A hagyományos fényképezés hívei sokszor azzal érvelnek a digitális fotózás ellen, hogy a fájlba rögzített képek számítógép nélkül nem érnek semmit. Ilyenkor a digitális fotós általában megadja a pontot az ellentábornak, pedig nem kellene. A mai fényképezőgépek felbontása és a fotólaborokban használt technológia ugyanis lehetővé teszik, hogy digitális úton is készüljön a hagyományossal megegyező, vagy annál jobb minőségű papírkép.
Az Internet és a digitális fényképezés előnyeit kihasználva nyitotta meg csúcstechnológiával felszerelt fotólaborját az Ofoto nevű amerikai cég. A megrendelő a vállalat
Ofoto árak | |
Képméret | Árak |
---|---|
10 x 15 cm | $0,49 (kb. 130 Ft) |
13 x 18 cm | $0,99 (kb. 260 Ft) |
20 x 25 cm | $2,99 (kb. 780 Ft) |
A postaköltség a sebességtől függ. Hagyományos postai szolgáltatással $1,99 (kb. 520 Ft), FedEx gyorspostával $9,99 (kb. 2600 Ft). Csak az USA-ba postáznak! |
Internet oldalán keresztül feltölti a képeit egy virtuális fotóalbumba, kiválasztja, hogy melyik képből mennyi és milyen méretű nagyítást kér, majd a címe és hitelkártyaszáma megadása után elküldi a megrendelést. A képek 2-3 nap alatt elkészülnek és nem túl cifra, de nagyon praktikus csomagolásban postán érkeznek a címzetthez. Az Ofoto a képeket hagyományos kémiai eljárással dolgozza ki, aminek köszönhetően a minőség megegyezik a hagyományos fényképek minőségével. (Az Ofoto Kodak papírt és eljárást használ.)
A szolgáltatások beindításakor az első megrendelőknek 100 db 10 x 15-ös kép ingyenes nagyítását vállalja az Ofoto. Gyorsan összeszedtem 30 olyan képet, amivel úgy gondoltam, hogy jól le lehetet tesztelni a nyomtatás minőségét. Volt a csomagban 640 x 480 pixeles képtől az 1600 x 1200 pixeles képen keresztül 3040 x 2150 pixeles képig mindenféle méretű és tömörítettségű. A 10 x 15-ös méreten kívül 13 x 18-as és 20 x 25-ös képek is rendelhetők. Összesen 46 nagyítást kértem, néhány képből több különböző méretben. Mivel a 10 x 15-ös képek illetve az Amerikán belüli postaköltség ingyenes volt az egészet megúsztam kevesebb mint 10 dollárból.
Megjöttek a képek
A képek elkészültéről és a postáraadásról két nappal a megrendelés után e-mail-ben értesítettek. Sajnos a postának az Egyesült Államok és Magyarország közötti légifuvarhoz majd két hónapra volt szüksége így csak most (február 26.) kaptam meg a képeket.
Meg kell mondjam, a borítékok kibontása után tátva maradt a szám. A képek majd megszólaltak. A minőség szédítően jó. A színek élénkek és egy kivétellel egyik képről sem lehet megmondani, hogy nem hagyományos eljárással készültek. A legjobb minőségű természetesen az a 6 megapixeles kép lett, amiről 10 x 15-ös nagyítást kértem. A kontrasztos, ferde élek is olyan élesek, hogy a pixelezettség legkisebb nyomát sem lehet felfedezni rajtuk. Ennek a képnek a minősége véleményem szerint meghaladja a hagyományos kisfilmes géppel készíthető képek minőségét. A csomagban volt két 13 x 18-as indexkép, amin az összes kép rajta volt kicsiben.
10 x 15: az alapméret
Az eredmény nem volt ennyire meggyőző a 3,7, 2,7 és a 2,1 megapixeles képek esetében. Egy olyan tesztsorozatot használtam, amiből két képet egy APS filmről szkenneltek, egyet egy Nikon D1-essel, egyet pedig egy Nikon CP950-essel készítettek. A Nikon szkennerrel (sajnos nem tudom melyikkel) készült kép minősége kritikán aluli. Hiába a nagy felbontás, ha a kép zajos. A másik szkennelt kép (nem ismert a szkenner típusa) minősége nagyságrendekkel jobb, de a kidolgozott képen nem jelenik meg a 3,7 megapixeles felbontástól elvárható tisztaság és részletgazdagság. Az élek enyhén elmosódottak (még mindig nem lehet megkülönböztetni egy hagyományos képtől), a színek picit túl telítettek. A D1-es az alacsonyabb pixelszám ellenére sokkal élethűbb, képet adott. Nekem az igazi meglepetést a Coolpix 950-es jelentette. Az eredeti kép felbontása ugyan sokkal kisebb volt mint a többi felvételé, de a kontrasztos élek és a vékony vonalak élesebbek voltak mint akár a D1-en vagy a szkennelt képeken.
A többi képet Nikon Coolpix 900-assal, Olympus C-2000Z-vel, Fuji MX-2700-zal, MX-1700-zal illetve MX-2900-zal készítettem. Számomra nagy meglepetést jelentett, hogy a 10 x 15-ös képeknél nem látszott különbség az 1 és a 2 megapixeles képek minősége között. A vékony vonalaknál, kontrasztos éleknél a 2,1, 2,3 megapixeles gépek épp úgy ‘elhasaltak’ mint a jó öreg CP900-as. Persze nem győzöm hangsúlyozni, hogy ezek az apró elmosódások néhány helyen pixelezettség szabad szemmel nem észrevehetőek (jómagam nagyítóval vizsgálgattam a képeket). A 10 x 15-ös méretben egyetlen rossz kép született. Az ok egyszerű: a 640 x 480 pixeles felbontás nem tartalmaz elég információt ilyen méretű nagyításhoz. A 106 dpi-s felbontás ellenére a kép 20 cm-ről összetéveszthető egy filmre készített gyengébb képpel.
13 x 18 cm
A 13 x 18-as méretnél már kidomborodtak a 2,3 megapixel előnyei. Első ránézésre mind a CP900-zassal, mind pedig az MX-2700-assal készült házfalfotók gyönyörűek voltak. Különbség csak az apró piros virágok körvonalánál volt látható. A 2,3 megapixeles képnél valamivel kisebb volt az elmosódás, mint az 1,3 pixeles Nikon képnél.
20 x 25 cm
Másik meglepetést a 20 x 25-ös képek jelentették. A nagy képméret miatt itt már csak 2,3 megapixeles képpel próbálkoztam. Az eredmény lélegzetelállító. Szabad szemmel látható pixelezettség nincs, az élek enyhe elmosódottsága pedig annak köszönhető, hogy Normál (közepes) tömörítésű képekről készültek a nagyítások. De a kép tisztasága (nincs zaj, szemcsézettség, mint a filmről nagyított képek esetén) meggyőző lehet még a legmegrögzöttebb digifotó utálóknak is.
Eredmény
Mindent összevetve a képek sokkal jobbak mint amire valaha számítottam. 10 x 15-ös méretben a képminőség már az 1,3 megapixeles képeknél is összevethető egy kisfilmes géppel készült képrkkel. A 2,1-2,3 megapixeles fényképezőgépek képei már kiválóak 13 x 18-as és 20 x 25 cm-es nagyításokhoz is. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy a 2 megapixeles fényképezőgépek felbontása és minősége már vetekszik a 35 mm-es film felbontásával és minőségével.
Ugyan Magyarországon még kevés a digitális technika fogadására is felkészített labor, de ezek számuk a 90-es évek első felében vásárolt minilaborok lecserélésekor várhatóan jelentősen meg fog nőni.
Újabb észrevételek
A képeken később vettük észre (jó szeműek nagyon közelről, átlagemberek nagyítóval), hogy egyes felületeken fel lehet fedezni a lézersugár által írt sorokat. Mivel ezek olyan apróak, hogy én szabadszemmel észre sem vettem őket nem hiszem hogy túl nagy jelentőséget kellene tulajdonítani a dolognak. Persze esetleg összehasonlítási alapot adhat a különböző technológiák összehasonlítására. Majd meglátjuk.