HP Labs: Képfeldolgozás, képkezelés

0

Digitális fotózás

Bár a digitális fotózásról az előző cikk szólt, a fejlesztőközpont egyes részlegeit nem lehet éles vonallal elválasztani egymástól. A HP fényképezőgépekben már régóta megtalálható vörös-szem eltávolításról, panoráma összefűzésről, és az újdonságnak számító videó nyomtatásról ebben az előadásban esett szó. Ez a részleg röviden szólva a szoftverek intelligenciájának növelésével foglalkozik. Persze jó is lenne, ha ezt ilyen egyszerűen meg lehetne oldani, mint amilyen könnyű volt leírni.


Képkészítés folyamata a HP-nál

A szem pirosodása a beépített vakus kompakt fényképezőgépek megjelenése óta a fotókat leggyakrabban tönkretevő jelenség. Oka nem gyártó függő, egyszerű fizika. Persze a mérnökök igyekeznek a lehető legjobban átverni a fő bűnöst, a fotón szereplő alany retináját (elővillantások), de ennek hatása helyzet és emberfüggő. Csecsemőknél nincs az az elővillantásos rendszer, ami képes megakadályozni, hogy pirosak legyenek a szemeik. A megoldás ilyen esetekben az indirekt vakuzás, de erre a kompakt gépekbe épített vakuk fényereje túlságosan kevés.

„Ha már nem lehet elkerülni, akkor meg kell tanulni kiretusálni őket.” Nyilván ez volt a kutatócsapat frappáns megállapítása, amivel a következő projektet, a szoftveres piros-szem keresést és automatikus retusálást elindították. A dolog lényege, hogy a felvétel elkészülte után, ha a vaku villant és feltételezhető, hogy emberek vannak a képen, akkor a szoftver elkezdi keresni a képen a szemnek látszó piros foltokat. A korábbi HP fényképezőgépekben ez a művelet nem volt automatikus, de a legújabb szériában (Photosmart R927 és Photosmart R727) a művelet az exponálás után rögtön lefut. Az automatikus retusálásnak két hátránya van: 1. a fényképezőgéppel a retusálás másodpercei alatt nem lehet fényképezni, 2. az eredményre a fotósnak nincs semmilyen ráhatása, megtörténik akkor is, ha a piros folt kereső téved. Míg az első hátrányt el kell fogadni, a másodikra a HP remek megoldást kínál azzal, hogy a retusálás eredménye a fényképezőgépben bármikor visszaállítható.

A panorámaképek készítését már nagyon sok gyártó támogatja azzal, hogy a panoráma program kiválasztása után az automatika beállítja a paramétereket, és az illesztéshez megmutatja az előző kép megfelelő szélét. A következő művelet, a fájlok összefűzése már a számítógépen történik. A HP a két művelet közé egy extra funkciót illesztett, ami a panoráma összeállítását már a fényképezőgépben megoldja. Az elkészült panorámaképpel így az áttöltés után nincs semmi dolgunk, feltéve hogy elég az így kapott néhány megapixeles felvétel az amúgy 8 megapixeles eredetik esetén elérhető 10 megapixelen felüli helyett. Ha a nagyobb felbontású képre is szükség van, a képeket továbbra is a számítógépen kell összefűzni. A fényképezőgépben összefűzött képek azonnal alkalmasak számítógép nélküli nyomtatásra is. (Milyen jó lett volna ez akkor, mikor néhány éve Torontóból a CN Towerről készült panorámaképemet szerettem volna képeslapként hazaküldeni.)

Videó nyomtatás


panorámaképek videóról: ilyet kérünk minden fényképezőgépbe!

Videó nyomtatás egyik érdekes aspektusa, ha egy svenkből (felvétel közben jobbra vagy balra forduló kamera) állítunk elő egy panorámaképet. Az ötlet nem is annyira nagy butaság, hiszen minden adat a rendelkezésünkre áll. A módszer mozgó témák esetén ugyan nem használható, de tájképeknél a falevelek apró mozgása, vagy a tenger hullámzása nem jelent problémát. Persze a videó forrásból származó panorámáknál nem szabad nagy felbontásra számítani, így ezek felhasználhatósága erősen korlátozott, de a családi fotóalbumokban még pótolhatják az el nem készített panorámaképeket.

Média menedzsment


Bemutató tetszőleges számú képből automatikusan

Számomra a legérdekesebb fejlesztés ennél a részlegnél az automatikus képválogató rendszer volt. Ez egy olyan szoftver, ami egy halom digitális fotóból azok jellemzői alapján a kívánt mennyiségű fotót válogatja össze úgy, hogy a fotósorozat minden lényeges történéséből szerepeljen a sorozatban felvétel. A rendszer a fotókat azok készítési dátuma és időpontja alapján csoportokra osztja, mert feltételezi, hogy ha egymás után egy órán belül csináltunk 20-30 felvételt, akkor azok egy eseményhez tartoznak, míg az 5-6 órával később készült hasonló adag fotó már egy másik eseményen készült. Az így kapott „kupacokból” a rendszer expozíció, élesség és egyéb paraméterek figyelembevételével annyi képet választ ki, hogy az összes kép száma azonos legyen a felhasználó által megadottal. Így ha ritkán látott ismerősök jönnek, akkor őket nem kell a családtagoknak szánt 100 fotós nyaralós válogatással untatni, egy szemvillanás alatt kiválasztható a legfontosabb 15 kép, amit már nem olyan nagy megterhelés átnézni. Persze a rendszer hatékonyságát nem tudtuk saját fotósorozaton kipróbálni, de az ötlet mindenképpen ígéretesnek tűnik. Én szívesen használnám, mert a fotók bemutatása vendégek esetén mindig problémás dolog.

Kulcskockák a videofelvételekben

A videofelvételek bemutatása és a sok felvétel közötti keresés szintén nem egyszerű feladat. A filmszerkesztő programok filmcsíkként prezentálják a felvételeket, ahol a filmből egyenlő távolságra lévő filmkockák mutatják a felvétel történéseit. A felvétel szerkesztésekor ez talán jónak is tűnhet, de a film tartalmáról ezzel nem biztos, hogy jó képet kapunk. A HP szoftvere a képkockák elemzésével megpróbálja megkeresni az egyes jeleneteket, melyben azonosítja a legjellemzőbb képkockát, majd ezeket egy vetítés formájában jeleníti meg a film ikonjaként. Így a film végignézése nélkül néhány másodperc alatt azonosítható a film tartalma.

Fotó és videó montázsok


mutatós montázsok automatikusan

A PMA-n bemutatott Photosmart Studio egyik szolgáltatása, hogy az anyagokhoz kiválasztott fotókat automatikusan elosztja a megadott számú oldalon úgy, mintha azok direkt úgy lennének összeválogatva. Ez a több tucat képből fotómontázst tartalmazó posztereken a leglátványosabb. A rendszer megvizsgálja a fotó oldalainak arányait, a felbontást, a képek számát, meg minden egyebet és kiszámolja az egyes képek optimális méretét és pozícióját. Büszkeséggel töltött el a tudat, hogy egy hasonló feladatot ellátó saját készítésű szoftvert már évek óta használunk a gépbemutató cikkek végén található indexkép és a hozzá kapcsolódó kattintási térkép automatikus összeállításához. Persze a HP megoldása sokkal többet tud, az elgondolás és a mechanizmus azonban a kettő hátterében azonos.

A sorozat befejező részében a HP által fejlesztett digitális nyomdai eljárásról és a reprodukciók előállításáról lesz szó.