Felépítés
A gép igen kis méretű. Az ultra-kompakt kialakítás csak néhány milliméterrel ad nagyobb méretet, mint egy bankkártya. Az S4 mindössze 87 mm hosszú, 55 mm magas és 30 mm széles. Az apró gép így inkább kis ékszernek tűnik az ember kezében. Apró mérete és viszonylag kis tömege ellenére masszívnak tűnő szerkezetet nem egyszerű megfogni: első próbálkozásnál szinte biztos, hogy belenyúlunk valamibe, vagy eltakarunk valamit.
Kikapcsolt állapotban nagyon kompakt | A kitolódó objektív a gép méretéhez képest nagynak tűnik |
A kezelőszervek elhelyezése jó, csak néhány gomb van, amit bal kezünkkel kényelmesebb elérni. A gombok megvalósítása is jó, a teljesen fémvázas gépre kis méretű, de könnyen használható gombokat helyeztek.
Az S4 átnézeti keresője sajnos elég távolra került az optikától, így a parallaxistorzítás elég jelentős. Az S3 esetében a kereső közelebb volt az optikához, ez esetben a vaku helyezkedett el távolabb. Mint ahogy az S3x-nél, az S4-nél is felcserélték az optikai kereső és a vaku helyét, így a vaku került közelebb az optikához, illetve a kereső távolodott el és került a gép sarkába. A kereső képe – ultra-kompakt géphez hűen – kis szögben látszik. A mindössze 14 fok alatt látszó kép azonban még mindig nagyobbnak tűnik, mint az elterjedt kompakt Canon PowerShot A40 keresőjének képe. A gépbe épített LCD szintén kis méretű. De elég furán is nézne ki egy bankkártya méretű gépen egy 1,8″-os LCD. Így a hátlapra egy 110 ezer pixel felbontású, 1,5″-os LCD került. Az LCD előtt sajnos csak egy egyszerű plexilap található, így már közepes erősségű napsütésben is nehezen látható az LCD képe. Az LCD további problémája, hogy az eltárolásra kerülő kép mindössze 88%-át láthatjuk rajta. Ez egy átnézeti keresőnél még megbocsátható lenne, de az LCD-nek éppen az lenne az egyik feladata, hogy pontosan mutassa meg azt a képet ami a memóriakártyára kerül majd. Ez a probléma lejátszás esetén is fennáll, vagyis nem látjuk a teljes képet. A 2x-es nagyítás esetén már nagyobb terület tekinthető meg, azonban ez se fedi le a teljes képméretet.
Felvétel esetén az LCD-n a következő információk olvashatók le – felülről lefelé, illetve balról jobbra haladva: vakumód, fénymérés módja, fókusz helyességét jelző zöld kör, fehéregyensúly, képtömörítés, hátralévő képek száma, hosszú záridő értéke, expozíció korrekció vagy érzékenység, rekesz-előválasztás értéke, fókuszkeret, akku állapot, fókusztávolság kézi fókusz esetén, menü: önkioldó, képméret/tömörítés, expozíció korrekció, fehéregyensúly, kézi beállítások.
A kártyafoglalat – mint sok más gépnél – a Finecam S4 esetén is a gép jobb oldalán található. A kártyaajtó nyitásához a hátlapon elhelyezett Card feliratú kapcsolót kell lefelé elhúznunk. Ekkor az ajtó kinyílik, majd a kártya kivehető a gépből. Az akkumulátor a fényképezőgép alsó részébe helyezhető, ennek ajtaja a bal oldalon található. A vékony, de hosszú akkumulátor tökéletes súlyelosztást eredményez.
Kártya és akkumulátor | |
A háttértár: SD kártya | A gép egyik gyenge pontja: akkumulátor |
A beépített vaku a gép bekapcsolásakor automatikusan felnyílik, kikapcsoláskor lezáródik. A hatótávolság sajnos nem túl nagy, mindössze 2,5-3 méter. A vaku szinkronizáló érzékelője az optika felett található, a vaku mellett. A vörösszem-effektus csökkentése a vaku elővillanásával történik.
Állványcsavar és csatlakozók | |
Az állványcsavar helye | Csatlakozók a jobb oldalon |
A csatlakozók a gép jobb oldalán találhatók, egy gumilap mögött. Itt csatlakoztatható a géphez az USB-, a videó- és az adapter kábele.
Az állvány foglalata a gép jobb szélére került. Ennek egyedüli oka, hogy az akkumulátor miatt már csak itt volt hely. A gép állványra helyezése nem zavarja az akkumulátor kivételének folyamatát.