Kipróbáltuk: Nikon Coolpix 8700 teszt

0

Felépítés

A gép mérete kb. megegyezik a Fujifilm FinePix S7000 méretével, illetve annál némileg kisebb. A markolat fogása kényelmes, bár kissé keskeny, de ennek köszönhető, hogy nincs szűk hely a markolat és az optika között (mint ahogy azt a Pentax *ist D-nél megemlítettük). A markolatra csúszásgátló műanyagot ragasztottak, amely biztos fogást eredményez. A gép kialakítása jó, a gombok nagy részének elhelyezése logikus és könnyen használható.


A fényképezőgép hátuljára 180o-ban kihajtható és 270o-ban elforgatható, 1,8″ képátlójú LCD került. A megjelenített kép erős napsütésben is tökéletesen látható, köszönhető ez az LCD mögötti fényvisszaverő rétegnek. A kijelző felbontása 135000 képpont, ez az ekkora méretű LCD-knél átlagos érték, így részletgazdag képeket láthatunk. Az EVF nagy felbontású, 235000 képpontos, 15o-os szög alatt látszó képet mutat, amely megegyezik azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,6 m távolságról adódó látványa okoz. Bár ez nem túl nagy, mégis jól használható az elektronikus kereső. A képfrissítés mind az EVF, mind az LCD esetén megfelelően gyors, még kevés fényben is.

Az LCD lefedettsége 98%-os, az elektronikus keresőé ennél kicsit nagyobb: 99%-os. Kár, hogy a Nikon nem tudta elérni a 100%-os lefedettséget. Lejátszáskor 1,2-6,0-szoros nagyítást használhatunk, a két szélső érték között 0,2-szeres lépésekben haladhatunk. 8 Mpixeles képet nézve 6-szoros nagyításkor kb. 640 pixelt látunk az LCD-n, amely elegendő a képélesség ellenőrzéséhez. A Coolpix 8700 processzora kellően gyors, a belenagyítás még 8 Mpixeles képek esetében sem lassú, a teljes, 6-szoros nagyításig 3 mp alatt el lehet jutni.

A kijelzőkön megjelenített képeken felvételkor a legfontosabb fotózási paraméterek láthatók: fókuszkeretek, vakumód, fehéregyensúly, érzékenység, felbontás, tömörítési fok, sorozat mód, rekesz, záridő, hátralévő képek száma, élő hisztogram, stb. Az aktív fókuszkeretet 5 pozíció közül választhatjuk ki, a középsőn kívül fent, lent, jobbra és balra helyeztek el 1-1 fókuszkeretet. Sajnos sok esetben tapasztaltuk (főleg makrónál, amikor igazán fontos lett volna), hogy a középső fókuszkereten kívül a többi esetben nem sikerült az élességet beállítani.



Az akkumulátor állapota a hátsó LCD-n és az EVF-en csak akkor látható, ha már merülőfélben van. A felső státusz LCD-n viszont folyamatosan nyomon követhetjük a töltöttségi szintet.
A kijelzőkön megjelenő információk száma módosítható, választhatunk csak fókuszkeret, összes adat, összes adat plusz élő hisztogram és segédrács kijelzése között. Az LCD és az EVF fényereje 5 lépésben állítható, ezen kívül a színárnyalat is változtatható 11 lépésben.



A fényképezőgép felső részére egy 18×14 mm-es státusz LCD-t helyeztek, amelyen az alapvető fotózási paraméterek ellenőrizhetők, úgymint: program mód, fénymérés, hátralévő képek száma, expozíció-kompenzáció, vakumód, fókusz mód, sorozatfelvétel, rekeszérték, zársebesség érték (e két utóbbi közül csak az egyik, amelyiket éppen állíthatjuk), tömörítési fok, akkumulátor töltöttségi szintje, beállítás esetén az érzékenység, képméret, ill. kézi fókusz esetén az MF jelzés.






A beépített vaku kézzel vagy a gép által nyitható fel, a két mód között a menüben válthatunk. A vaku teljesítménye +- 2 Fé-kel kompenzálható, 0,3 Fé-s lépésekben. A felpattanó vakutestre építették a narancs színű AF segédfényt kibocsátó LED-et, melynek hatótávolsága kb. 3 méter. A vaku felnyitott állapotában az optikai tengelytől 6 cm-re emelkedik ki, ez jó hatással van a vörösszem kialakulásának csökkentésére, hiszen egy felpattanó vaku távolabbra helyezhető az optikától, mintha fixen beépítenék. A vaku üzemmódjai a szokásosak: kikapcsolt, automatikus, derítés, vörösszem csökkentő, lassú szinkron. A vaku feltöltése kissé lassú, ez sokszor hátráltathatja az egymás utáni vakud felvételek készítését. Jó esetben 3-4 mp alatt töltődik újra a vaku, de teljes kisütés után előfordulhat akár 7 mp-ig tartó töltés is. A fényképezőgépre külső vaku is helyezhető, erre a váz tetején lévő középpontos és Nikon rendszerű vakupapucs szolgál. Ezzel tehát az olcsóbb nem TTL, illetve a Nikon TTL rendszervakui is használhatók.

Az optikai tengely sajnos nem pontosan a fém állványfoglalat felett található, attól mintegy 2 cm-re került távolabb, de legalább az akkumulátor és a kártya cserélhető marad. A kiegyensúlyozással szerencsére semmi probléma nincs, ha a gépet állványra helyezzük, nem kell tartanunk attól, hogy rossz súly-eloszlás miatt felborul az állvány gépestől együtt.





Az összes csatlakozót a fényképezőgép bal oldalán találhatjuk egy gumilap mögött. Ide helyezték el az A/V csatlakozót, az USB kimenetet és az adapter bemenetet is.

A kártyanyílás műanyag ajtaja a fényképezőgép jobb szélére került.