Kipróbáltuk: Nikon D600 teszt

0

Különlegességek

HDR

Amellett, hogy gép a sötét részekhez aktív dinamika-tartomány korrekciót (ADL), valamint utólagos dinamika állítást is kínál, a képek különböző tónusú területeit az új HDR szolgáltatással is befolyásolhatjuk. A készülék mindig egy sötétebb és egy világosabb képet készít, majd ezeket önállóan egyesíti. A köztük lévő expozíció különbség automatikus, vagy 1, 2 és 3 fényérték különbségű lehet. Megadhatjuk a símítás erősségét, ahol az alacsony állás a HDR hatást jobban meghagyja, míg a magas (erős) símítás esetén természetesebb hatást kapunk. Választhatunk aközött is, hogy a HDR kép után maradjon-e meg a HDR üzemmód, vagy térjen át a gép automatikusan normál képre.

Időzített felvétel (interval) és időzített videó (time lapse)

A sorozat módoknál már kitértünk erre a két szolgáltatásra, de itt is érdemes megjegyezni, mivel DSLR fényképezőgépek között viszonylag ritka lehetőség.

Time lapse videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

D-Lighting

Mind felvétel előtt, mind felvétel után választhatunk sötét részeket kivilágosító funkciót, vagyis D-Lighting-et. E szolgáltatás azonban tényleg csak az árnyékos, sötétebb területekkel foglalkozik, de nem vigyáz a csúcsfényekre.

Vignettálás vezérlése

A Nikon D600 rengeteg szoftveres képjavító szolgáltatást kínál. Csaknem minden optikai eredetű hibára megoldást kínál. Ilyen pl. a képsarki sötétedést csökkentő menüpont is, melyben a kikapcsolt álláson kívül három fokozatot választhatunk.

A lenti képek Nikkor 24-120mm f/4G AF-S ED VR objektívvel, nyitott blendével készültek.

Peremsötétedés korrekció (Vignetting Control)

Automatikus torzításvezérlés

Szintén az optikai hiányosságokat, ezúttal az objektív geometriai torzítását csökkentő szolgáltatás. Mint neve is mutatja ezúttal nem kapunk erősségi fokozatokat, csak ki és bekapcsolni tudjuk, a többit pedig a gép önállóan elvégzi. Mivel a torzítás csökkentés szükséges mértékéhez szükség van a csatlakoztatott objektív felismerésére, csak G és D sorozatú objektívekkel működik (a PC, halszem és néhány egyéb optikát kivéve).

A lenti képek Nikkor 24-120mm f/4G AF-S ED VR objektívvel, nyitott blendével készültek.

Torzítás korrekció (Distortion Control)

Multiple Exposure

A D800-ból öröklődött a többszörös expozíció szolgáltatás. Lényege, hogy több felvételt, jelen esetben 2-10 képet exponálhatunk ugyanarra a kockára, melyek részben takarva egymást, egyedi képhatást hoznak létre. A többszörös expozíciót sorozatban is elkészíthetjük, tehát egy mozdulatsort fotózva több mozgásfázis is egy képre kerülhet. A többszörös expo képenként is készülhet, melyek között legfeljebb 30 mp-et vár a készülék, azután visszatér normál felvételi módba.

Az alábbi illusztrációs képek Nikon D800-zal készültek.

Virtuális horizont

Szintén a D800-ból került át a virtuális horizont, mely az élőképen vagy a hátsó LCD-n kéttengelyes, azaz nem csak az optikai tengely mentén történő elfordulást, de a döntést/emelést is megjeleníti. A keresőben csak a vízszintet ellenőrizhetjük, a döntést/emelést nem.

Opcionális kiegészítők

Bár nem szoftveres szolgáltatások, mégis itt soroljuk fel azokat a kiegészítőket, amiket a D600-hoz vásárolhatunk. Természetesen az objektíveken és a korábban már bemutatott portrémarkolaton kívüli termékek jönnek szóba, úgy mint a külső mikrofon, vagy a GPS vevő. Előbbi videófelvételnél, utóbbi a képek geocímkézésénél jön jól.

Ezen kívül létezik okostelefonokhoz kifejlesztett WiFi adapter is, mely nem csak a képek letöltésére (a telefonon kell kezdeményezni a letöltést), de a gép távvezérlésére is alkalmas.