Kipróbáltuk: Canon PowerShot S30 teszt

0

Méréseink szerint...

Képminőség
A PowerShot S30-assal készült képek minősége volt talán az egyik leginkább meglepő dolog. Egy kompakt amatőr géptől ma már nagyon jó minőséget vár el az ember, de azért mindig van valami, amibe az igényesebb, megszállott vásárlók bele tudnak kötni. Gyanítom, hogy az S30-nál nagyon kevés ilyet találnak. A fénymérés tökéletes, az élességállítás jó, a képek élesek és részetekben gazdagok. A színek jók, nem túlzottan telítettek. Leginkább a fénymérés és az automata módban így beállított expozíció tetszett. A témán nagyon jól megtalálta, hogy minek kell jól exponáltnak lennie és mi az ami lehet kicsit világosabb vagy sötétebb. Ami még érdekes volt, hogy beégett részek automata módban még olyan témáknál sem voltak, ahol pedig számítottam volna rá. Mindent összevetve az S30-ason nagyon meglátszik, hogy egy komoly fotós multtal rendelkező gyártó terméke.

Fájlméretek
A fényképezőgéphez mellékelt 16 MB-os CF kártyára legjobb minőségű (3 megapixeles SuperFine) JPEG tömörítésű fájlokból mindössze 8 db fér. Fine tömörítés mellett ez a szám megduplázható, de lássuk be, ez még mindig nagyon kevés. A nagy fájlméretek oka, hogy a Canon nagyon kis tömörítést használ a képek mentésekor, aminek a másik oldalon nagyon jó képminőség az eredménye. Ez általában az összes Canon gépre igaz. Szerencsére egy 64 megás kártyára (ami ma már nem egy ökör ára) legnagyobb felbontásban közepes tömörítésnél a majd 70 kép menthető.

RAW formátumban a tartozékként mellékelt kártyára mindössze 5 darab fér, így ezt a funkciót ilyen kártyával maximum kipróbálni lehet. Videó módban az alap kártyára nagyfelbontásban mindössze 1 perc fér. Ehhez a funkcióhoz is ajánlott egy nagyobb kártya beszerzése.

Sebesség
A digitális fényképezőgép használata során sokszor találkozik azzal a fotós, hogy várni kell a gépre. Az esetek egy részében ennek nincs nagy jelentősége, de például a hosszú idő ami az exponáló gomb lenyomása és az exponálás közt eltelik sok fényképezőgépet kizár bizonyos felhasználási területekről. A következő táblázatban a PowerShot S30-nál mért adatok találhatók.

Művelet Eltelt idő (mp) Megjegyzés
Bekapcsolás
 Felvétel állásban 4,1 Az első kép exponálásáig
 Visszajátszás állásban 2,1 Az első kép megjelenéséig
 Átkapcsolás felvételről visszajátszásra 2,1 Az első kép megjelenéséig
 Átkapcsolás visszajátszásról felvételre 1,5 Az első kép exponálásáig
Kikapcsolás
 Felvétel állásból 1,9  
 Visszajátszás állásból 0,3
Késés exponáláskor
 Élességállítással, fényméréssel 1,0 Élességállítás
 Félig lenyomott állásban 0 A gép már rögzítette az élességet és az expozíciós értékeket
Zoom mozgatás
 Nagylátószögből tele állásba 2,0  

Canon PowerShot S30

Áramellátás
Mint említettem a kisebb méretű akkumulátor használatának egyik rákfenéje, hogy a kisebb kapacitás miatt a gép két feltöltés között kevesebbet használható. Szerencsére a mai gépek többségét, és ilyen a PowerShot S30 is, úgy tervezték, hogy nagyon kevés energiával nagyon sokáig működjenek. Persze ez a masina sem kerülte el sorsát és átesett az akkumulátorgyilkos teszten. Egy gyengén megvilágított szobában, távoli témára, vörös-szem hatás csökkentő módba kapcsolt vakuval fényképeztem úgy, hogy a látószöget minden exponálás közt egyik végletből a másikba állítottam. A képek közt 5-10 mp-es szünetet hagytam és minden 10. képnél hagytam, hogy a fényképezőgép kikapcsoljon. Mondanom sem kell, az LCD folyamatosan be volt kapcsolva. A 7,4 V-os, mindössze 570 mAh-ás lítium ion akkumulátor szépen teljesített. A kemény használatbavétel alatt a fényképezőgéppel 155 legjobb minőségű JPEG tömörítésű képet készítettem, ami kiváló teljesítmény. Az S10-es annak idején alig 30-40 képet bírt normál hétköznapi használat mellett.