AF, sorozat, videó
Élességállítás
A Nikon 1 széria töretlenül használja az elsőként bevezetett valódi hibrid (kontraszt és fázis-különbség érzékelésen alapú) autofókusz rendszerét. Legutóbb az 1 J4-nél frissül az AF rendszer, az 1 J5 ugyanazt a megoldást használja: összesen 171 AF mérőmező használható, ebből 105 fázis-különbség érzékelésű.
A 171 pont 19×9-es mátrixban fedi le a képmező kb. 85-90%-át. Sajnos a fókuszterület mérete nem módosítható, így nincs lehetőség kisebb, vagy nagyobb területek kiválasztására. További kényelmetlenség, hogy függőleges irányban nincs átfedés az egyes fókuszterületek között. Azaz ha a témánk épp csak érinti a fókuszmező felső vagy alsó részét, akkor a fókuszmező feljebb vagy lentebb tolásával ugyanez fordulhat elő, csak a mező másik oldalán. Ez kis mértékben megnehezíti a precízen előre beállított kompozícióban történő fókuszálást, ha a téma kis méretű. Mindez persze nem óriási probléma, de más gyártók más tükör nélküli fényképezőgépeinél egyrészt módosítható a fókuszmező mérete, másrészt komoly átfedések vannak az egyes fókuszpontok körüli fókuszmezők között.
Az élességállítás gyors, feltéve, ha a fázis-különbség érzékelés működik. Van olyan helyzet ugyanis, hogy kellő fény esetén is a kontraszt alapú élességállítással dolgozik csak a gép, amely ide-oda keresgél és jóval lassabb, mint a villámgyors fázis-különbség AF. Ilyen esetben egy kicsit lassabb AF-re kell számítsunk, mint az átlag MILC-eknél, de ha a fázis-különbség AF működik (amely az esetek többségében működik is), akkor pillanatok alatt beáll a fókusz.
A fókuszmódok között automatikus, folyamatos és egyszeri választható, illetve rendelkezésre áll kézi élességállítás is. Utóbbi esetében van képnagyításra lehetőség a kép bármely területén, de a nagyítás sajnos digitális elvű, így nem látjuk teljes részletgazdagságában a fókuszálni kívánt részt, csak a kis felbontású élőkép digitális nagyítását.
Mezők szerint háromféle autofókusz mód között válthatunk:
- Automatikus: a gép önállóan dönti el, hogy a képmezőn hová állít élességet. Ennek helyét (vagy helyeit) zöld kerettel jelöli. Egyszerre több pont kijelölése is lehetséges.
- Egypontos: a fotós választhat ki egy pontot a rendelkezésre álló 171 (19×9) terület közül. Ehhez az érintőképernyőt, vagy az OK gomb lenyomását követően az iránygombokat használhatjuk. A beállított mező helyét fehér keret jelzi.
- Témakövetés: az egypontoshoz hasonló módszerrel kijelölhetünk a képen egy tetszőleges – lehetőleg a főtémára eső – pontot. A gép ehhez rögzíti a fókuszt és a téma elmozdulásakor, vagy a gép elmozdításakor folyamatosan leköveti azt.
Sötétben a gép elején lévő zöld színű LED fény segít az AF rendszernek. Hatótávolsága kitobjektívvel kb. 2-3 méter.
Sorozat
A nagyobb felbontású szenzor ellenére nem csökkent a sorozatok sebessége, azaz most is elérhető az 5, 10, 20, 30 és 60 kép/mp-es sorozatfelvétel, teljes felbontásban. Az 5-20 kép/mp-ig terjedő sebességek esetén ráadásul folyamatos élességállítás is rendelkezésre áll, így mozgó témák követésére is van lehetőség. 30 és 60 kép/mp-es sorozatnál az első képkockánál rögzül a fókusz. Ha a puffer telítődik, csak az 5 kép/mp-es sorozat módnál folytatja a gép a sorozatkészítést, ha lesz üres hely a következő képkockának. A 10 kép/mp, vagy gyorsabb sorozatoknál fix képszám készül, ezt követően új képkocka csak az exponáló gomb felengedése, majd újbóli lenyomása esetén készül.
Az egy sorozatban készíthető képek száma a következőképpen alakul:
Sorozat módok és egy sorozatban készíthető képek száma | |
---|---|
Sorozat sebesség | Max. képszám |
5 kép/mp | 35 JPEG vagy 29 RAW |
10 kép/mp | 20 JPEG vagy 20 RAW |
20 kép/mp | 20 JPEG vagy 20 RAW |
30 kép/mp | 20 JPEG vagy 20 RAW |
60 kép/mp | 20 JPEG vagy 20 RAW |
A sorozatfelvétel sebességei tehát rendben vannak, de az, hogy 5 kép/mp-es sebességen kívül a többi sorozatban csak max. 20 kép készülhet, jelentősen bekorlátozza a lehetőségeket, hiszen ez azt is jelenti, hogy 30 kép/mp-nél csupán 0,7 mp-nyi időtartamot tudunk átfogni a sorozattal, ez pedig nem minden esetben elégséges. Ráadásul olyan sorozatmód nincs is, amely folyamatosan készítené a képeket és az exponáló gomb elengedése előtti utolsó néhány képkockát mentené el, vagyis jól kell tudni időzítenünk, ha sorozatot készítünk.
A sorozat menüben állítható be az önkioldó várakozási ideje is, amely 2 vagy 10 mp lehet.
Különlegesebb, automata sorozatot, mint pl. expozíció sorozat a Nikon 1 J5 nem kínál. Egyedül az időzített sorozatot lehet említeni, amelynél beállítható a képszám és a képek közötti idő 5 mp és 100 perc között.
Videofelvétel
Komolynak számító előrelépés történt a videófelvétel terén, hiszen a Nikon 1 J5 immár UltraHD videókat is tud rögzíteni. Mindez azért érdekes, mert a tévéket is készítő gyártókon kívül (Panasonic, Sony) a többi gyártó csak a felső kategóriás gépeiben teszi lehetővé a 4k videózást, általában a belépőszinten nem. Itt azonban elérhető ez a felbontás is, igaz, sajnos csak 15 kép/mp frissítéssel, amely kissé szaggatott lejátszást eredményez.
Aki folyamatosabb, nagyobb képfrissítésű videót szeretne, az 60 kép/mp frissítést is választhat FullHD felbontásban.
A videófelvételek hossza 4k-ban és 60p FullHD-ben 10 perc, 30p FullHD-ben17 perc, 60p HD-ben 20 perc, míg 30p HD-ben 29 perc.
FullHD videófelvétel bármilyen üzemmódban azonnal indítható a gép tetején lévő piros felvétel gomb megnyomásával. UltraHD videót azonban csak az ún. haladó videó üzemmódban rögzíthetünk. Itt lehetőség van kreatív expozíciós beállítások elérésére is, így a fotózásnál megszokott P, A, S, M módok is kiválaszthatók. A gyakorlatban ez annyit tesz, hogy akár a felvétel közben is szabályozható a rekeszérték, vagy a záridő. Videó módban 1/100 és 1/16000 mp között állítható a záridő.
1920×1080 pixel, 60 kép/mp, MPEG-4, 25 mp, 124MiB; 43200 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
3840×2160 pixel, 15 kép/mp, MPEG-4, 25 mp, 132 MiB; 44600 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Felvétel közben működik az autofókusz (folyamatos) és a fénymérés is. Választhatunk optikai vagy elektronikus stabilizátort is, utóbbi esetben természetesen enyhe képkivágás okozta látószög csökkenéssel kell számolnunk.
Tesztvideó kékórában
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Haladó videó módban további öt extra videó mód áll rendelkezésre (a HD, FullHD és 4k mellett):
Time-lapse (időzített videó): 5, 10 vagy 30 mp-enként készít egy felvételt a gép, amelyet FullHD felbontású, 30 kép/mp frissítésű time-lapse videóba egyesít (a kívánt időközt a négy irányú navigáló gombok felfelé megnyomásával választhatjuk ki az aktív státuszképernyőről)
Time-lapse videó 5 mp/kép sebességgel
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Lassított videó: 1280×720 120fps, 800×296 400fps, illetve 400×144 1200fps sebességű, 3 mp hosszú, hangfelvétel nélküli videó készíthető. A kész videó 30 kocka/mp-es lesz, vagyis 4×-es, 13,3×-es és 40×-es lassítású mozgókép hozható létre.
Lassított videó, HD 120 kép/mp
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Lassított videó, 400 kép/mp
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Lassított videó, 1200 kép/mp
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Gyorsított: ezúttal 4×-es lassításban rögzít a gép, majd 30 kocka/mp-es sebességű videót ment, amely így lejátszás során négyszer gyorsabb lesz a normálnál. Hangot ez esetben sem ment az 1 J5.
4× gyorsított videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Ugró vágás: szintén hang nélküli videósnittek készülnek, de minden páros másodpercben szünetel a felvétel, így a végső videó különleges, szaggatott hatású lesz.
4 mp-es videók egyesítése: rövid, max. 4 mp-es videók készülhetnek, hanggal, amelyek a lejátszásnál összefűzhetők.
Ugró vágás videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
A sztereó mikrofon érzékenysége automatikuson kívül három kézi érzékenységre állítható, ezen felül szélzaj csökkentés és néma módis választható.
Lejátszáskor a Videó szerkesztése menüpont alatt egyszerű vágásra is lehetőség van, a mozgókép snitt végének és elejének eldobásával. Képek azonban közvetlenül nem menthetők ki a fényképezőgéppel a videókból.