Kipróbáltuk: Adobe Photoshop pluginek I. teszt

0

Focus Magic

Focus Magic



A fotók élesítése mindig is az egyik sarkalatos pontja a képszerkesztésnek. A Photoshop több lehetőséget is biztosít erre. Itt van mondjuk a Unsharp Mask (életlen maszk), amellyel egészen jó eredményt érhetünk el, de korántsem tökéleteset. A Photoshop CS2 változatának új élesítési lehetőségei tovább tolták ki a program határait, de mihez kezdjen az, aki egy régebbi PS verziót használ, vagy nem elégedett a lassú és kissé körülményes új eszközökkel. Nekik találták ki a Focus Magic plugint, amely némi ismerkedés után kitűnő képességeket vonultat fel.

Először is két plugint kapunk egy csomagban. A hagyományos élesítő eljárást a Focus Magic esetében Fix Out-of-Focus Blurnek hívják. Kezelése rendkívül egyszerű. A képablak bal oldalán egy nézőképet kapunk, ahol beállíthatjuk azt a képkivágást, amit a jobb oldali Before-After (Előtt-Után) kis ablakokban látunk majd. Itt kísérhetjük figyelemmel az élesítés és az eredeti kép részletének különbségét.



A megfelelő élesség beállítására 4 lehullómenü áll rendelkezésre. Sajnos pontos értékek megadására nincs mód, csak előre meghatározott beállítások kiválasztására. Az Image Source menüben a fotó jellege választható ki, amely lehet digitális vagy analóg videokamera, filmes, vagy digitális fényképezőgép, de újságból szkennelt fotó, vagy erősen zajos kép is. Ezután állítható be az élesítés mértéke. A Blur Width az élek vastagságát szabályozza pixel értékben. Ezt 1-20 pixelig állíthatjuk, a Detect feliratú gombbal a programra is bízhatjuk a meghatározását. Nagyon finom részleteknél célszerű a 1-es, esetleg 2-es érték használata, magasabb értékre csak elnagyolt, foltszerű részletek esetén állítsuk. Az 1-es érték sokkal jobb eredményt ad, mint a Photoshop Unsharp Maskjának finomabb beállítása. Szinte pixelszintű élességet kapunk a használatával, ami még olyan esetben is jó hatásfokkal élesíti az apró részleteket, ha előtte már alkalmaztuk a képen az életlen maszkot. Az élesítés erőssége az Amounttal szabályozható. Itt viszont csak 25%.os lépésekre van módunk 0-200%-ig, majd onnan tovább 50%-os lépésekre 300%-ig. Itt jól jött volna akár a 1% finomhangolhatóság is.Az utolsó beállítás a Remove Noise, mely egyfajta zajszűrő funkció, de leginkább a por és karcolásnyomok eltávolítására szolgál és csak nagyobb Width értéknél (4 fölött) használható, ami egyben azt jelenti, hogy a finomabb zajt nem tünteti el. Ez esetben Automata, be és kikapcsolt, illetve csak a sötét, vagy csak a világos területek zajára ható beállítás választható.



A Focus Magic másik alkalmazási területe a bemozdult fotók korrekciója (Fix Motion Blur), ami a lehetőségeit tekintve nagyjából a Bölcsek kövének keresésével vetekszik, tehát közel áll a lehetetlenhez. Érdemes úgy közelítenünk hozzá, hogy nem várunk túl sokat tőle és akkor talán meglep azzal, hogy mégis milyen használható. Jó eredményt akkor érhetünk el vele, ha fotó látható bemozdulás egyirányú. Sok esetben a hosszú záridős képeket nem egy irányba, hanem valamilyen ív mentén mozdítjuk be. Ebben az esetben nehéz dolgunk lesz vele. Gyakran számolnunk kell duplázott élekkel is.



A beállításoknál ez esetben is meghatározható a kép forrása, ami esetünkben legtöbbször digitális fényképezőgép, de nagyobb bemozdulás esetén érdemes Grainy Image-re, azaz zajos képre állítani. Ezzel ugyan kevesebb részletünk lesz, de egy erősen bemozdul képtől felesleges részleteket várnunk. A Blur Directionnel 5 fokonként határozható meg a bemozdulás iránya, a Blur Distance-el pedig a mértéke. Az Amount is is a korrekció erősségét szabályozza. Nagyobb elmozdulás esetén nem mindig a magas érték adja a legjobb eredményt. A Remove Noise ezúttal is hasonló módon működik, mint az élesítésnél.

Példánkban egy erősen bemozdult képet (kézből, 1 másodperccel készült) próbáltunk korrigálni. A nem teljesen egyirányú elmozdulás miatt mérsékelt sikerrel. Enyhébb esetekben sokkal pontosabb eredményt kapunk, tehát a pluginünk ezen a téren nem csodaszer.

A Focus Magic plugin próbaverziója letölthető az alábbi weboldalról. A szoftver kereskedelmi ára 45 dollár.









Pro és kontra
előnyök
hátrányok


  • hatásos élesítési algoritmus

  • kisebb bemozdulások korrekciójára is alkalmas

  • egyszerű kezelhetőség

  • kevesebb halo effekt, mint a hagyományos élesítésnél




  • az élesítés erőssége nem szabályozható részletesen

  • a finom zaj csökkentésére nincs mód