Kipróbáltuk: Nikon Coolpix 8700 teszt

0

Kezelőszervek

Sok beállítás elvégzéséhez dedikált gombot használhatunk, nem kell minden apró beállítás miatt a menüben keresgélnünk. A gombok elhelyezése megegyezik a Coolpix 5700-nál megismerttel, vagyis jól átgondolt, logikusan elosztott kezelőszerveket használhatunk. Talán egy dolog hiányozhat: egy valódi programtárcsa. Ennek hiányában ugyanis a videórögzítés csak a menüből (ráadásul jól eldugott helyen) érhető el.


felső kezelőszervek

(1) Főkapcsoló: a Nikon gépeknél megszokott módon ezt az exponáló gomb köré építették.

(2) Exponáló gomb.

(3) MODE: a P, S, A, M módok között válthatunk, ha ezt a gombot nyomva tartva a vezérlőtárcsát forgatjuk.

– P mód (programautomatika): a rekesz és zársebesség értékpárost az automatika határozza meg. Ettől az értéktől természetesen az expozíció-kompenzáció segítségével eltérhetünk. Ha P módban elforgatjuk a vezérlőtárcsát, akkor a rekesz értékén módosíthatunk, mellyel együtt a zársebesség értéke is változik. Elvileg ilyen esetben az automatika által kiszámolt expozíciós értéknek változatlannak kellene maradnia, ez azonban a kevés zársebesség miatt nem valósul meg. Ettől függetlenül ez jól használható funkció, ha a fotós tisztában van az értékek változtatásának következményével (+- 1/3-ad Fé-kel való eltérés a kimérthez képest).

– S mód (zársebesség előválasztás): megadhatjuk a használni kívánt záridőt a vezérlőtárcsa segítségével. A következő értékek közül választhatunk: 8; 4; 2; 1; 1/2; 1/4; 1/8; 1/15; 1/30; 1/60; 1/125; 1/250; 1/500; 1/1000; 1/2000; 1/4000 mp. Vagyis az értékek 1 Fé lépésközzel követik egymást. Sajnos ez nem túl sok értéket és nem túl pontos beállítást tesz lehetővé. Az 1/4000-ed mp-es legnagyobb zársebesség használatakor a legnagyobb alkalmazható rekesz: 1 1/3-ad Fé-kel kisebb, mint az optika fényereje (nagylátószögnél F2,8 helyett F5, teljes telében F4,2 helyett F7,4). 1/4-ed mp-nél hosszabb záridőnél ún. darkframe-elvű zajcsökkentés használható, ha ez a menüben engedélyezve van.

– A mód (rekesz előválasztás): megadható a használni kívánt blende mérete, melyet követően a zársebességet az automatika számolja ki. Nagylátószög esetén a következő értékek közül választhatunk: F2,8; F3,2; F3,5; F4; F4,5; F5; F5,6; F6,3; F7,1; F8. Tele állás esetén F4,2; F4,7; F5,3;F5,9; F6,6 és F7,4 értékek választhatók csak.

– M mód (kézi mód): a rekesz és zársebesség beállítása között válthatunk a MODE gomb megnyomásával. Az értékeket a vezérlőtárcsa segítségével adhatjuk meg.

(4) Expozíció-kompenzáció: a gomb nyomva tartása mellett a vezérlőtárcsát forgatva -2-től +2 Fé módosítás választható, 0,3 Fé lépésekben. Lejátszáskor ennek a gombnak a nyomva tartása eredményezi a képhez fűzhető, max. 20 mp-es hangmegjegyzés felvételét.

(5) Felső státusz LCD háttérvilágításának bekapcsolására szolgáló gomb. A megnyomást követően, ha nem végzünk beállítást, 8 mp után automatikusan kikapcsol a háttérvilágítás.

(6) A FUNC gombhoz 6, a SETUP-ban választható funkciót rendelhet hozzá a fotós:

– felhasználói profil (auto, 1, 2 és téma). A téma módok között a MODE gomb és a vezérlőtárcsa elforgatásával válthatunk. A téma módok a következők: panoráma, portré, party/beltér, éjszakai portré, strand/hó, tájkép, naplemente, éjszakai tájkép/városkép, tüzijáték, makró, gépelt szöveg, ellenfényes portré.

– fókusz mód (tájkép, makró, önkioldó).

– vakumód.

– fehéregyensúly (auto, kézileg beszabályozott, napfény, izzó, fénycső, felhős, vaku, árnyék).

– felbontás és tömörítési fok.

– sorozat mód.

(7) Vezérlőtárcsa: a vezérlőtárcsa segítségével állíthatunk be különböző értékeket, pl.: rekeszérték, zársebesség, kiegészítő gomb megnyomásával együtt expozíció-kompenzáció, érzékenység, felbontás, tömörítési fok és kézi élesség állítás. Lejátszás esetén az expozíciós adatokat nézhetjük meg, illetve a hisztogramot jeleníthetjük meg.




A váz hátlapján további gombok helyezkednek el:


hátsó kezelőszervek

(1) Elektronikus kereső dioptria korrekciós tárcsája: ennek segítségével állíthatjuk be a korrekció értékét. A tárcsa forgatása könnyű, használata tehát probléma nélküli.

(2) Kijelző kiválasztó gomb: az EVF és az LCD között válthatunk.

(3)-(4) Zoom vezérlő gombok: felvételkor a fókusztávolságot módosíthatjuk, lejátszáskor a belenagyítás ill. az indexkép megjelenítés feladatát látja el.

(5) MENÜ gomb: a menüről részletesen a következő oldalon írunk.

(6) Felvétel/lejátszás tolókapcsoló: mivel ez egy mechanikus kapcsoló, lejátszás módból nem tudunk az exponáló gomb segítségével visszatérni, tehát ezt nem nevezhetjük felvétel-prioritásos megoldásnak.

(7) QUICK gomb: gyorsnézet bekapcsolása. Ez a felvétel-prioritásos megjelenítés első megnyomáskor az LCD 1/4-én mutatja az utolsó képet, a második megnyomásra egy egyszerű lejátszás módba jutunk. Egyszerűnek nevezhető, mert a lejátszás menü nem érhető el. A hisztogramot viszont itt is megnézhetjük, amelyen a beégett részek villognak. Ebben a nézetben akár lapozhatunk is a képek között, így gyorsan végignézhetjük a képek adatait, valamint az esetleges beégéseket. A felvétel-prioritásos mód előnye, hogy az exponáló gombot félig lenyomva visszatérhetünk felvétel módba.



(8) 4 irányú vezérlőnyilak: a menüben és a képek közötti navigációra, valamint a használandó fókuszpont kiválasztására alkalmas.

(9) Törlés gomb: felvétel módban 1 kép törlésére szolgál.

(10) DISP gomb: felvétel állásban a kijelzőkön megjelenő információk és ábrák mennyiségét változtathatjuk: csak fókuszkeretek, fókuszkeretek + adatok, fókuszkeretek + adatok + élő hisztogram, fókuszkeretek + segédrács. Lejátszáskor csak két állása van: csak kép vagy kép + adatok.


Az optika bal oldalán található gombok a következők:


oldalsó kezelőszervek

(1) Vakugomb: ezt megnyomva a vakumód következő értéke választható: a gombot nyomva tartva és a vezérlőtárcsát forgatva az érzékenységet állíthatjuk be.

(2) LOCK: fénymérés és/vagy fókusz rögzítése a gomb nyomva tartásakor. A rögzítendő értékek közül a SETUP-ban kiválaszthatjuk, hogy a fénymérés, az élességállítás vagy mindkettő rögzítésre kerüljön-e.

(3) Tömörítési fok és felbontás kiválasztására szolgáló nyomógomb: ha a gombot megnyomjuk, a tömörítési fok a következő értékre lép (Basic, Normal, Fine, Hi, RAW). Ha a gombot nyomva tartjuk és a vezérlőtárcsát elforgatjuk a kép felbontását állíthatjuk be. Itt sajnos meg kell említenünk egy problémát, amely a következő: az érték módosításához a vezérlőtárcsát kétszer kell elforgatnunk, amely kezdetben sok problémát okozott.

(4) Fókusz mód gomb: a normál élességállításon kívül tájkép vagy makró állásba válthatunk, ill. az önkioldót is ezzel kapcsolhatjuk be. Egyedi, ám a Nikon gépeinél már megszokott módon az önkioldót csak a makróval együtt tudjuk használni, amelynek hátránya, hogy ilyenkor a teljes élességállítási tartományt végigpásztázza a fókuszrendszer, vagyis lassú. Az önkioldó alapesetben 10 mp-es késleltetést eredményez, de az exponáló gomb ismételt lenyomásával 3 mp-re csökkenthetjük a hátralévő időt. Ha ezt a gombot nyomva tartjuk és a vezérlőtárcsát forgatjuk, kézzel állíthatunk élességet, sajnos ilyenkor az LCD-n nem jelenik meg felnagyított kép, és a tárgytávolság skálán sem láthatunk konkrét távolság értékeket.