Különlegességek
Stabilizátor
A Nikon Coolpix P340 fényképezőgépbe optikai stabilizátort építettek, amely normál és aktív módú lehet, utóbbi a kezelési útmutató szerint erőteljesebb berázásokat is képes kompenzálni.
A gyártó ennél a fényképezőgépénél nem adta meg, hogy milyen hatékony a stabilizátora, hány fényértéknyi előnyt ad, pedig próbáink során ez igen hatékonynak bizonyult, így kár eltitkolni.
A teszt tele állásba állított objektívvel készült, 1/3 Fé-enként különböző záridőkkel, záridőnként 10-10 képpel ki- illetve bekapcsolt (aktív módú) stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a stabilizátor közel 3 Fé előnyt is tud adni, 100% berázásmentességet kívánva ez 2 1/3 Fé-nek adódik, 50%-os berázásmentesség igénye esetén viszont 4 Fé előnyünk lesz.
Beépített ND szűrő
Mit ér a fényerős objektív, ha nem használhatjuk ki az általa nyújtott relatív „kis” mélységélességet napsütésben. Hála azonban a Nikon mérnökeinek, a gépbe bekerült egy közelítőleg ND6-os természetes szürke szűrő, amely 2 2/3 Fé-kel csökkenti a fényerőt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy f/1,8 fényerő mellett úgy fotózhatunk, mintha F4,5 rekeszt állítottunk volna be. Ez az 1/2000 mp-es maximális zársebességgel együtt azt jelenti, hogy tűző napsütésben is elérhető az f/1,8 rekesznyílás.
Más esetekben is hasznos lehet ez ND szűrő, pl. hosszú expozíciós felvételek készítésénél, amikor az F8 legszűkebb blende is csak néhány mp-es expozíciót eredményezne. Egy tengerparton a 2-4 mp-es expozíciós idő még nem minden esetben elég ahhoz, hogy a hullámokat szépen elmossuk. A P340-ben lévő ND szűrővel ilyen fényviszonyok mellett 13-25 mp-es expozíciós időnk lesz, amit még a gép is támogat.
Egyszerű panoráma (Easy panorama)
Sok gyors CMOS-os kompakt fényképezőgépben megtalálható már a gép egyszerű körbeforgatásával készíthető panoráma lehetősége. A Nikon Coolpix P340-ből sem hiányzik ez a szolgáltatás, mely ugyananazt tudja, mint az 1 V3 esetében. Sajnos félautomata módból nem érhető el, csak a témamódok között található meg.
A panorámakészítés során sorozatmódban dolgozik a P340, az így készített panorámákat a fényképezőgép automatikusan összeilleszti, horizontális gépállás esetén 4800×920 (vagy széles panorámánál 9600×920), vertikális gépállásnál 4800×1536 (vagy széles panorámánál 9600×1536) pixeles képeket kapunk. A panorámakészítés során a zoom nem használható.
Mint látható, érdemes a panorámákat portré állásban tartott géppel készíteni, így ugyanis nagyobb látószögünk lehet függőleges irányban, miközben a vízszintes felbontás nem csökken. A lenti panorámák állványról készültek.
Eredeti kép shift+kattintással érhető el!
Wi-Fi
Bár a beépített Wi-Fi-vel rendelkező fényképezőgépek java része lehetőséget biztosít az expozíciós paraméterek távolról történő módosítására is, a Nikon Coolpix P340 és a Nikon Wireless Mobile Utility egyelőre csak kioldást és zoomolás enged, paramétert változtatni nem tudunk a gyári alkalmazáson keresztül. Mindez persze akár egy új változatban már elérhető lehet. A beépített Wi-Fi adapter segítségével kb. 5 méterre távolodhatunk el a géptől, s ilyen távolságból és készíthetünk fotókat, s még az élőképet is látjuk (igaz, ezt élőnek nevezni enyhe csúsztatás, a késleltetés kb. fél mp).
A fotózáson kívül a Wi-Fi a képek letöltésére is használható, ahol választhatunk, hogy teljes felbontásban, vagy leméretezett képként szeretnénk-e átküldeni a tabletünkre, vagy telefonunkra.
D-Lighting
A Nikon aktív és utólagos D-Lighting-et is kínál Coolpix P340 fényképezőgépében, mindkettő esetben három fokozat közül választhatunk.
Természetesen ez is csak JPEG képek esetén változtat a megjelenésen, de RAW+JPEG módnál is használható.
Képi effektek
Digitális képeffekteket felvétel előtt, és azután is választhatunk, előbbi esetben azonban sok esetben paraméterezhetjük is a hatás erősségét. Ezeket a lehetőségeket az alábbi képek hivatottak bemutatni (a portré módoknál ha a képen felismerhető arc található, akkor az effekt csak az arcon kívüli részre koncentrálódik, felismerhető arc hiányában a kép középső részén kívülre).
Képi effektek fotózás előtt és után
- Effekt nélkül
- Lágy
- Nosztalgikus szépia
- Erős kontrasztú monokróm
- Festmény
- Fényes
- Sötét
- Egy kiválasztott szín
- Magas érzékenységű monokróm
- Keresztbehívás
- Utólagos lágy portré
- Utólagos kiválasztott szín
- Utólagos csillogás
- Utólagos halszemoptika
- Utólagos miniatűr hatás
- Utólagos festmény
- Utólagos vignetta
- Utólagos illusztráció
- Utólagos portré (színes+FF)
Gépen belüli RAW konvertálás
Ez a funkció főként akkor jöhet jól, ha fogytán a kártyahelyünk, s szeretnénk spórolni a gyengébb képek RAW-ból JPEG-gé konvertálásával. Az így elkészített JPEG képek után az eredeti RAW fájlokat letörölhetjük, így nyerhetünk szabad helyet. Persze ilyenkor tényleg csak azokat a képeket érdemes a fényképezőgéppel konvertálni, amelyek nem a legjobban sikerültek, de nincs belőlük jobb változat. A gép LCD monitora és a RAW konvertálás viszonylag durva paraméterezése ugyanis nem alkalmas a finomhangolások elvégzésére (még a zajszűrés mértéke sem módosítható).
RAW konvertálás előtt a következő paramétereket módosíthatjuk:
- fehéregyensúly (itt is finomhangolható)
- expozíció kompenzáció ±2 Fé tartományban, 1/3 Fé lépésben
- PictureStyle és a hozzá kapcsolódó beállítások: élesítés, kontraszt, színtelítettség
- JPEG tömörítés foka
- JPEG kép felbontása
- D-Lighting