Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix HS10 teszt

0

Optika II.

Geometriai torzítás

Ez egy olyan terület, ahol JPEG képek esetén picit trükköznie kell a gépnek, mivel utólag szoftveresen javítja a képtorzulást. Páran biztos azt mondanák, hogy ez szemfényvesztés, vagy csalás, de véleményem szerint az elérhető legjobb képminőség érdekében igenis ki kell használni a digitális technológia minden vívmányát. Csak a végső minőség számít, nem az ahhoz vezető út. Persze csak optikai hiba javításáról van szó, nem a képtartalmat megváltoztató belerondításról.

A szoftver nagyon jól végzi a munkáját, hiszen JPEG formátumban elhanyagolhatóan alacsony a geometriai torzítás. Nagylátószögnél kb. 0,1%-ot mértünk, és ugyanennyi lett az eredmény tele állásban is. Ha viszont RAW-ban használjuk a gépet jelentősebb torzításra számíthatunk, az ekvivalens 100mm gyújtótávolság környékén készült zajsorozatunk pl. 1,1%-os párnatorzítást mutat.

Torzítások a gyujtótávolság függvényében

nagylátószögnél (f=24 mm ekv.) párnatorzítás:
~0,1%

tele állásban (f=720 mm ekv.) hordótorzítás: ~0,1%

Közelfényképezés, makró

A Fujifilm FinePix HS10 nagynevű „elődeihez” hasonlóan kétféle makró módot kínál. Normál állásban a frontlencsétől számítva 10 cm-re (vagy távolabb) lehet a fotózandó tárgy. Ez 93 mm széles lefedett területet jelent. Átlagos teljesítmény lenne, ha nem kapnánk meg a szokásos szupermakró módot. Az 1 cm-es munkatávolsággal dolgozó üzemmód már sokkal jobb nagyítást nyújt, 35 x 26 mm-es leképezett területtel. Hátrányai az összes ilyen munkatávot sújtják, kezdve a közel lévő téma bevilágíthatatlanságától a fokozottan jelen lévő optikai hibákig és a sarkok életlenségéig. Szerencsére a torzítás nem olyan jelentős, mint általában. Közepes mértékű párnatorzulást figyelhetünk meg a képen, köszönhetően a folyamatosan dolgozó szoftveres torzítás korrekciónak.

Makró képességek

Szuper makró (24 mm ekv.), 1 cm-ről legkisebb szélesség: 35 mm

Normál makró (24 mm ekv.) nagylátószögnél, 10 cm-ről legkisebb szélesség: 93 mm

Normál makró (720 mm ekv.) tele állásban, legkisebb szélesség: 98 mm

Makro módban a teljes zoomtartomány használható, bár ha növeljük a tárgytávolságot is növelnünk kel. Ekv. 720 mm-nél már 2 méterre kell eltávolodnunk a témától, ami drasztikus változás az S200EXR 90 centiméteréhez képest, igaz ott kisebb volt a gyújtótávolság. Többek között ennek köszönhető, hogy a HS10 ebből a távolságból is egész jó nagyítást ad. 98 mm széles területet sikerült befognunk vele, alig nagyobbat, mint nagylátószögnél.

Vignettálás

A képsarkok sötétedése is az a terület, ahol semmi érzékelhető változást nem venni észre a JPEG és RAW képek között, ezek szerint a gép utólag nem csökkenti. Pedig lenne rá igény, hiszen nagylátószögnél és tele állásban is kicsit magas. A szokatlanul nagy zoomátfogást figyelembe véve azért nem vészes az eredmény. Nagylátószögnél, nyitott rekesszel 17,4%-kal voltak sötétebbek a sarkok a képközéphez képest. Ez nagyjából fél fényérték különbséget jelent, egyenletes elosztásban. Hatása a képeken jól látható és kissé zavaró. A rekeszt szűkítve némileg javul a helyzet, de korántsem oldódik meg. F8-nál 14,6%-ot mutatott a gép, tehát a javulás alig észrevehető.

Hasonló a helyzet tele állásban is. Nyitott rekesznél itt egy picivel nagyobb sötétedést mértünk, 18,4%-kal, ami 0,6 fényértéknyi különbséget jelent. A nyitott rekesz F5,6 értéket jelent, amihez képest második mérésünk F8-as értéke (M módban F11 is beállítható) csupán egy egész lépésközt jelent. A csökkenés ezúttal sem jelentős, de az 1 fényérték lépés ellenére is egy picit jobb (13,4%) mint nagylátószögnél.

Peremsötétedés



sarkok fényerőcsökkenése: 17,4%


sarkok fényerőcsökkenése: 14,6%


sarkok fényerőcsökkenése: 18,6%


sarkok fényerőcsökkenése: 13,4%