Kipróbáltuk: Nikon Coolpix S9500 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A Nikon Coolpix S9500 teljesen automatikus, középső, vagy kézileg megadott pozíciójú automatikus élességállítást, valamint arcfelismerést és témakövetést kínál. A mozgatható AF keret a teljes kép nagyjából 60%-án belülre helyezhető, 11×9-es mátrix valamely pontjára.

Az autofókusz sebességgel az esetek túlnyomó többségében nincs probléma, még tele állásban is 0,3-0,4 mp alatt megtörténik az élességállítás. Szobai megvilágításnál sem lassul be túlságosan, ekkor is gyors AF-et használhatunk, amely kb. 0,5 mp alatt élesre állít. Nagyobb baj inkább az, hogy nappal, nem közvetlen napfénnyel megvilágított szobában is előfordul, hogy a gép sorozatosan nem találja az élességet, s ez már enyhe zoomnál is tapasztalható (f/4,0 fényerő). Ezzel mindenképpen kezdeni kellene valamit, mert a konkurens gépeknél ilyesmit nem igazán tapasztaltunk.

A témakövető AF a téma színe és formája alapján próbálja meg lekövetni a képmezőben, több-kevesebb sikerrel. Jól azonosítható és színes témáknál valóban jól működik, de akad helyzet, amikor összevissza ugrik át a képmező másik részére.

Gyenge megvilágításnál a fókuszrendszert AF segédfény támogatja, mely automatikusan lép működésbe. Hatótávolsága nagylátószögnél 3-4 méter.

A fénymérés mátrix és középre súlyozott lehet. A gép által mért értékeket expozíció korrekcióval bírálhatjuk felül, mely ±2 fényérték tartományban működik, 1/3 Fé lépésközökkel.

Sorozat fényképezés

Sorozatot többféle sebességgel is készíthetünk, de a Nikon csak a maximális, 7,5 kép/mp sebességet adta meg. Mi a legnagyobb sebességnél kereken 8 kép/mp-et, a lassabb sorozatnál 1,1 kép/mp-et mértünk. Gyors sorozatnál maximum 5 kép készülhet, ezt követően meg kell várnunk, míg a puffer tartalma a kártyára kerül. Ez sajnos több másodpercet is igénybe vesz, még gyors (Class 10-es UHS-I) memóriakárrtyánál is. A lassabb sorozat módnál közel 20 képet fotózhatunk egy menetben.
Választhatunk 60 kép/mp és 120 kép/mp sebességet is, de erre csak 1 Mpixelen, illetve VGA felbontásban képes a gép, ami valljuk be, meglehetősen lekorlátozza az alkalmazási lehetőségeket.

Automata sorozatokat nem kínál a gép, így expozíció sorozat sem áll rendelkezésünkre.

Önkioldót 2 vagy 10 mp-es késleltetéssel választhatunk.

Videófelvétel

Videókat FullHD (1920×1080), HD (1280×720) illetve iFrame (960×540) felbontásokkal készíthetünk, 30 kép/mp-cel, progresszív módban. A videók H.264 kódolásúak, s .MOV konténerben kerülnek a memóriakártyára. A videók hosszát 29 perc 59 mp-ben maximálták.

Videózás közben működik a teljes optikai (és digitális) zoomtartomány, a fénymérés, valamint az automata élességállítás és az optikai stabilizátor is.

A mozgóképek mellé sztereó hangot rögzít a gép. A menüben szélzaj csökkentést is engedélyezhetünk.
Videózás közben állóképeket külön nem készíthetünk, s a mozgóképekből sem menthetünk ki képkockákat, valamint a videók vágására sincs lehetőségünk.

Normál videózáson túl választhatunk gyorsított (30 kép/mp-cel felvett, 15 kép/mp-cel lejátszott) FullHD módot, vagy slow-motion (lassított mozgású) videófelvételt. Utóbbit 720p felbontásnál 2×-es lassítással 60 kép/mp-cel, 640×480 pixelnél 4×-es lassítással 120 kép/mp-cel, 320×240 pixelnél 8×-os lassítással 240 kép/mp-cel rögzíthetünk. Hangfelvétel ekkor nem készül.

1920×1080 pixel, 29,97 fps (p), H.264, 30 mp, 54 MiB, ~15600 kbps

Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Videófelvétel kékórában
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Slow-motion (lassított) videó, 60 kép/mp, 2×
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Slow-motion (lassított) videó, 120 kép/mp, 4×
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Slow-motion (lassított) videó, 240 kép/mp, 8×
Eredeti videó letölthető: ide kattintva