Fotós Falinaptár 2013-ra

0

Szolgáltatók

Az elmúlt években egy év kivételével minden karácsonykor a Digilabor.net-nél rendeltem meg a naptárakat, mert úgy éreztem, hogy az általuk nyújtott minőséget nem igazán lehet felülmúlni. Mégis motoszkált már bennem egy ideje a gondolat, hogy milyen lehet vajon a többi hasonló szolgáltatás, és hogy jó lenne végigpróbálni őket. Idén rászántam magam, és álnéven ugyanazokból a képekből öt szolgáltatótól öt különböző falinaptárat rendeltem. A cikkben megpróbálom a folyamatot a rendeléstől élményszerűen visszaadni, hiszen egy ilyen kreatív terméknél nem csak a végeredmény, hanem a hozzá vezető út simasága vagy rögössége is egy nagyon fontos tényező. A rendelést december 3-án (hétfőn) este a már jól ismert Digilabor.nettel kezdtem, és a Cewe naptárán kívül mindet le is adtam. A Cewe Fotókönyv szolgáltatásában a naptárat (a rendeléstől független) technikai nehézségek miatt csak másnap tudtam megrendelni.

Digilabor.net

Digilabor.net

A Digilabor.net letölthető windowsos alkalmazást kínál a fotós termékek, így a naptárak összeállításához és megrendeléséhez is. A szoftver az évek során semmit sem változott, így a frissítések letöltése után már szinte vakon is össze tudtam állítani a naptárat. A stílusok között van néhány új, de nekem továbbra is a szolid, fekete alapon fehér virágmintás tetszik a legjobban. Az alkalmazás itt-ott botladozott, nem mutatta némelyik képnél a nézőképet, nem lehetett állítani a nézőkép mező magasságát, de ezt leszámítva a naptár összeállítása gyorsan és egyszerűen ment.

Kínált méretek

  • A3-as falinaptár (13 lapos, álló) – 5999 Ft
  • A4-es falinaptár (13 lapos, álló) – 3999 Ft
  • Asztalinaptár (13 lapos, fekvő) – 2999 Ft
  • A5-ös asztalinaptár (13 lapos, álló) – 1999 Ft
  • A2-es poszternaptár (1 lapos, álló vagy fekvő) – 1999 Ft
  • A3-as poszternaptár (1 lapos, álló vagy fekvő) – 799 Ft

A képek a bal oldalon kiválasztott mappából húzhatók be az adott napokhoz. A rendszer ellenőrzi a fotók felbontását, zöld, sárga és piros smiley-val jelölve a „tökéletes”, „még megfelelő” és „már nem elég jó” képeket. Az oldalra behúzott képek a képkereten belül nem módosíthatók, így azokat még a naptárrendelő szoftver indítása előtt érdemes megfelelő méretűre vágni. A rendszer képenként elforgatást, fekete-fehér konverziót, szépia konverziót és automatikus képkorrekciót kínál. Ez utóbbi az eddigi tapasztalataim szerint az átlagos családi fotókkal rosszat nem tesz, ezért bekapcsolva hagytam. Az álló és fekvő formátumú fotókat a rendszer automatikusan felismeri, és a megfelelő naptároldal elrendezést választja hozzá. Ezzel a módszerrel az oldal kitöltése mindkét esetben optimális. Az oldal előnézeténél zavaró, hogy minden hónap előnézeténél a Január felirat szerepel a naptáron.

Egy rendelésbe több különböző naptár is tehető. A rendelés véglegesítésénél kicsit félrevezető, hogy a program lejárt árlistára panaszkodik, miközben nincs frissebb árlista, illetve 1500 forintért írja a futáros kiszállítást, miközben a budapesti címre csak 750 forintot számol a kalkulációban. A rendszer nem írja, hogy mikorra lesz kész a megrendelés. Az összeállított megrendelés elküldhető interneten, vagy CD-re kiírva személyesen is bevihető a cég Budapesten, a Karolina úton található üzletébe.

Bestfotókönyv

Bestfotókönyv

A Bestfotókönyv honlapja könnyen áttekinthető, nagyon funkcionális, bár a termékek áráról csak egy igencsak hiányos listát találtam PDF formátumban. A naptár összeállításához a cég egy flash alapú online rendelőszoftvert kínál. Az elérhető naptárstílusok a honlapon megnézhetők, és a naptár összeállító szoftver még a regisztráció előtt kipróbálható. A gyors regisztráció után a képfeltöltés folyamata egyszerű és egyértelmű, a képekből a feltöltés után fotókönyv és naptár készíthető.

Kínált változatok

  • 30×45 cm-es falinaptár (13 oldal, álló) – 6000 Ft
  • 20×30 cm-es falinaptár (13 oldal, álló) – 4000 Ft
  • 30×15 cm-es asztalinaptár (13 oldal, fekvő) – 4000 Ft

A megrendelésnél kiválasztható a naptár első hónapja, így akár márciustól februárig szóló naptár is rendelhető. Összesen 15 stílus közül lehet választani.

A naptár minden egyes lapjára egy, kettő, három vagy négy fotó tehető különböző elrendezésekben. A feltöltött képek bal oldalon egy függőleges sávban jelennek meg, ahonnan csak át kell húzni a megfelelő képhelybe. A képhelyek elrendezése, pozíciója nem módosítható, de a képhelyen belül a fotó nagyítható, igazítható és forgatható, hogy a képhez illő legjobb kivágást kapjuk. Az álló és fekvő képeket tartalmazó oldalak felépítése azonos, így az álló képek túl kicsik az oldalon, sok a fehér hely.

A naptár összeállítása után az elkészült oldalak újra átnézhetők, újabb naptárak rendelhetők, vagy elküldhető a rendelés. Az elkészült termékek átvehetők a cég West Endben (Budapest) lévő üzletében, illetve 1000 forintért kérhető kiszállítás is. A december 3-án este leadott rendelés kiszállítását december 10-re ígérték.

Hpix

Hpix

A HP néhány éve indult kereskedelmi fotószolgáltatásának keretében ma már Magyarországon is 18 helyen lehet HP kreatív termékeket, köztük naptárat is rendelni. A rendszer érdekessége, hogy a naptárak személyesen a boltban is összeállíthatók a kihelyezett terminálokon, de az üzletek Windows-ra és Mac-re is kínálnak rendelés összeállító szoftvert. Az indulásnál buktató, hogy már a szoftver letöltésénél ki kell választani, hogy melyik üzletből szeretnénk rendelni, mert az üzletekben található eszközpark nem egységes, így nem mind kínálja az összes terméket. A fontosabb termékeket az üzletek mellett a honlap is feltünteti, ami megkönnyíti a választást. A rendszer alapból nem kínál házhoz szállítást, de a bolttal ez leegyeztethető.

A telepítés után a szoftver letölti a bolt aktuális adatait és kínálatát, majd eláraszt bennünket a választható termékekkel. A rendszer nem kicsit kaotikus, elsőre nem is tudtam, hogy hova kattintsak, hogy naptárt tudjak rendelni (és elsőre nem is találtam el). A termékekről a kiválasztáskor nagyon keveset tudni. Nem jelenik meg az ára, a mérete, az oldalszám sem. Csak hogy havi oldalakat tartalmazó naptárról van szó. A megfelelő termék megtalálása után újabb kihívás elé kerültem: stílus kiválasztása. A program rengeteg háttérmintát kínál, de azok nem láthatók az adott termékre aplikálva, és többnyire túl csicsásnak tűnnek (de ez persze csak az én véleményem). A képek megnyithatók saját gépről vagy online forrásból. Én az előbbit választottam.

A képek betöltése után választhatunk az automatikus és manuális elrendezés közül. Előbbi főleg fotókönyvek esetén lehet érdekes, ahol az időben nagyjából egyszerre készült fotókat azonos oldalra rendezi, így a nyaralás történései nagyjából együtt maradnak. Mivel a naptár minden egyes oldalára én akartam meghatározni, hogy mi kerüljön, a manuális elrendezést választottam.

A legnagyobb alkotói szabadságot a HP szoftvere biztosítja, hiszen itt az oldalra illesztett képet szabadon lehet méretezni, forgatni, de egy oldalra akár több fotó is feltehető. A nagy szabadság persze extra gonddal is jár, hiszen a képeket kézzel kell középre illeszteni, megfelelő méretre húzni, ami a relatíve kis méretű szerkesztőfelületen nem mindig egyszerű mutatvány. Az oldalon a naptár rész mindig azonos méretű helyet foglal el, így a térkihasználás egy fekvő képpel vagy két egymás mellé tett álló képpel ideális. Mivel nemzetközi szoftverről van szó, a beállítások között az is megadható, hogy mi legyen a hét első napja, illetve hogy milyen ország nemzeti ünnepeit nyomtassa rá a rendszer a lapokra. Ezeket érdemes ellenőrizni. Nem tudom hol lehetett volna beállítani, de a naptárhoz nem sikerült fedőlapot generálni, így a többi szolgáltatónál 13 lapos naptár a HP-nál 12 lapos lett.

Készen álltam a rendelésre, mikor nagyon meglepődtem: A naptár kiválasztásakor nem vettem észre, hogy a szoftver alapállapotban úgy van beállítva, hogy csak az otthon kinyomtatható terméktípusokat listázza, a boltban rendelhetőket nem. Így már érthető, hogy miért nem volt ár és méret a kiválasztásnál, hiszen az összeállított lapokat olyan méretben és olyan minőségben nyomtatom, ahogy nekem jólesik. Bosszantó, hogy a közel fél órás munkám mehet a kukába.

A boltban megrendelhető naptár 30×30 cm-es lapokból áll, ahol a kihajtott oldalpár felső részén van a kép, az alsó részén a naptár. Értelemszerűen a naptár felső része alakítható. Hogy valamit visszanyerjek az elvesztegetett időből, a második menetben az automatikus kitöltést választottam. Ugyan kellett valamennyit alakítani rajta, de így, hogy ismertem a programot, másodjára már gyorsabban ment. A program 3 órán belüli elkészülési időt ígért, ami nyilván csak munkaidőben történő leadásnál lehetséges.

Kínált méretek

  • 30×30 cm-es, 13 lapos naptár – 7450 Ft

Printpix.hu

Printpix.hu

A PrintPix webes rendelői felülettel (nem flash) kínál naptár rendelést. A cég főoldalán a nagyméretű bannerről (ha nincs letiltva a flash megjelenítés) lehet eljutni a naptár választás oldalra, ahonnan a rendelés folyamata nagyon egyszerű, mégis sok finomhangolási lehetőséget kínál.

Rendelhető méretek

  • A4-es falinaptár (12 vagy 13 lapos, álló) – 2990 Ft
  • A3-as falinaptár (12 vagy 13 lapos, álló) – 4990 Ft
  • A4-es falinaptár (1 lapos, álló) – 500 Ft
  • A3-as falinaptár (1 lapos, álló) – 900 Ft
  • 29,7×13,5 cm-es asztalinaptár (12 vagy 13 lapos) – 2500 Ft

Az általam rendelt A3-as 12 lapos falinaptárnál kiválasztható volt az első és az utolsó hónap, hogy legyen-e előlap, hogy megjelenjenek-e a névnapok és az ünnepnapok. A naptár egyes napjai megszemélyesíthetők, így felírhatók a családtagok születésnapjai, vagy az egyéb jeles évfordulók. Az oldal naptár részén cserélhető a háttér, módosítható a szövegek betűtípusa és az oldal meghatározó színe. A képek feltöltése után lehetőség van egyszerű körbevágás (crop) alkalmazására (annak az oldalaránya is fix), de más modosítási lehetőséget a honlap nem kínál. A képminőség megfelelőségéről a rendszer zöld, sárga és piros pöttyökkel ad tájékoztatást. A fekvő és az álló képeket a rendszer az oldal elrendezésénél nem különbözteti meg, így az álló képek viszonylag kicsiben jelennek meg. Az oldalra illesztett képek nem mozgathatók, nem forgathatók, azok minden esetben a lehető legnagyobb területet töltik ki.

Bár a képek beillesztése viszonylag egyszerű, kissé zavaró, hogy a hónapokat a weboldalon lefelé görgetve kell kiválasztani.
A megrendelés leadásakor kiválasztható személyes átvétel, személyes (expressz, 2 órán belül) és kiszállítás, de egyikhez sincs odaírva, hogy mennyi idő (kivéve a középsőt) és mibe kerül az extra szolgáltatás. A printpix.hu egy másik oldalán talált információ szerint a naptárakat 2 nap alatt készítik el, de extra 1990 forintért 2 órán belüli gyártást is vállalnak. A kiszállítás díja 990 Ft.

Cewe

Cewe Fotohálózat

A Cewe a fotókönyv és fotós naptár piac talán legnagyobb szereplője, több olyan szolgáltató mögött is ott állnak, amelyekről először nem is gondolnánk. A naptár kínálat is a Cewénél a legnagyobb

Kínált méretek

  • A3/A4 Falinaptár (13 lap, álló) – 3390 Ft-tól
  • A3/A4 Falinaptár fotópapírra (13 lap, álló) – 4690 Ft-tól
  • A3-as Falinaptár fotópapírra (13 lap, fekvő) 7790 Ft-tól
  • A2/A3 Fali határidőnaptár (13 lap, álló) – 4790 Ft-tól
  • A3 Fali éves tervező (1 lap, fekvő) – 1190 Ft-tól
  • Konyhai naptár (13 lapos, álló, 13×29,7 cm) – 2490 Ft-tól
  • További 4 asztalinaptár minta

Ahol több méret is van, ott az ár értelemszerűen a kisebb méretre értendő, a nagyobb méret drágább.

A megfelelő naptár kiválasztása után a HP szoftveréhez hasonlóan a bőség zavarával küzdünk. A program nem kínál kész naptár stílust, minden oldal megjelenését a felhasználó választhatja meg. Persze el lehet fogadni a felajánlott elrendezést is, de aki valami egyedit szeretne, annak sokat kell dolgoznia a naptárán. A beépített sablonok az összes kipróbált szolgáltató közül a Cewénél a legjobbak. Különböző elrendezések vannak az álló és a fekvő képekhez, és mindkettőre van több variáció is. Egy oldalra maximum 5 kép kerülhet. Nincs meg az a szabadság, mint a HP szoftverben, de a kötöttségeivel együtt ez egy praktikusabb rendszer. A képek vághatók, és többféle módon korrigálhatók is. A felület legnagyobb problémája, hogy a rengeteg hasonló mintát a kis nézőképek miatt nehéz összehasonlítani.

Melyik lett a legjobb naptár? A következő oldalon megtudhatja.