: az automatikus élességállítás és a fénymérés rögzítésére szolgál alapesetben, de az egyedi beállítások között csak fénymérés rögzítése is kiválasztható.
(4) A lejátszás üzemmód eléréséhez ezt a gombot kell megnyomnunk.
(5) Info gomb: lejátszás módban az LCD-n megjelenő információk mennyiségét változtathatjuk vele, alap esetben a file formátuma, a file neve látható, de kérhetünk hisztogram megjelenítést ill. részletes képkészítési adatokat is. Lehetőség van a kiégett részek villogtatására, ez akár nagyított nézetben is lehetséges.
Ezeken kívül olyan megjelenítést is használhatunk, amikor csak a kép látható, mindenféle felirat nélkül. Ez a képek tévékészüléken való bemutatásánál jön jól. A képkészítési adatok között a következő információkat találjuk: filenév, üzemmód, törlés elleni védelem, fókusz mód (AF.A, AF.S, AF.C vagy MF), használt fókuszterület (széles vagy középső), fénymérés, gyújtótávolság, zársebesség, rekeszérték, expozíció-kompenzáció, színtelítettség, élesítés, kontraszt, témamód, vakumód, sorozatmód, érzékenység, színezeteltolás (Hue), képfeldolgozás, képminőség, felbontás, színtér (sRGB, Adobe RGB), fehéregyensúly, dátum. Felvétel módban a státusz kijelzés kapcsolható ki ill. be.
(6) Menü: mind felvétel, mind lejátszás módban a menü megjelenítésére szolgál, a felvétel, lejátszás, Set-Up, egyéni funkciókhoz tartozó menük között a vezérlőnyilakkal válthatunk, a menükről a következő oldalon írunk részletesen.
(7) Törlés gomb: lejátszás módban az aktuális kép vagy az összes nem védett kép törlésére használható.
(8) Négyirányú vezérlő nyilak: elsősorban a menürendszerben való navigálásra használhatjuk, de programozott funkciókat is ellátnak:
- Fel: kioldás és sorozatmód beállítása
- Le: vakumód
- Balra: fehéregyensúly
- Jobbra: érzékenység
(9) OK gomb: a kiválasztott értékek elfogadására szolgáló billentyű.