Kezelőszervek
A fényképezőgépen a legtöbb fontos beállításnak megtaláljuk a maga gombját, bár ezek elosztása ismét érdekes „Canon”-osra sikerült. A gép tetején található az exponáló gomb, mely jobb kezünk mutatóujjával kényelmesen használható. A gomb nem került túlságosan a gép szélére, bár egy kissé még eltolhatták volna a gép közepe felé.
Optikai kereső és zoom-vezérlő gombok | |
Igen kis szögben látható kereső | Jól kézhezálló gombok |
Zoom használata lejátszáskor |
Akár 10x-es nagyítás |
A gép hátlapján az optikai keresővel körülbelül egy magasságban jobb oldalt találjuk a zoom vezérlésére használható gombokat. Ennek elhelyezése igen jó, a gomb jobb kezünk hüvelykujja alá esik. Felvétel esetén ezzel a gombbal tudjuk a digitális zoomot is növelni (ha nincs letiltva a menüben). Az optikai zoommal együtt 3,8x-es, 4,7x-es, 6x-os és 7,5x-es zoomértékek érhetők el.
Az LCD mellett jobbról két gombot láthatunk. A felső DISPLAY feliratú gombbal az LCD-n megjelenő információk mennyiségét állíthatjuk, illetve felvétel esetén akár ki is kapcsolhatjuk az LCD-t. Kikapcsolt LCD esetén a gép jelentősen alacsonyabb fogyasztású lesz, így több kép készíthető egy akkukészlettel.
Az alsó gomb felvétel módban különböző beállítások kiválasztására szolgál, úgy mint fényerő-kompenzáció, fehéregyensúly, illetve fotóeffektusok. A fényerő-kompenzáció -2 Fé és +2 Fé között állítható 1/3 Fényértékenként az LCD alatt lévő nyilak segítségével. A fehéregyensúly automatikus álláson kívül napfény, árnyék, izzó, fénycső, magas színhőmérsékletű fénycső állásokba tehető. Sajnos kézi beszabályozásra nincs lehetőség. A fotóeffektusok között a Vivid (erősen szaturált), a Neutral (kevésbé szaturált), az alacsony élesítésű, a széfia és a fekete-fehér módokat találjuk. Lejátszás esetén ezzel a gombbal tudunk egy nem szükséges felvételt törölni.
Kezelőszervek | |
A legtöbb kezelőszervet a gép hátlapjára helyezték | LCD környékére csoportosított gombokat, illetve ezektől jobbra az üzemmódtárcsa |
Ezektől jobbra található az üzemmódtárcsa. Kissé furcsa, hogy függőleges helyzetben találjuk ezt a tárcsát, de a gép használata során ez nem jelentett nagyobb problémát, kezdetben tűnt kicsit furcsának, hogy a tárcsa forgatásához a bal kezünk is szükséges. A választható funkciók a következők:
- lejátszás
- AUTO mód (mindent az alapértelmezésnek megfelelően használ a gép)
- programautomatika (beállítható érzékenység, vakumód, fókuszkeret, stb.)
- kézi mód (beállítható zársebesség és rekesz)
- panoráma mód
- mozgóképrögzítés (320×240 pixel, 20 kép/mp sebességgel, max. 10 mp időtartamig)
AUTO módban a menüben nem változtathatjuk meg a fénymérés módját, az érzékenységet és az AiAF üzemmódját. Ez esetben kiértékelő fénymérés, automatikusa érzékenység beállítás és az AiAF aktív üzemmódja lép életbe. Kézi módban mi magunk adhatjuk meg a zársebességet, a következő értékek közül választva: 15; 13; 10; 8; 6; 5; 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 0,8; 0,6; 0,5; 0,4; 0,3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1500 mp. Ezen kívül a blende értékét is változtathatjuk, nagylátószög esetén F2,8 helyett F8-ra, tele esetén F4,8 helyett F14-re. Ez elsősorban a szükséges zársebesség csökkentésére használható, a mélységélességet érdekes módon nem befolyásolja. Ennek oka, hogy a Canon PowerShot A40-ben a bejutó fénymennyiséget igen érdekes módon oldották meg. Miután a tesztek során azt tapasztaltam, hogy a mélységélességre nincs hatással a blende átállítása, rögtön szöget ütött a fejembe, vajon hogyan lehet ez. Az biztos, hogy az átjutó fény mennyisége változik, hiszen a szükséges zársebességek ezt bizonyítják. A mélységélesség azonos értéken maradása viszont azt jelzi, hogy a fény ugyanakkora átmérőjű rekeszen jut keresztül. Akkor mégis hogyan lehetséges, hogy kevesebb fény jut át? Nos, félórányi nyomkodás, tesztelgetés, szemrevételezés után kiderült: a Canon ezt egy igen ötletes megoldással, egy beépített 2 Fé-es természetes szürke szűrővel (ND Filter – Neutral-Density szűrővel) oldotta meg. Amint az a lenti képeken is látszik, alapesetben az optikában lévő lencsék által visszavert vörös fény látszik. F14-re kapcsolva azonban a belső részből olyan tükröződést látunk, mint ahogy egy kiégett izzó belső falára felgőzölgött fém veri vissza a környezete fényét. Vagyis valószínűleg a felvetésem helyes, miszerint ekkor egy szűrő ugrik az optika elé.
Érdekes fényerőcsökkentési módszer | |
F4,8, hagyományos blende | F14, fémgőzölt szűrő? |
Az LCD alatt további négy gombot találunk. Bal oldalon a beállítások elfogadásához és a vakumód megváltoztatásához használatos SET gombot találjuk. Mellette a balra nyilat, mely felvétel módban a sorozat-fényképezés vagy önkioldó használatára is szolgál. A jobbra nyíl felvétel esetén a tárgytávolság-tartományt változtatja (normál, makró, portré, tájkép). Míg a MENU gomb természetesen a menübe történő be- vagy kilépésre használható.
Felvétel menü |
A SetUp is innen érhető el |
A felvétel menüben a következőket találjuk:
- felbontás:
- 1600×1200 (L)
- 1024×768 (M)
- 640×480 (S)
- tömörítési fok:
- szuper-finom (SuperFine)
- finom (Fine)
- normál (Normal)
- fénymérés módja (P és M módokban):
- kiértékelő (Evaluative)
- pont-mérés (Spot)
- érzékenység (P és M módokban):
- Auto (ISO50-ISO150)
- ISO 50
- ISO 100
- ISO 200
- ISO 400
- AiAF engedélyezése vagy tiltása
- digitális zoom letiltása
- önkioldó ideje: 2 vagy 10 mp
- elkészített kép megjelenítése 2 vagy 10 mp-ig, illetve ennek letiltása
- AF segédfény engedélyezése vagy tiltása
- filesorszámozás nullázása
- SetUp:
- csipogás engedélyezése
- automatikus kikapcsolás engedélyezése
- dátum és idő beállítása
- kártyaformázás
- nyelv beállítása (angol, német, francia, holland, dán, finn, olasz, norvég, szlovén, spanyol, japán)
- videorendszer kiválasztása (PAL, NTSC)
SetUp menü
A legfontosabb beállítások
A menüben lévő érzékenység beállítást talán célszerűbb lett volna egy külső gombra kihozni, akár a fotoeffektus kiválasztás gombjára, hiszen valószínű az érzékenységet sűrűbben állítja be a felhasználó, mint a fekete-fehér, vagy széfia módokat, amelyek hatását akár utólag számítógép segítségével is elérheti.
Lejátszás menü
Igen egyszerű menü
Lejátszás esetén kisebb menüt találunk a gomb lenyomása után. Ebben a következőket találjuk:
- írásvédelem
- képforgatás
- összes kép törlése (kivéve az írásvédetteket)
- diavetítés (Slide Show)
- nyomtatásra kijelölés (Print Order)
- automatikus áttöltés (Transfer Order)