Áttekintés
Egy kis történelem
Coolpix 900
A sorozat első tagja 1998-ban jelent meg. Először ’98 nyarán az Egyesült Államokban találkoztam a géppel, mikor egy rendezvényen a mellettem ülő néző egy ilyen géppel fényképezett. Akkor még nem tudtam, hogy egy hónap múlva már én is egy CP900-zal a kezemben fogok ismerkedni a digitális fotózással. Ezt a modellt Magyarországon még nem forgalmazták. Hozzánk a néhány hónappal később megjelent Coolpix 900s került be hivatalosan először. A színek ugyan nem, de a képek tisztasága zavarbaejtően jó volt.
Coolpix 950
A 950-es 1999-ben jelent meg és elődjéhez képest teljesen áttervezték. Maradt az elforgatható váz, de megjelentek a kor Nikon fényképezőgépeire jellemző stílusjegyek. A felbontás megduplázása annak idején még jelentős lépésnek számított, de szintén lényeges volt, hogy megjelentek a manuális beállítási lehetőségek. Kiváló képminősége miatt abban az időben a 2 megapixeles gépek etalonja volt.
Coolpix 990
2000-ben ismét nőtt a felbontás és bővült az állítási lehetőségek sora. A Coolpix 950 után, ez elsősorban egy finomhangolás volt. Meghallgatták a vásárlók igényeit és a legfontosabbakat beépítették az új fényképezőgépbe. Megjelent az USB kapcsolat, a hisztogram, az 5 pontos szpot AF, hangolható fehéregyensúly és még sokminden más. A blső mellett átalakult a külső is, aminek köszönhetően a CP990 sokkal könnyebben kezelhető volt, mint az elődje. A Nikon a 3 megapixeles kategóriában is kimagaslót alkotott.
Coolpix 995
Tavaly a várakozásokkal ellentétben nem nőtt a felbontás, maradt a már megismert váz. Két lényeges változás történt: a 3x zoomtartományú objektív helyett egy 4x került a gépbe és az eddig beépített vakut felugró vakuvá alakították. Ez utóbbira az eddig teljesen használhatatlan vörösszem-hatás csökkentő miatt volt szükség. A korábbi modellek kifejlesztésétől eltérően ennél a modellnél nem sok vásárlói igényt vettek figyelembe, ami a Coolpix 990 tulajdonosoknak kellőképpen csalódást okozott. Fejlesztésnél inkább a hibajavítás és az egyszerűbben implementálható szolgáltatások bemutatása volt a cél.
Coolpix 5000
A család legújabb tagja. Szakítva a korábbi formai hagyományokkal nem elforgatható optikájú. Általánosan elfogadott formájú, kicsi fényképezőgép. Az elfordítható optikát a Canon PowerShot gépeken már jól bevált kihajtható LCD-vel pótolták. Megjelent a vakupapucs és a Microdrive-okat már hivatalosan is támogatja. Az új formának köszönhetően egyes korlátok megszűntek és jelentősen csökkent a gép mérete. Képeken a magas építés miatt nagyobbnak tűnik, mint amilyen a valóságban.
Legfontosabb jellemzők
- 5 megapixeles CCD, maximális felbontás 2560 x 1920 pixel új
- 3x zoomtartmányú Nikkor objektív, 7,1-21,4 mm (kisfilmes gépeknél 28-85 mm) új
- objektív kezdő fényereje f2.8-f4.8, gyújtótávolságtól függően új
- 256 szegmensű mátrix, szpot, AF szpot és középpontosan súlyozott fénymérés
- programautomatika, állítható programautomatika, blende előválasztás, záridő előválasztás és teljesen manuális expozíció állítás
- leghosszabb záridő 5 perc, legrövidebb 1/4000 új
- opcionális zajcsökkentés minden 1/4 másodperc vagy hosszabb záridővel készült kép esetén
- „Clear Image Mode” a kisebb felbontású képekhez új
- beépített vaku
- vakupapucs a külső vakukhoz új
- CompactFlash Type II-es kártyahely, Microdrive támogatással új
- tömörítetlen TIFF képek
- USB csatlakozási lehetőség
- lítium ion akkumulátor
- kapcsolható (NTSC vagy PAL) videó kimenet
- DPOF és Print Image Matching kompatibilitás