A probléma és megoldása
A kaliforniai Santa Clara-ban működő Foveon legutoljára a 16 megapixeles CCD lapkájával hívta fel magára a figyelmet. Ezúttal sem adták alább, egy igazi korszakalkotó termékkel lepték meg a fotós társadalmat. Az X3 technológia alkalmazásával az eddig használt interpolációs eljárás végre eltűnhet a digitális fotózásból. A Foveon új CMOS (sok helyen tévesen CCD-ként említik) lapkája minden pixelpozícióban képes mind a három alapszínt (piros, zöld, kék) külön érzékelni. Eddig erre egy gyártó lapkája sem volt képes.
A probléma
A ma elterjedt digitális fényképezőgépek többsége olyan CCD vagy CMOS lapkát tartalmaz, amelynek a felületén mátrix szerűen színszűrők találhatók. Így minden egyes pixel, csak egyféle színt érzékel. Az így rögzített jelfolyamot a színszűrő mátrixának figyelembevételével úgy alakítják át, hogy az egyes pixeleknél hiányzó két színadatot (egyet ugye rögzített az érzékelő) a környező pixelhelyenek rögzített színadatok alapján próbálták kitalálni. Mivel ennél az eljárásnál nem létező adatokat kellett alkotni, joggal emlegetik az interpolációt a minőségre igényesebb fotósok. Egyes drágább stúdió fényképezőgépekbe emiatt három külön érzékelő lapkát szereltek, amire egy prizma segítségével irányították a három színre bontott képet. Így a rögzített kép minden egyes pixelének mindhárom színadata valós értéken alapult. Mivel ez az eljárás drága és bonyolult, nem is terjedt el a piacon.
A három rétegű CMOS
A Foveon által most bemutatott technológia teljesen máshogy működik. A kaliforniai cég a szilícium azon tulajdonságára épít, hogy a különböző hullámhosszú fénysugarak különböző mélységig hatolnak bele. Ezt kihasználva, a szilícium lapka különböző rétegeibe épített szenzorokkal az X3 minden pixelhelyen mind a három színinformációt képes rögzíteni. Ez egyébként hasonló a hagyományos filmek emulziójához, ahol szintén három (a Fujinál négy) fényre érzékeny réteget találunk.
A réteges elhelyezkedésnek köszönhetően a Foveon lapkával háromszor annyi információt lehet összegyűjteni, mint egy hasonló pixelszámú hagyományos szenzorral. Ez önmagában óriási minőségjavulást eredményezhet. Az új eljárásnak azonban nem ez az egyetlen jó tulajdonsága.