Kipróbáltuk: Adobe Photoshop pluginek I. teszt

0

nIK Color Efex Pro

nIK Color Efex Pro

Talán nem is létezik olyan fotós, aki tiltakozna ha fotóstáskája egyik pillanatról a másikra egy halom szűrőüveggel lenne teli. A polarizációs, ND, UV és színszűrők mindig megmozgatják a fantáziát, kitágítják a lehetőségeket, vagy csak segítenek egy ötlet pontosabb megvalósításában. Sok szoftverfejlesztő foglalkozik a fotográfiai szűrők emulálásával. Több-kevesebb sikerrel. Közülük az egyik legjobb a nIK Multimedia, melyről talán mindent elmond az a tény, hogy a közelmúltban a Nikon cég „házi” fejlesztőjévé lépett elő. Egyik legjobb pluginjük a Color Efex Pro alkalmazáscsomag.



Elsőre a bőség zavara kerítheti hatalmába a felhasználót a Color Efex Pro lehetőségei láttán. Egy csomagban sok tucatnyi eszközt kapunk, melyek többsége valamilyen fotográfiai szűrőt utánoz, vagy a Photoshopban nehezebben, több lépésben megvalósítható képhatást kreál. Az összes effekt bemutatásához nagyon hosszúra nyújthatnánk a cikket, így most csak az általunk kedvelt vagy fontosabbnak tartott lehetőségeket emelnénk ki.



A B/W Conversion a látszólag egyszerű fekete-fehérré alakítást végzi profi módon. A filmes fekete-fehér fotózásban elterjedtek a különféle színszűrők, amelyek bizonyos színtartományokat gyengítenek, ezáltal a FF filmen azok más világossággal jelennek meg. Így lehet kiemelni például a kék eget, vagy a növények lombozatát a képen, de eltüntethetők a pattanások és a szeplők is az arcbőrről. Ezzel az effekttel megjelölhetjük, hogy milyen (képzeletbeli) színszűrőt szeretnénk használni a fekete-fehér konvertáláshoz. Megadható a színszűrés erőssége és a teljes kép világossága is.



A Brillance/Warmth, azaz a brillancia és melegség nem fotográfiai szűrő emuláció, hanem az objektívek (esetleg a képfeldolgozás) alaptulajdonsága. A brillancia növelésével a színkontrasztot emelhetjük, míg a Warmth csúszka a színek meleg vagy hűvösebb összhatását befolyásolja. Az effekt alkalmazásánál ügyelnünk kell arra, hogy az összefüggő színű területek könnyen részlettelenné válnak és emelkedhet a színzaj. Lapos, unalmas színű fotóink azonban könnyedén „feldobhatók” ezzel az effekttel.



A különféle kontraszt filterekkel egy bizonyos színtartomány kontrasztja növelhető. Photoshopban ez elég összetett feladat lehet, itt azonban csak néhány másodperc. Választhatunk a kék, cián, bíbor, piros, és sárga színterületek között. Ezeket mind külön effektként állíthatjuk be. Az egyes lehetőségeken belül beállítható a kép világossága a kontraszt erőssége és a kontraszt színspektruma – ha kéket választottunk, a spektrum a világoskéktől a liláig terjedő tartomány. Csak ezen a tartományon belül lesz kontrasztnövekedés, ami drámai hatással lehet képünk színvilágára.



Az átmenetes színszűrők emulációjából egy tucatnyit kapunk a szürkétől a különböző égszíneken át a dohány (kávé) és lombozat színekig. Az átmenetes (graduated) szűrőket általában problémás fényviszonyok között használják, illetve a kép bizonyos részének színkiemelésére. Erős, kontrasztos fényviszonyoknál például jól jön a tájképhez használt szürke vagy kék átmenetes szűrő. A félig teljesen átlátszó, félig színezett filterrel visszafogható az ég erős világossága és emelhető a gyengébb megvilágítású táj fényessége. Erősebb szűrők esetén az ég sötétíthető, mélykékké, vagy akár haragos feketésé tehető. Esetünkben, szoftveresen használva a megvilágítást már nem tudjuk velük kiegyenlíteni, így pusztán színező, színeffektező hatásuk van. Például egy naplemente színei még jobban kiemelhetők egy vörös félszűrővel, miközben a kép másik felének színei érintetlenek maradnak. A előre megadott színeken kívül beállítható teljesen egyedi színezetű félszűrő is. Az opciók között megadható a szűrő elfordulása (ha nem egyenes a horizont), az ereje, a függőleges pozíciója és az átmenet jellege (éles, vagy mosottabb átmenet).



Az egyik legismertebb fotográfiai filter a polarizációs szűrőüvegek csoportja. Segítségükkel a nem fémes felületek (például üveg és víz) tükröződései és becsillanásai csökkenthetők, de közkedvelt a tájfotósok körében is, mivel ennek hatásaként növeli a színek kontrasztját és mélyíti az ég kékjét. Szoftveres alkalmazása esetén persze a tükröződések csökkentése lehetetlen feladat volna, de a tájképeknél tapasztalt hatásokat nagy vonalakban szépen visszaadja. A Polarization effekt használatakor két opciót állíthatunk. A Rotate Filter segítségével a valósághoz hasonlóan „forgathatjuk” képzeletbeli szűrőüvegünket, ezáltal erősítve, vagy gyengítve az effektet, különböző tartományokban. A Strength csúszka a teljes polarizációs hatás erősségét szabályozza.



Végül talán a Sunshine effekt érdemel említést, amellyel borús, megfáradt színeket adó fotónkra vihetünk fel némi napsütést. Elég sok opció áll rendelkezésünkre így pontosan részletes beállításra nyílik lehetőségünk. A Saturation Correction segítségével a színtelítettség mértéke fokozható, míg a CCR Effect a fényvisszaverést szabályozza. Négy alapértékben beállítható a napsütési algoritmus, majd a Sunlight Intensityvel a napfény erőssége a Radiusszal pedig az elmosottsága. A Prefilter 8 db előre megadott napsütési hatást tartalmaz, például természetes , égbolti, tájkép, kontrasztos, vagy kombinált megvilágításhoz. Ennek erőssége a Prefilter Strength csúszkán szabályozható.

A nIK Color Efex Pro a felsoroltakon kívül olyan effekteket tartalmaz még, mint az Infravörös szűrő emuláció, a megfakult színes fotó látszatát keltő Ink effekt, vagy az ódon fotográfiákat idéző Old Photo szűrő. De számos más effekttel is gazdagodhatunk a beszerzésével. Az összes lehetőség hiányossága, hogy az opciókat csak csúszkákkal szabályozhatjuk, amelyek nem túl pontosak. Számérték megadására pedig nincs lehetőség.

A nIK Color Efex Pro plugin demója letölthető az alábbi weboldalról. A 2.0 verziójú programcsomag kereskedelmi ára 299,95 dollár.









Pro és kontra
előnyök
hátrányok


  • seregnyi effekt

  • olcsóbb, mint külön fotószűrőket vásárolni

  • gyors és meglehetősen jó eredményt adó alkalmazások




  • drága

  • nem adhatók meg számértékkel a tulajdonságok

  • némely fotóhatás nem utánozható pontosan szoftveres úton