Kipróbáltuk: Nikon Coolpix 8700 teszt

0

Menürendszer

Felvétel módban a Menu gombot megnyomva elsőként az ún. saját menübe jutunk. Ez azt jelenti, hogy először csak 6 menüpontot látunk, azt azonban mi választhatjuk ki, hogy ilyenkor mi jelenjen meg. Ide bármelyik 6 menüpontot választhatjuk, ami a teljes menüben egyébként megjelenik. Ez igen hasznos dolog, hiszen így bárki kiválaszthatja a maga számára legfontosabb hat beállítást (például: érzékenység, fénymérés, fehér-egyensúly, sorozat-mód, automatikus exp. sorozat). Ha a teljes menüt szeretnénk látni, akkor a legalsó menüpontot kell választanunk (Show all menus). A következőkben a teljes menüt mutatjuk be:



saját menü

felvétel menü

Az igen részletes teljes menüben rengeteg beállítási lehetőségünk van, melyet felsorolni sem egyszerű: fehéregyensúly (auto, kézi, napfény, izzó, fénycső, felhős, vaku és árnyék, valamint ezek finomhangolása), fénymérés (mátrix, szpot, középre súlyozott átlag, AF ponthoz rögzített szpot), sorozat-mód (egyszeri, gyors sorozat, lassú sorozat, 16 képes sorozat, ultra nagy sebességű sorozat, 5 képes puffer sorozat, időzített sorozat és videó), legjobb kép mód (ki, be, fénymérés BSS), kontraszt (auto, normal, több, kevesebb), színtelítettség (+2..-2, fekete-fehér), felhasználói profil (auto, téma, saját 1-es és 2-es beállítható), képélesítés (auto, erős, normál, gyenge, ki), kiegészítő lencsék (normal, nagylátószögű, telekonverter, halszem), fénymérés lehetőségek (fénymérés rögzítés: ki/be/törlés, B-mód: B-mód vagy időzített 30 mp és 10 perc között), fókusz lehetőségek (AF keret kiválasztása: auto/kézi/ki, autofókusz mód: egyszeri vagy folyamatos, fókusz megerősítés: kézi fókusznál/be/ki), zoom lehetőségek (digitális zoom: ki/be, rögzített rekesz: ki/be, zoom sebesség: gyors/lassú), vaku lehetőségek (felpattanás: automatikus/kézi, vaku teljesítmény kompenzáció -2..+2 Fé, vakuvezérlés: auto/külső és beépített/csak külső), automatikus expozíció sorozat (ki, exp. sorozat: 3 vagy 5 kép 0,3-1 Fé, fehéregyensúly sorozat), zajcsökkentés (ki/be), alapállapot, saját menü konfigurálása (mind a 6 pont külön választható), kártyaformázás, SetUp.

A SetUp menüről kicsit később lesz szó. Mint látható, rengeteg a beállítás, a logikus felépítés miatt azonban nem lehet elveszni a menürendszerben. Bár a logikus felépítés sokszor kényelmetlenséget okoz, például a vaku teljesítmény-kompenzációnál, amely eléggé a menü mélyében található. Néhány szó a nem egyértelmű beállításokról: fénymérés BSS esetén több kép készül, melyekből a (gép szerint) legjobb kerül elmentésre, a 8 mp-nél hosszabb idejű expozíciók előtt a fénymérés lehetőségeknél kell beállítani a használandó záridőt. A fókusz megerősítés során a fényképezőgép kijelzőjén digitálisan élesített kép jelenik meg:


fókusz megerősítés ki

fókusz megerősítés be


SetUp menü

Ha a felvétel vagy lejátszás menüből tovább lépünk a SetUp-ba, a gép alapbeállításait végezhetjük el. Itt a következőket találjuk: menü nyelvezete (német, holland, angol, svéd, spanyol, japán, francia, kínai, olasz, kóreai), a dátum és időzóna (helyi idő és távoli idő, térképről választva), mappák (létrehozás, átnevezés, törlés, kiválasztás), megjelenítő beállításai (kioldás sebesség: normál/gyors, gyorsnézet ki/be, fényerő, árnyalat, bekapcsoláskor aktív kijelző: LCD vagy EVF, üdvözlő kép: ki/Nikon/saját kép), fájlsorszámozás (ki, be, újraindítás), zár hangja (ki/be), automatikus kikapcsolás (30 mp-30 perc), kártyaformázás, FUNC billentyűk (FUNC billentyűhöz funkció hozzárendelése: felhasználói profil/fókuszmód/vakumód/fehéregyensúly/képméret és minőség/sorozat mód, AE-L gomb funkciója: fénymérés és fókusz rögzítés/fénymérés rögzítés/fókusz rögzítés), exponálás megerősítés (be/ki), info.txt (be/ki), USB mód (PTP/Mass Storage), videó mód (PAL/NTSC), alapállapot, dátumozás, firmware verzió.

A térképről kiválasztható helyi és távoli idő nagyon praktikus megoldás, hiszen így sokkal látványosabban lehet beállítani az időzónát, mint ha csak néhány városnév jelenne meg. A FUNC billentyű programozásának hasznosságát reméljük nem kell túlzottan ecsetelnünk, ami a felhasználás során a legsűrűbben kerül módosításra, azt érdemes ide beállítani. Bár a vakumódnak, a fókuszmódnak, és a képméretnek van saját gomb a gép bal oldalán, így ezekkel talán nem is érdemes foglalkozni, így tulajdonképpen marad a felhasználói profil vagy a fehéregyensúly közötti választás. Kezdő, a fotózással most ismerkedő felhasználónak előbbit, hozzáértőbb fotósnak utóbbit javasoljuk. Az exponálás megerősítés bekapcsolása esetén minden kép elkészülte után a markolaton lévő fehér LED felvillan. Az info.txt bekapcsolása egy ilyen nevű fájl létrehozását eredményezi, amelybe az expozíciós adatokat menti a gép.


lejátszás menü

A lejátszás menü csak teljes lejátszáskor jeleníthető meg, gyorslejátszás módban nem. Itt szokás szerint egyszerűbb menüvel találkozunk, mint az előző két esetben. A menübe a következő menüpontokat helyezték: kép törlése (kiválasztott képek/összes), mappák (megjelenítendő mappa kiválasztása, vagy összes), diavetítés (2-10 mp intervallum, ismétlés, indítás), törlés elleni védelem, kép elrejtése, nyomtatási előjegyzés, áttöltésre előjegyzés, kép mozgatása, kártyaformázás, leméretezés (csak 640×480, 320×240 vagy 160×120), SetUp.