Felépítés
A fényképezőgép alapvetően kényelmes fogású, bár a gép jobb oldalán lévő, vállszíjat tartó gyűrű (amely inkább háromszög alakú) meglehetősen zavaró helyre került, hiszen így a markolatot nem tudjuk egész méretében kényelmesen fogni.
A gép bekapcsolásához az exponáló gomb körüli kapcsolót kell elfordítani. Ekkor a gép optikája alig 1,5 cm-rel emelkedik csak ki a gépvázból, tele állás esetén 3,5 cm-re nő ez az érték. Az optika teleszkópikus működésű, nagylátószög és tele állás között folyamatosan tolódik kifelé a gépből. Az optika védelmére műanyag objektívvédő sapkát alkalmazott a Nikon, amely közvetlenül a frontlencse elé helyezhető, így bekapcsoláskor az optika mozgását nem korlátozza.
Az átnézeti keresőt dioptria korrekciós lehetőséggel ellátták, ennek beállítása a keresőtől jobbra lévő tárcsával lehetséges. Az átnézeti kereső kémlelőnyílása sajnos kissé a gép közepe felé tolódott, így egyenes fejtartással nehézkes belenézni. Ha akár 1 cm-rel sikerült volna a gép széle felé helyezni, sokkal kényelmesebb lenne az átnézeti kereső használata. Az optikai tengelytől egyébként kb. 1 cm-rel került távolabb a kereső, mely vízszintes irányú parallaxis torzítást is eredményez. A kereső által alkotott kép 13,5 fokos szög alatt látható, ez megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,8 méter távolságból adódó látványa okoz. A kompakt gépek között ez általánosnak mondható, a kereső képe azonban nem túl nagy. Az átnézeti kereső lefedettsége nagylátószög esetén 75%, tele állásban 80%.
A fényképezőgép a Coolpix 5000-nél már megismert kihajtható, elfordítható monitorral rendelkezik. Bár az 5400-as modell kisebb képátlójú – 1,5″-os, 134.000 pixel felbontású – LCD-t kapott. A folyadékkristályos kijelző felépítése hasonló a Nikon Coolpix SQ-nál megismerttel, amely igen erős napsütésben is tökéletesen látható képet eredményez. Az kijelzőt akár vissza is fordíthatjuk a gép teste felé, így használaton kívül megóvhatjuk az esetleges karcolódásoktól. Az LCD által megjelenített kép lefedettsége mind nagylátószög, mind tele állásban 98%-os.
Az LCD-n felvétel módban a legfontosabb információk jól látható formában jelennek meg, egy részük ikon formában.
|
|
|
|
A vaku a gép közepén található, ennél távolabbra már nem nagyon lehetett volna helyezni az optikától, így tehát az elhelyezés jónak mondható. A villanó a következő üzemmódokban működhet: tiltott, vörösszem csökkentő, derítés, éjszakai (az első redőnyre szinkronizál), hosszú szinkron (a második redőnyre szinkronizál), automata. B mód esetén további vakumód is igénybe vehető, stroboszkóp működéskor két villanás között 1/10 mp – 1 mp telik el (vagyis 1 Hz és 10 Hz közötti frekvencia állítható be). A vakuteljesítmény +- 2 fényérték tartományban kompenzálható, ezt menüből állíthatjuk be, egy kissé eldugott helyen. A vaku hatótávolsága nagylátószögnél 4,5 m, tele állásban a gyengébb optikai fényerő következtében 2,8 m. Ez automatikus érzékenység esetén áll fenn. A géppel nemcsak a beépített vaku használható, hiszen a gép tetején vakupapucsot is elhelyeztek. Erre Nikon rendszerű, vagy középpontos vakuk helyezhetők. A külső vaku használatának engedélyezését a menüben kell elvégeznünk.
|
|
|
|
Az állványcsavar a gép tömegközéppontja alatt található, az optikai tengelytől 3 cm távolságra. Ez panorámák készítésekor apró hibát eredményezhet. Az állványmenet szerencsére fémből készült, így a menetek megszakadásától kevésbé kell tartanunk. Ha a gépet állványra helyezzük, az akkumulátort nem minden állványfejnél tudjuk cserélni, de a memóriakártya cseréjének nincs akadálya.
A fényképezőgép jobb oldalán, a markolatnál kapott helyet a 8,4 V-os adapter bemenet. A bal oldalon, a szokásos A/V kimenet és az USB csatlakozó találhatók. Ide helyezték a kis hangszóró tis, a mikrofon viszont a gép tetején található.
Az akkumulátor a markolatba csúszik bele, a fedlap kinyitásakor az akkumulátort más nem tartja, így óvatosan kell kinyitni, nehogy az akku kirepüljön. A memóriakártyát a gép jobb szélénél tehetjük be a gépbe, a kártyafoglalatot egy műanyag ajtó fedi. A kártya kiemeléséhez egy nyomógomb nyújt segítséget. A gépbe Type-I és Type-II típusú CompactFlash kártyák is helyezhetők, valamint a MicroDrive-ot is tökéletesen kezeli.
|
|
Kevés fény esetén az élesség állítást nem segíti elő AF segédfény, ilyen fényforrást nem helyeztek a gépre.