HP Indigo digitális nyomdagépek
Különösebben nem hoztak lázba, pedig ha úgy vesszük, akkor ezek a digitális képalkotás nagyüzemi eszközei. Természetesen nem csak képek, hanem bármilyen szöveges anyag előállításához megfelelők. Előnyük a hagyományos nyomdatechnikával szemben, hogy akár minden egyes oldal különösebb extra költség nélkül megszemélyesíthető.
Az Indigo nyomdagépek némelyike képes 800×800 dpi-s felbontással és 230 vonal/inch rácssűrűséggel, 4, 6 vagy 7 színnel nyomtatni. A négy alapszín mellett a komolyabb berendezések világos cián és világos magenta alkalmazásával biztosítják a kevésbé fedett felületek részletességét. A 7. szín a többiből nem kikeverhető, vagy mindenképpen direkt színként nyomtatandó színek számára van fenntartva.
A képek minősége nagyon függ a vizsgált felület színétől. Vannak színek, amelyeket hihetetlen szépen tudnak reprodukálni, de vannak olyanok, amelyek nem jobbak, mint azok a mutatós anyagok, amelyeket hagyományos nyomdagéppel lehet produkálni. Szóval minőséget tekintve talán nem lehet előnyről beszélni, de a folyamat rugalmassága (nincs szükség filmre és nyomólemezre, így egy nyomtatási folyamat több napról néhány órára csökken) mindenképpen mellette szól. A nyomtatási költségekről nem esett szó, de az elhozott mintákat mindenképpen benevezzük idei fakulási tesztünkre.
Műalkotások reprodukciója
A prezentáció számomra érdekesebb része a festmények reprodukciójáról szólt. A feladat nem új, már évekkel ezelőtt megkezdődött a nagyobb gyűjtemények digitalizálása. Aki próbált már ilyen feladatot megoldani, az tudja, hogy nem egyszerű mindent úgy beállítani, hogy a végén az eredmény ne csak hasonlítson az eredetire, de színeiben és hangulatában is visszaadja azt. A HP ebben a feladatban is az egyszerűsítés lehetőségét kereste: olyan munkafolyamatot akartak kialakítani, ahol bármely kiválasztott eszközzel elvégezhető legyen a műalkotás reprodukciója. A művelet nehéz részét egy szoftverre, az ARTIST-ra bízták. A folyamatból az a momentum maradt meg az emlékezetemben, hogy a festmény mellett egy fehér/szürke lapról is készítenek egy referenciaképet. Ezt a képet használja az ARTIST arra, hogy kiegyenlítse a képen a megvilágítás egyenetlenségeit. Ennek köszönhetően a legnagyobb feladatot, az egyenletes megvilágítás megteremtését a rendszer leveszi a vállunkról. A kiállított másolatok tényleg lélegzetelállítóan szépek voltak, de magát a folyamatot a helyszínen nem mutatták be.
A digitális nyomdagépeket és a festmények reprodukciójának technikáját a HP együtt használja néhány nagy múzeumban, hogy lehetővé tegye a látogatóknak egy-egy kiválasztott műalkotás másolatának, vagy a látogatónak tetsző festményeket tartalmazó montázs elkészítését.
A HP Labs központjában (a világ több pontján is vannak kisebb fejlesztőközpontjaik) tett látogatásunkat az alapítók eredeti formában meghagyott irodájának megtekintésével zártuk.
|
|