Kipróbáltuk: HP Photosmart A826 teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

A HP gyári specifikációi szerint a Photosmart A826-nak 39 másodpercre van szüksége, hogy egy 10 x 15 cm-es képet kinyomtasson. Persze mindez vázlat (Draft) minőségi beállítás mellett érvényes, hiszen normál beállítás mellett 59, minőségi nyomatnál pedig 79 mp-re van szüksége.

Jó szokásunkhoz híven szeretjük megizzasztani a nyomtatókat, hiszen valódi képességeik a maximális beállítások mellett érezhetők igazán. Hacsak nem a tintával való spórolás a cél egy átlag felhasználó is a legjobb minőséget választja majd. Mi is ezt tettünk és Maximum DPI beállításban láttunk neki a fotók printelésének, amihez HP Premium Plus Glossy papírokat használtunk. Az eredmény másodpercre pontosan igazolta a gyártó adatait. Pontosan 79 mp kellett neki a 4 x 6 colos nyomathoz, ami 17%-kal gyorsabb a kis A320 eredményénél.

A HP Photosmart A826 ugyanazt a tintát nyomtatási technológiát használja, mint az A320, így nincs mit csodálkoznunk azon, hogy teljesen egyformák minőségben. Az A826 minőségi előnye a kissé nagyobb nyomatméret, a képek szemmel látható minősége azonban itt is megegyezik. A teszt során 10 x 15 és 13 x 18 cm-es színes és fekete fehér képek készültek, és minden esetben meg voltunk elégedve, főleg ami a Premium Plus papírokra készült nyomatokat illeti. Kellő nézési távolságból jó részletességet tapasztaltunk és a FF képek árnyalatai is rendben voltak.

A másik használt papír a HP Advanced Photo Paper volt, ami gyengébb eredményt adott a részletesség terén és kontrasztban is, a fekete-fehér nyomatokon pedig zöldes fátyol volt látható akár a papírnak megfelelő, akár más beállításban. Összességében azonban a képek elfogadható minőségűek voltak ezen a hordozón is.

Azonos nyomtató, azonos tinta és azonos papírok, így nem csoda, hogy a vízállósági teszt is ugyanazt az eredményt adta mint a kisebb testvérnél. A jobb minőséget adó Premium Plus papírokon már kis nedvesség hatására is károsodhat a nyomat. A teszt során 20 mp-re merítettük vízbe a papírt. Az alábbi képeken jól látható, hogy az összes szín – különösen a sötétebbek – alaposan megsínylette a próbát. Az Advanced Photo papír sokkal jobban vizsgázott, hasonlóan a tavalyi eredményéhez. Bár ezen nem kapunk olyan jó minőséget, mint a Premium hordozókon, de a rokonok és barátoknak közt kézről-kézre járó fotósorozathoz kitűnő választás. Hosszabb víz alatti tartózkodást simán kibírt a nyomat bármiféle elmosódás nélkül és száradás után sem lett hullámos a papír.

HP Premium Plus Glossy

HP Advanced Photo

A színtér vizsgálatot a colormanagement.hu végezte:

A színtér mérési teszt nem okozott különösebb meglepetést, eredményei nagyjából az árak alapán elvárható eredményt hozta. Az EPSON 4880 rendelkezett a legnagyobb gamuttal, ezt azonban a bekapcsolt colormanagement jelentősen lekorlátozza (ez lehet hibás beállítás eredménye is), illetve jól mutatja, hogy a nagy színtér kihasználásához a színhelyes nyomtatáshoz megfelelő (proof) szoftverre és beállításokra van szükség.
Kicsit csalódás az A3-as HP nyomtató gamut eredménye, egy ilyen értékű nyomtatótól jobb eredményt vártunk (beállítási hiba?), persze a nagy nyomtatási méret sokmindenért kárpótolhat. A HP PS Express is a mezőny végén ért célba, bár ez árát tekintve érthető is.
A többi nyomtató közel azonosan teljesített, közülük a választás inkább a hozzáadott szolgáltatások és ár/teljesítmény függvénye, és nem a maximális nyomtatható színtér alapján határozható meg.

A jó láthatóság érdekében a készített 10×15 cm-es színes nyomatot 1200 dpi-vel vissza szkenneltük (Canon Lide20). Ezen megfigyelhetők a tintacseppek, illetve a fedettség, valamint a feketék is. A lenti kis képekre kattintva a teljes szkennelt kép megtekinthető. Vigyázat, igen nagy fájl (~24MB)!

képkivágás 1200 dpi-s szkenről

teljes kép

Méréseinknél a stoppert akkor indítottuk el, amikor a printer a nyomtatás első mozdulatát végezte (megkezdődött a lapbehúzás) és akkor állítottuk le, amikor az oldal legvége is leesett a tálcára. Az itt megadott értékek 1-1 lap nyomtatására vonatkoznak és nem tükrözik az egymás utáni több kép nyomtatás lap/perc sebességét.

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • HP Photosmart A826 nyomtató
  • HP110 Cartridge (három színű) Vivera tintával (2,5 ml)
  • Szoftvereket és drivert tartalmazó CD-ROM
  • 5 db-os 13×18 cm-es HP Advanced Photo Paper Glossy papírcsomag
  • Hálózati tápkábel átalakítókkal
  • Használati útmutató

Értékelés

Ha szépségversenyt is rendeztünk volna az idei nyomtató tesztmezőnyben, akkor tőlem a Photosmart A826 kapta volna a trófeát. Akinek nem jön be ez a vonalvezetés, az is beláthatja, hogy a retro hangulatot árasztó vonalvezetés – ha neki személy szerint nem is teszik – legalább trendy. Így nem volt nehéz már az első pillanatban egy plusz ponttal indulnia a masinának. Ezt leszámítva a méretes érintőképernyő, a beépített kártyaolvasó és a 13 x 18 cm-es nyomtatási méret emeli múlt heti tesztalanyunk az A320 fölé.

A trendy külsőnek persze árnyoldalai is vannak. A készülék kialakításánál néhány helyen inkább a divatos vonalvezetésen volt a hangsúly, mint a kényelmes használhatóságon, ilyen a lapadagoló, vagy a jóindulattal is csak spártainak nevezhető lapkiadó tálca. Bár a nyomatméret nem számottevően nagyobb egy mobil fotónyomtatónál, termete annál inkább, emiatt hordozhatósága megkérdőjelezhető. Ez egy asztal sarkára való nyomtató, mint egy fotókiegészítő.

A figyelemreméltó külcsín „átlagos” nyomtatási képességekkel párosul, legalábbis nem jobbal mint a HP egyszerűbb kivitelű fotónyomtatóinál. A nyomtatási minősége megegyezett múlt heti tesztalanyunkéval a Photosmart A320-szal, ami nem feltétlenül hátrány, hiszen a három tintás megoldás ellenére is, megfelelő gyári papíron, jó képminőséget láthattunk mindkét nyomtatótól.

Ha lakásunkat a 60-as éveknek dizájnja uralja, vagy még mindig egy „régi”, G3-as Power Mac-et nyúzunk, akkor szinte kötelező. Tökéletesen fog passzolni a többi kiegészítőhöz. Ha szükségünk van az átlagnál kissé nagyobb fotóméretre, de A4-es printerekre már nem, vagy ha szeretnénk megtapasztalni egy kényelmesen használható érintőképernyő előnyeit, akkor is meggondolandó vétel. Az ára és egyéb képességei azonban egyáltalán nem emelik a mezőny fölé. Az A320-nál közel háromszor kerül többe, amiért már jó minőségű A4-es nyomtatókat kapni. De hát trendynek lenni nem könnyű, kérem tisztelettel!

A HP Photosmart A826 nyomtató ajánlott, bruttó fogyasztói ára 49 990 Ft.

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • Szép külső
  • Nagyméretű és kényelmes érintőképernyő
  • 13 x 18 cm-es fényképnyomtatás
  • Beépített kártyaolvasó
  • Speciális fotópapírral (Advanced) vízálló nyomtok
  • Jóval nagyobb mint egy hordozható nyomtató, de nem ad lényegesen nagyobb nyomatméretet
  • A használhatóság helyett a külsőt helyezi előtérbe
  • Egy tintatartályt használ
  • Drága

A nyomtatót a HP Magyarország-tól kaptuk kölcsön tesztünk idejére.

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!