Kipróbáltuk: Nikon Coolpix A teszt

0

Optika

Geometriai torzítás

Az objektív bár fix gyújtótávolságú, a nagylátószög miatt enyhe torzításra számíthatunk. Elképzelésünket tesztünk is igazolta, az optika 0,25% hordótorzítású, ami egyébként szinte elhanyagolható.

Geometriai torzítás



0,25% hordótorzítás


0,25% hordótorzítás

Peremsötétedés

A nagy fényerejű objektíveknél könnyedén előfordul, hogy a sarkok jelentősen sötétebbek, mint a képközép. A sokszor hangulati elemként alkalmazott vignettálás néha kellemetlen lehet, így nem árt, ha a gépnek van minimális peremsötétedésű beállítása is (többnyire szűk rekesz).
A Nikon Coolpix A-nál azonban F8 blendénél is jól látható, 20%-os vignettálás tapasztalható.
Ez a hiba egyébként alapjaiban véve egész jól korrigálható, ha rendelkezünk a peremsötétedés profiljával, s azt pl. Lightroomban alkalmazzuk. De ez csupán a sötétedést korrigálja, a színeket nem, pedig érdekes módon itt a sarkok színezete is eltérő a képközéptől (a képközép tökéletes fehéregyensúlyú, a sarkok viszont enyhén cián elszíneződésűek). Ezt már jóval nehezebb orvosolni a mai szoftverekkel.

Peremsötétedés


25%

20%

20%

Színhiba

Szintén nem lepődünk meg, ha a nagy fényerejű objektív nyitott blendén színhibát okoz. Várhatóan ilyen esetben szűkebb blendével csökkenthető a hatás (mivel a kromatikus aberrációt főként a nagy méretű lencsetagok szélei okozzák).
A Coolpix A-nál még nyitott blendénél is alig jelentkezik színhiba. Más kérdés, hogy egyéb optikai hiba, mint pl. kóma elég jelentős a sarkokban (leginkább tesztfotóink között a 26-os és 27-es sorszámú, piros tulipános képnél érezhető).

Makró, közelfényképezés


10 cm munkatávolság,
120 mm széles lefedés

Bár sok nagylátószögű objektívvel szerelt kompakt fényképezőgépben kiválasztható szupermakró mód, amelynél akár 1 cm-es munkatávolság is használható, az APS-C szenzorhoz tervezett 18,5mm-es Nikkor objektív inkább SLR-ekhez készült optikákhoz hasonlít, azaz a legkisebb tárgytávolság nem befolyásolható. A 10 cm-es munkatávolsággal így 120 mm széles témával tölthetjük ki a képmezőnket, amely egyébként közelfényképezéshez többnyire elég is, csak komolyabb makróképekhez lesz már kevés. Utóbbihoz egyébként a nagylátószög egyébként sem annyira ideális.