iPhoto Faces és Places

0

Ma a képek albumokba rendezése, címkézése, apróbb javítása már nemhogy nem újdonság, de a legalapvetőbb elvárás egy modern képkezelő szoftvertől. Ahhoz, hogy egy szoftver kiemelkedjen a versenytársak közül ennél sokkal többet kell nyújtania. Lehetőleg olyan valamit, ami amellett hogy hasznos, még jól kommunikálható és látványos is.

Faces – Arcok

Amikor először elkezdtem az iPhotoba rendszerezni a fotóimat (korábban a készítés dátuma és az esemény szerint könyvtárakba rendeztem őket), akkor kézenfekvő volt hogy azokat a rajtuk látható családtagok és ismerősök nevei alapján címkézzem fel. Az évek során képek ezreihez rendeltem így címkéket. A cél az volt, hogy ha később keresek egy olyan képet, amin mondjuk a fiam és a lányom van együtt a tengerparton, akkor azokat néhány mozdulattal kiválogathassam a rengeteg kép közül.

A címkézés jó módszer, de még jobb lenne, ha nem nekünk kellene csinálni. Az arcfelismerés és arc azonosítás óriási fejlődése mellett nyilván ez vezérelte az Apple mérnökeit is, mikor ilyen irányba kezdték el fejleszteni az iLife csomag képkezelő szoftverét.

Az arcok felismerése után minden személy külön ikont kap a parafatáblán (a családtagokat és a barátokat szándékosan mostam el)

Az iPhoto ’09 első indításkor, illetve új képek beimportálásakor elemzi a képeket, és megkeresi azokon az arcokat. Hasonlóan működik ez, mint a fényképezőgépek arcfelismerő rendszere, csak itt nem az élő kép, hanem az elmentett képek adják az alapot. Ha még nincs azonosított arc a gyűjteményünkben, akkor a szoftver néhány arc megadását kéri. Ezután indulhat a technológia érdekes része. A megadott minták alapján a szoftver felismeri azokat az arcokat, amelyeket a mintákhoz hasonlónak ítél, és összegyűjti azokat az adott név alá. Itt válogathatók szét a valóban a kérdéses személyt ábrázoló képek a tévesen azonosított arcoktól. A bélyegképeken ilyenkor csak a felismert arc látható, így nagyon gyorsan ellenőrizhető, hogy az arc a kiválasztott személyhez tartozik vagy sem. Egy kattintás ha igen, kettő ha nem. Így percek alatt képek százait lehet megadott emberekhez párosítani.

Többször is a lányomat ismerte fel a fiam helyett

A rendszer természetesen nem tévedhetetlen, de gép létére nagyon ügyes. A frissítés telepítése után először a feleségemet azonosítottam néhány családi fotón, mire a szoftver összeszedte az őt (is) ábrázoló felvételeket. Volt ugyan néhány kakukktojás, de érdekes módon ők mind a feleségem közvetlen rokonai voltak (nővére, unokahúgai, lányunk). Mintha felismerte volna a családi vonásokat.

A név beírásának kezdésekor felugrik a már beírt betűkhöz passzoló nevek listája

Mivel csak egy szoftverről van szó, néhány motívum simán megzavarja. A képek többségén enyhe borostát vagy rendezetlen rövid szakállt hordok, így minden szakállas embert alapból hozzám sorol, függetlenül attól, hogy egyébként hasonlítunk vagy sem. Sógorom ugyanígy járt a bajuszosokkal. Szerencsére ezek a tévedések néhány kattintással tényleg gyorsan javíthatók.

A szolgáltatás kellemetlenebb részével akkor szembesülünk, ha a rendszer egy képen egy arcot nem talál meg, vagy ha egy mintát tévesen arcnak gondol. Ilyenkor hozzá kell adni az arcot jelölő keretet, illetve törölni kell a felesleges jelölést. Ehhez mindenképpen az egeret kell használni, ami képek százainál elég időigényes művelet lehet. A kb. 6000 fotómból hozzávetőlegesen 1700 maradt, aminél kézzel kellett javítani. Ebből eddig 500-on sikerült magam átküzdenem.

A két felső mezőt kézzel kell törölni

Nagyon jó dolog, hogy a név megadásakor elérhető az Address Book (rendszer szintű névjegyzék) tartalma, így a címjegyzékemben már meglévő emberekhez tudok képet rendelni. Kár, hogy ez az integráció a másik irányba nem működik. Milyen jó lenne, ha a nevekhez rendelt képekből lehetne válogatni az Address Bookban, illetve ezek közül a fotók közül lehetne szinkronizálni egyet-egyet a telefon címjegyzékébe is.

Places – Helyek

Az iPhoto ’09 másik újdonsága, hogy a képekhez földrajzi helyszínek rendelhetők, így a felvételeink elhelyezhetők a térképen. Ha a fényképezőgép, vagy importálás előtt valami más szoftver GPS koordinátákat mentett a képfájlok EXIF adatai közé, akkor azokat a rendszer felismeri és automatikusan átveszi, de ha nem, akkor a helyszínt a térképre mutatva nekünk kell megadni.

A gépemen lévő képek a piros gombostűfejekkel megjelölt helyeken készültek.

Az EXIF adatokból átvett koordináták esetén a szoftver megpróbálja azonosítani a helyet, ahol a kép készült, így a kép a földrajzi elnevezés alapján is kereshetővé válik. Ha mi rendeljük a képet a térkép egy pontjához, akkor azt a pontot a Google Maps (vagy Earth) szoftverben megszokott módon a földrajzi névre vagy címre keresve gyorsan megtalálhatjuk. Természetesen egyszerre több képhez is hozzárendelhető a megtalált pozíció, sőt később ezt a helyszínt a már használt helyek között könnyebben és gyorsabban megtalálhatjuk.

Minden kép helye külön megadható egy ilyen panelen.

Térképes albumok

A szoftver egyik újdonsága a Places szolgáltatáshoz kapcsolódik. Nyomtatható albumokat eddig is lehetett készíteni, ráadásul nem is akármilyeneket. Az Apple mindig is a rendkívül kreatív dizájnról volt híres, ami az album sablonoknál is megjelenik. Ez a szolgáltatás most azzal bővült, hogy az albumba felvett képek helyszíneit az album egy oldalán, térképen is ábrázolhatjuk. A képek készítésének sorrendjében a szoftver képes mutatós nyilakat is a térképre rajzolni, jelezvén utazásunk irányát. Segítségével rendkívül mutatós albumok készíthetők.

Nagyon mutatós album oldal automatikusan, de paraméterezhetően.

Egyéb újdonságok

Az iPhoto ’09 természetesen más területeken is tartalmaz fejlesztéseket, de ezek inkább korábbi szolgáltatások finomításai, javításai. Új, látványosabb sablonokkal bővült például a Slideshow (vetítés) funkció, de további beállítási lehetőségek kerültek a kép szerkesztés panelekre is. Az on-line képmegosztást segítő funkció ma már a címkézéshez hasonlóan kötelező elem. Az iPhoto ’09 a Flickr és a Facebook fotómegosztó szolgáltatások használatát segíti. Az erre a célra létrehozott albumok tartalmát folyamatosan szinkronizálja az on-line adattárral, így igazán egyszerű a közösségi oldalakon tárolt képek frissen tartása.

Egyéb kategorizálás: Events

Nem újdonság, de aki nem ismeri az iPhotot, annak mindenképpen jó tudni, hogy az iPhoto a felvételeket alapvetően események (Events) szerint rendszerezi. Az egy időpontban készült képek az importáláskor külön eseményt alkotnak, így könnyű őket elnevezni, illetve később azonosítani. Az események között a képek természetesen mozgathatók, így lehetőség van akár események összevonására is.

És akkor…?

A Faces és Places az ilyen technológiai fanatikusok számára, mint én rendkívül imponáló szolgáltatások. Rengeteg időt töltöttem már el az arcok és a helyszínek megadásával, és még messze a vége. Van azonban két dolog, ami mellett nem tudok szó nélkül elmenni: egyrészt nem tudom, hogy mire lesz ez igazából jó nekem, illetve nem tudom hogy fogom ezeket az adatokat átvinni más szoftverbe, ha egyszer a váltás mellett döntök.

Az első probléma kicsit ellentmond a cikk elején tett kijelentésemnek, miszerint az arcfelismerés segít a megadott embereket tartalmazó képek megtalálásában. Ez alapvetően igaz is, de a címkézés nagy mennyiségben még mindig egyszerűbb. Ott ugyanis nem kell megadni, hogy hol van az arc a képen és pontosan mekkora. Ez legtöbbször nem is érdekes. Itt viszont azoknál a képeknél, ahol a gép nem tudta azonosítani az arcokat, erre a két paraméterre is szükség van. Ennek felvitele pedig időigényes. A helyek használhatóságára a térképes megjelenítés az albumban már egy remek példa. Remélhetőleg lesz több ilyen szolgáltatás is.

Az adatok átvitele egyelőre három dolog miatt aggályos. Az arcok azonosítását egyelőre más népszerű szoftver nem támogatja, de a földrajzi helyszínek megadása sem túl elterjedt (bár ilyen már akad). Ha lesz is ilyen szoftver, valahogy meg kell majd oldani a szoftverek közötti adatcsere, adatátvétel szabványosítását. Illetve rá kell majd venni az iPhotot az így rögzített adatok kiadására. Amíg ezek nem biztosítottak, addig elég kockázatos napokat, vagy nagyobb képkatalógusok esetén akár heteket áldozni arra, hogy megadjuk ezeket az adatokat, hiszen nem lehet tudni, hogy később fel tudjuk-e majd használni őket.

Ettől függetlenül az iPhoto Faces és Places szolgáltatásai szenzációsan mutatják, hogy milyen irányba célszerű haladnunk, illetve hogy a technológia mi mindent tesz már ma is lehetővé. Az iLife csomag 2009-es változata minden most boltokba kerülő Macintosh számítógépen megtalálható, de a régebbi gépek tulajdonosai is frissíthetnek kb. 25 ezer forint ellenében.