Optika II.
Geometriai torzítás
Az optika 28 mm-nek megfelelő nagylátószögnél kategóriájában teljesen átlagos 1%-os hordótorzítású, amely a felhasználás során viszonylag ritkán okoz problémát. Főként csak akkor lesz érezhető, ha függőleges elemeket komponálunk a képszélre. Tele állásban gyakorlatilag nincs torzítás. Ez is megfelel az ultrazoomok teljesítményének (igaz, ezt az 5×-ös átfogást szuperzoomnak is csak jóindulattal nevezhetjük).
Itt is megvizsgáltuk, vajon RAW képeknél nincs-e más helyzet. A tapasztalatok hasonlóak a kromatikus aberrációnál észlelttel, vagyis mind Lightroom, mind RAW Therapee esetében azonos képet kaptunk, mint a belső képfeldolgozó által készített JPEG.
Közelfényképezés, makró
A Canon PowerShot G11 makrózási képességei meglehetősen vegyesek. Nagylátószögnél, igen kicsi munkatávolságnál (1 cm) igen jó nagyítás érhető el, hiszen ekkor a lefedett terület szélessége mindössze 30 mm, ami kiváló nagyítást jelent. A torzítás sajnos ilyenkor jelentős, ráadásul a kis munkatávolság miatt a témát is könnyen leárnyékolhatjuk.
Nagyobb gyújtótávolságnál a tárgytávolság is nagyobb lehet, de a leképezési arány csökken, igaz a torzítás is enyhül. Teljes tele állásban már nem tapasztalható torzítás, s a 27 cm-es munkatávolság 88 mm széles terület teljes leképezését teszi lehetővé. Ez persze már nem nevezhető komoly makróteljesítménynek.
Peremsötétedés
A peremsötétedés főként műszaki jellegű fotózásnál szokott kritikus fontossággal bírni. A Canon PowerShot G11 e téren egészen jól teljesít. Nagylátószögnél, nyitott blendével még bőven 10% feletti a sarkok sötétedése, de lerekeszelve mindössze 6%, amely már elfogadható. Nagyobb gyújtótávolságnál pedig még sokkal jobb a helyzet, hiszen tele állásban nyitott blendével is csak 5%-os a peremsötétedés. Általános jellegű fotózásnál ez a mértékű vignettálás nem igen fog gondot okozni.